5. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Audioservis je už 20 let samozřejmou součástí služeb ČTK

Multimediální servis ČTK obohatily na přelomu tisíciletí zvukové záznamy. Audiozpravodajství se ve zkušebním režimu rozjelo v roce 2000, o rok později ho ČTK zařadila do své standardní nabídky. Na počátky audioservisu vzpomíná ve speciálním vydání Četkastu kulturní redaktor a četkařský pamětník Jiří Borovička, který v národní agentuře působil více než půl století.

21:28

Četkast

Vydává: Česká tisková kancelář

Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.

Web

Před třemi dny 11:20

Vzpomínky na Petra Uhla a Miroslava Zikmunda

V Četkastu uslyšíte vzpomínky na Petra Uhla a Miroslava Zikmunda. Také se dozvíte, jak na Žatecku monitorují chmel a jak vypadají Vánoce v Bílém domě.

Před týdnem 11:27

Výhra v loterii jako prokletí, velký bariérový útes a žvýkačka proti covidu

Výhra v loterii se pro mexickou školku změnila v trápení, ohrožuje ji gang, Portugalsko jako čtvrtá země v EU přestalo vyrábět elektřinu z uhlí, vědci otestovali žvýkačku, která snižuje množství koronaviru ve slinách a čínská restaurace zakázala vstup hostovi, protože moc jedl.

Před 2 týdny 09:08

Miss přeživší holokaustu, beaujolais nouveau a prsten proti kocovině

Šestaosmdesátiletá žena získala v Izraeli korunku Miss přeživší holokaustu, mladé víno beaujolais nouveau má ve Francii tradici už 70 let, archeologové objevili starodávný prsten, který měl bránit kocovině a kočky vědí, kde je jejich páníček, i když ho nevidí.

Před 3 týdny 13:51

Sluneční pražírna, tři králové s covidpasy a anticovidová polévka

Iráčtí Kurdové vidí Evropu jakou svou záchranu, italští výrobci betlémů letos nabízejí figurky tří králů s covidovým pasem a venezuelští vědci vytvořili instantní anticovidovou polévku. V Četkastu také zjistíte, zda je dobré spát se zvířecími mazlíčky v jedné posteli?

4. listopad 2021 41:07

Redaktorka zahraniční redakce ČTK se podílela na vzniku knihy o Bělorusku

Redaktorka zahraniční redakce ČTK Tereza Šupová a novinářka magazínu Reportér Adéla Dražanová vydávají v těchto dnech knihu Bělorusko na cestě ke svobodě. Na osudech několika běloruských disidentů, kritiků Lukašenkova režimu, v ní poutavě popisují příběh novodobých běloruských dějin. Obě novinářky byly hosty speciálního vydání Četkastu, zpravodajského podcastu ČTK.

29. říjen 2021 10:25

Škola smíchu, neočkovaní policisté a míč na americký fotbal

Britská škola nabízí lekce smíchu, Buccaneers odškodnili spoustou darů fanouška, který vrátil Bradymu cenný míč, australská vesnice chtěla přilákat usedlíky na parcely zdarma a guvernér Floridy láká do státu policisty, kteří se nechtějí nechat očkovat.

22. říjen 2021 07:56

Mexické kartely, nejstylovější zloděj a mrtvý živý Španěl

Vikingové se nacházeli na americkém kontinentu kolem roku 1021, drogové kartely v Mexiku rekrutují mladé přes počítačové hry a Španěl se marně snaží dokázat, že žije, podle elektronické identity je mrtvý.

15. říjen 2021 11:30

Nobelovka pro novináře, letovisko pro digitální nomády a mluvící koš

Nobelova cena za mír je povzbuzením pro všechny novináře, u Zadaru vznikla první chorvatská vesnice pro digitální nomády a hladina oceánů bude nevyhnutelně stoupat ještě stovky let. A proč mají v Jeruzalémě mluvící koš? Nejen to se dozvíte v dalším Četkastu.

13. říjen 2021 31:52

Šéfka anglické redakce ČTK: U překladu zpráv jde hlavně o věrnost, "krásu" tolik neřešíme

O švédské literatuře, severských detektivkách a mentalitě lidí ze Skandinávie, ale také o tom, jak se překladatelka a tlumočnice ocitne v národní zpravodajské agentuře a dvacet let v ní zůstane, vypráví šéfka anglické redakce ČTK Jana Satrapa Holá.