13. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Šéfka anglické redakce ČTK: U překladu zpráv jde hlavně o věrnost, "krásu" tolik neřešíme

O švédské literatuře, severských detektivkách a mentalitě lidí ze Skandinávie, ale také o tom, jak se překladatelka a tlumočnice ocitne v národní zpravodajské agentuře a dvacet let v ní zůstane, vypráví šéfka anglické redakce ČTK Jana Satrapa Holá.

31:52

Četkast

Vydává: Česká tisková kancelář

Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.

Web

Včera 11:47

Žraloci zabijáci, úbytek lanýžů a troubení hrochů

Žraloci loni zaútočili na lidi v 73 případech, do konce století kvůli suchu výrazně klesne světová produkce lanýžů, klimatická změna ohrožuje budoucnost zimních olympijských her a hroši dokáží rozpoznat troubení svých přátel.

Před týdnem 12:28

Náboženská policie, hologramy zvířat a křečci s covidem

Strážci dobrých mravů v Saúdské Arábii živoří - co bývalo zakázáno, se smí, potápěči objevili u Tahiti nedotčený korálový útes a Hongkong kvůli koronavirové nákaze utratí 2000 křečků. S čím souvisí ochota k očkování? Poslechněte si v dalším Četkastu.

Před 2 týdny 12:41

V Česku přibylo Jediů, frustrovaní Nizozemci ničí auta a papež si vyrazil do Říma

Nizozemci se brání frustraci z covidu křikem i rozbíjením starých aut, papež František si zašel v centru Říma do obchodu s cédéčky, ryze ženský autoservis proměňuje postoje v severní Nigérii a uhynula vyznamenaná krysa, která v Kambodži odhalila desítky nášlapných min.

Před 3 týdny 12:34

Očkování zvířat, korálky v oceánu a miliony za dvě eura

Nový výběr zajímavostí ze servisu České tiskové kanceláře se zaměří na záchranu sviňuch, podívá se do vesmíru, ale také do tetovacích salonů, na které dopadla nová evropská pravidla.

31. prosinec 2021 12:32

Silvestr bez velkých oslav, nejsdílenější zpráva na Facebooku a objevy roku 2021

Rok 2021 přinesl řadu zajímavých objevů, Češi na Facebooku nejvíce sdíleli zprávu o laboratorním původu koronaviru a pojišťovny zveřejnily humorná hlášení svých klientů. Jak slaví příchod nového roku velká světová města? Zjistíte v silvestrovském Četkastu.

24. prosinec 2021 11:06

Vězeňské panettone, čichači šunky a betlémský kakáček

Italští vězni pečou náročnou vánoční pochoutku panettone, v Barceloně otevřeli první obchod s kakajícími figurkami katalánských betlémů a plné ruce práce mají kolem Vánoc i "čichači" šunky z Andalusie. Kolikrát mohou Němci během Vánoc zhlédnout pohádku Tři oříšky pro popelku? A co řekl ruský prezident Vladimir Putin o Dědu Mrázovi? Poslechněte si vánoční Četkast.

21. prosinec 2021 27:13

Fotografií lze vyjádřit úplně všechno, říká fotoeditorka ČTK

O tom, co všechno umí a neumí novinářská fotografie, zda má v digitální a vizuálně nabité době ještě vůbec smysl a jak je to s "únavou ze soucitu" se ve speciálním vydání Četkastu rozpovídala fotoeditorka ČTK, novinářka, lektorka a spisovatelka Martina Topinková.

17. prosinec 2021 08:29

Nizozemci více hulí, 488 vězněných novinářů a vodka z vína

Reportéři bez hranic registrují 488 novinářů ve vězení - nejvíce od roku 1995, lidé v Nizozemsku od začátku pandemie covidu-19 kouří více marihuany a vinař v Kalifornii pálí z hroznů nasáklých kouřem unikátní vodku. Jak se při sportu správně hydratovat? Zjistíte v Četkastu.

10. prosinec 2021 12:11

Bónenkai, javorový sirup a záplava pávů

Japonce čeká sezona firemních večírků a někteří z nich mají hrůzu, kanadští výrobci uvolní kvůli poptávce javorový sirup ze strategických rezerv, Spojené arabské emiráty slaďují pracovní týden se zbytkem světa a zkrátily ho na čtyři a půl dne a kalifornské město sužuje záplava pávů.

3. prosinec 2021 11:20

Vzpomínky na Petra Uhla a Miroslava Zikmunda

V Četkastu uslyšíte vzpomínky na Petra Uhla a Miroslava Zikmunda. Také se dozvíte, jak na Žatecku monitorují chmel a jak vypadají Vánoce v Bílém domě.