- Podcasty
- Četkast

Poslechněte si podcast: Navrácený zrak, příliš cigaret a tasmánští čerti
Bohyně odradila Šerpu od rekordního výstupu na Everest, ve francouzských filmech se stále moc kouří, v Nilu je víc plastů než ryb a v Austrálii se po 3000 letech narodila mláďata tasmánských čertů ve volné přírodě. A také o vědeckém úspěchu, který částečně vrátil slepci zrak, se dozvíte v Četkastu.
Četkast
Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.
Režisér Provazník: Natáčení Sbormistra byl střet lehkého punku se skutečným filmováním
Proč musel režisér a scénárista Ondřej Provazník při natáčení filmu Sbormistr více vtipkoval a dělal nestandardní věci? Jak se štábu pracovalo s nezletilými herečkami a jak zajistili psychologický komfort dívek, které točily snímek o manipulaci a zneužívání? A proč je režisér spokojený s koncem, který je otevřený?
Dozvíte se v dalším díle Četkastu na Filmovce, v němž režisér také popisuje, jak se natáčely zimní scény na jedné z nejvýše položených horských chat v republice a proč málem otec hlavní protagonistky zastavil natáčení.
Četkast na Filmovce je speciál podcastu ČTK, který přibližuje dění na filmovém festivalu a připravují ho četkařští novináři spolu se studenty novinářského workshopu. ČTK je jedním z hlavních mediálních partnerů akce.
Film Karavan je něžnější a komplikovanější příběh, než slibují road movie, míní Geislerová
Proč nemůže Aňa Geislerová hlasovat pro film Karavan při českých nominacích na Oscary, byť je členkou prezidia České filmové a televizní akademie, která má výběr kandidáta na starosti? Na kterém festivalu, kde se dosud Karavan prezentoval, bylo nejlíp Julianě Brutovské? A jak se obě herečky sžívaly s hercem s Downovým syndromem? Dozvíte se v Četkastu na Filmovce, kde obě zavzpomínaly i na své herecké vzory nebo na oscarový film Želary, kde se vůbec poprvé setkaly před kamerou.
Aňa vzpomínala i na natáčení filmu Requiem pro panenku, který se odehrává v ústavu pro mentálně postižené. Prozradila více o seriálu Ratolesti, který na podzim uvede Česká televize a Juliana se přiznala, že s režisérem Ratolestí Michalem Blažkem chystá nový film. A víte, jak se řekne slovensky Střihoruký Edvard?
Četkast na Filmovce je speciál podcastu ČTK, který přibližuje dění na filmovém festivalu a připravují ho četkařští novináři spolu se studenty novinářského workshopu. ČTK je jedním z hlavních mediálních partnerů akce.
Burton má v hlavě svůj malý svět, míní britský filmový publicista a režisér Ian Nathan
O filmech psal do časopisu Empire, vede o nich pořad v britské televizi. Na Letní filmovou školu přivezl snímky Tima Burtona, jehož tvorbu zná jako málokdo. Jak vypadá na první pohled rozpoznatelný filmový svět ikonického amerického tvůrce? Nejen o tom jsme v dalším díle Četkastu na Filmovce mluvili s britským režisérem a filmovým publicistou Ianem Nathanem.
Podcast vychází v původním znění, anglicky.
Četkast na Filmovce je speciál podcastu ČTK, který přibližuje dění na filmovém festivalu a připravují ho četkařští novináři spolu se studenty novinářského workshopu. ČTK je jedním z hlavních mediálních partnerů akce.
Moravec: Virtuální realita vnáší do vyprávění příběhů něco nového, ne nutně vyššího
Jak se staré mýty a legendy přetvářejí v digitálním věku? Je těžké natočit film ve virtuální realitě a které specifické profese jsou k tomu potřeba? Proč jsou filmy ve „víárku“ většinou pouze několikaminutové a nenatáčejí se celovečerní formáty?
O tom všem mluví v Četkastu na Filmovce Ondřej Moravec, dramaturg sekce Virtuální realita a autor virtuální básně Okolo Hradišťa, kterou uvádí ve speciální předpremiéře na 51. ročníku festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště.
Četkast na Filmovce je speciál podcastu ČTK, který přibližuje dění na filmovém festivalu a připravují ho četkařští novináři spolu se studenty novinářského workshopu. ČTK je jedním z hlavních mediálních partnerů akce.
