28. leden 2022

Poslechněte si podcast: Žraloci zabijáci, úbytek lanýžů a troubení hrochů

Žraloci loni zaútočili na lidi v 73 případech, do konce století kvůli suchu výrazně klesne světová produkce lanýžů, klimatická změna ohrožuje budoucnost zimních olympijských her a hroši dokáží rozpoznat troubení svých přátel.

11:47

Četkast

Vydává: Česká tisková kancelář

Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.

Web

Včera 11:33

Soužití Ukrajinců a Rusů, rostliny z měsíční půdy a nejlepší kuchařka

Norské město na hranici s Ruskem omezuje vztahy s východním sousedem, vědci poprvé vypěstovali v měsíční půdě rostliny, nejlepší kuchařkou britského průvodce je Kolumbijka, v menu má i amazonské larvy a japonská správa omylem vyplatila muži miliony jenů - prohrál je v on-line kasinu.

Před týdnem 09:47

Ukrajina: škola v metru, porodnice v krytu a zkáza ruských tanků

V Charkově se děti učí v metru, ve Lvově se dětí rodí za zvuků protileteckých sirén a Vyšší počet uhynulých delfínů v Černém moři podle vědců souvisí s válkou.

Před 2 týdny 13:45

Vadné ruské tanky, ukrajinské tetování a svatba v Buče

Ukrajinci se nechávají tetovat na znamení odporu proti invazi a ruské tanky mají vadu, o níž Západ ví už od války v Zálivu. V Četkastu také uslyšíte o bibli vyzývající ke smilnění a zjistíte, za jakou rekordní sumu se vydražil dres Diega Maradony ze čtvrtfinále mistrovství světa 1986.

Před 3 týdny 12:23

Hazardní dilema v Japonsku a maté místo sociálních dávek

Na potápějícím se japonském ostrově možná vznikne kasino, ve Venezuele kompenzují vysoké ceny nápojem zdarma a italská seniorka vyrazila na cestu míru do Číny.

22. duben 2022 10:20

Svržení Putina a mazance se znakem Z

Šachový velmistr Garri Kasparov nastínil podmínky pro svržení Putina, v Mariupolu zemřela v krutých podmínkách žena, která jako malá přežila holokaust a pravoslavná církev neposvětí mazance s invazním znakem Z.

15. duben 2022 11:18

Válka může trvat desetiletí, zaminovaný les a banánová krize

Válka na Ukrajině hodila slupku pod nohy ekvádorským pěstitelům banánů, šéf japonského juda odsoudil Putinovo jednání neslučitelné s judistickou etikou a zpravodajství o pandemii a válce vyvolává u lidí podobné reakce.

8. duben 2022 08:05

Válka na Ukrajině: bojující sportovci a nová píseň Pink Floyd

Bránit Ukrajinu se vydal i bývalý nejlepší evropský fotbalista Igor Bělanov, Pink Floyd po čtvrt století složili novou skladbu - na podporu Ukrajiny a ruští pivovarníci se bojí nedostatku dováženého chmele. Šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov: je správné odmítat ruské umělce podporující Putina.

1. duben 2022 09:21

Neposlušní ruští vojáci, Putinovi poradci a demonstranti z plastelíny

Gruzínský separatistický region Jižní Osetie se hodlá připojit k Rusku, ruští vojáci neplní rozkazy a ničí své vybavení a v Rusku se objevil nový druh protestu proti válce: demonstranti z plastelíny.

25. březen 2022 13:46

Měsíc války na Ukrajině a vzpomínka na Madeleine Albrightovou

Často válčící palestinská Gaza je teď bezpečnější než Ukrajina, Putin čelí riziku vzpoury tajných služeb, speciální představitel Kremlu Čubajs rezignoval a odjel z Ruska kvůli Ukrajině a inflace v Rusku v březnu vystoupila na 14,53 procenta. A jak na Madeleine Albrightovou vzpomínají zahraniční politici a média? Dozvíte se v Četkastu.

18. březen 2022 16:24

Válka na Ukrajině: Svědectví z krytu, vzkaz Schwarzeneggera a ukrajinský petfluencer

První dva dny dospělí nejedli, popsala žena pobyt v protileteckém krytu v Mariupolu, Kreml pokládá Bidenovy výroky o Putinovi za osobní urážky, restaurace a další podniky s ruskou tematikou v USA jsou terčem útoků a kolem ruských ambasád ve světě se mění názvy - symbolicky i reálně. Herec Schwarzenegger: nevěřte propagandě, Rusko je agresor. A jak se ukrajinský kocour s milionem fanoušků dostal do bezpečí ve Francii? Dozvíte se v dalším Četkastu.