Filmovka kráčí k další padesátce, na 51. ročníku představí tři světové premiéry českých filmů a udělí tři výroční ceny zahraničním tvůrcům
Jakým směrem vykročí festival Letní filmová škola Uherské Hradiště k další padesátce a které hosty nebo filmy představí letošní 51. ročník? O čem budou sekce Dogma 95, FRSH nebo Půlnoční delikatesy? Co tvoří Tima Burtona Timem Burtonem a jak vypadala mapa filmového světa v roce 1975? Dozvíte se od programových ředitelů a dramaturgů Filmovky Ivy Hejlíčkové, Jana Jílka a Jaroslava Sedláčka. A také třeba to, kdo byl Otto Heller a které žhavé česko-slovenské novinky budou mít světovou premiéru právě ve slovácké metropoli.
Četkast na Filmovce je speciál podcastu ČTK, který přibližuje dění na filmovém festivalu a který připravují novináři ČTK spolu se studenty četkařského novinářského workshopu. Národní zpravodajská agentura je jeden z hlavních mediálních partnerů akce.
Historik z ÚSTR: Kdykoliv se může objevit režim, který vytvoří takovou složku, jako byla StB
Letos uplyne 80 let od založení komunistické Státní bezpečnosti (StB), represivní složky komunistického režimu v bývalém Československu. Jak fungovala a jak ovlivňovala životy lidí? S historikem z Ústavu pro studium totalitních režimů Liborem Svobodou si o StB povídala studentka žurnalistiky FSV UK Rozalie Pecáková. Jak StB získávala spolupracovníky a jak pak vypadala spolupráce? Jaká byla role žen v StB? A je v dnešní době relevantní vědět, že někdo pracoval pro StB?
Historik k výročí spartakiád: Ve společnosti cítím nostalgii, ale lidé ji umí oddělit od komunistického režimu
Přesně před sedmdesáti lety začala první celostátní spartakiáda. Vládnoucí komunistický establishment ji prezentoval jako přehlídku síly, radosti a krásy. Byla taková? Historik Petr Roubal z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky, autor oceňované publikace Československé spartakiády, věří, že pro politické vedení megalomanská akce rozhodně vytyčila předepsané cíle. Byly spartakiády všeobecně oblíbeným rituálem? Jak byly spartakiády provázány se sokolskou obcí? A jaký byl význam amatérského a profesionálního sportu ve státě socialistického zřízení? S historikem si povídal student žurnalistiky FSV UK Matyáš Michálek.
Nečada: Po každém zápase Bohemky jsem běhal do trafiky a kupoval všechny noviny. Kniha Mistři z Ďolíčku se psala lehce
Fotbalový klub Bohemians Praha 1905 letos oslaví 120 své existence. Největším úspěchem vršovického celku v historii byl zisk mistrovského titulu v nejvyšší soutěži v sezoně 1982/83. Na trávníku slavná jména jako Přemysl Bičovský nebo Pavel Chaloupka, na lavičce pověstný trenér Tomáš Pospíchal. O nejslavnější éře Bohemians si s fanouškem zelenobílých, novinářem a autorem knihy Mistři z Ďolíčku Petrem Nečadou povídal student žurnalistiky na FSV UK Kristián Šveda.
Z nadšených amatérů k jednomu z největších festivalů v Evropě: Rock for People slaví třicátiny
Hudební festivalu Rock for People slaví letos třicátiny. Na deseti pódiích v prostorách Parku 360 u Hradce Králové vystoupí ode dneška do neděle přes 1000 umělců.
Za tři desetiletí se na festivalu vystřídalo nespočet světových i lokálních interpretů a kapel. Na oslavu jubilea vystoupí letos mimo jiné i Linkin Park a Guns N' Roses. Na první ročníky, nejlepší koncerty, ale také na komplikace a "fuck-upy" zavzpomínal generální ředitel a zakladatel festivalu Michal Thomes v rozhovoru se studentem žurnalistiky FSV UK Danielem Pařízkem.
Závislost na alkoholu ho málem stála život, teď od ní pomáhá ostatním. První krok je si problém přiznat, říká anonymní alkoholik
Kdy se člověk stává závislým na alkoholu? Kde má hledat pomoc? A lze se z alkoholismu skutečně vyléčit? Nejen na to odpovídá v otevřeném rozhovoru pan Zbyněk, kterého závislost málem stála život. Zachránilo ho až svépomocné uskupení Anonymní alkoholici. Nyní už téměř čtyři roky abstinuje a v boji se závislostí pomáhá ostatním.
V epizodě Četkastu, kterou připravila studentka žurnalistiky na FSV UK Zuzana Najvrtová, se také dozvíte, jak vypadají sezení Anonymních alkoholiků, kdo je navštěvuje a jak „áčka“ závislým pomáhají.