- Podcasty
- Četkast Pro Business
Poslechněte si podcast: Architektka Le Peutrec: Nejraději mám projekty s přesahem, které osloví i duši
Asijská města mají neskutečnou dynamiku, vidíte tu energii, jak pulzuje. Evropská města jsou zase nádherná, starobylá, mají obrovský genius loci. Zajímavá je Austrálie, kde dokázali skloubit obojí dohromady, srovnává metropole světa česká architektka a urbanistka Eva Le Peutrec, která se prosadila v zahraničí a je specialistkou na navrhování mrakodrapů. Rozhovor s ní je i pozvánkou na 3. ročník konference Světlo s mottem „Magie světla v architektuře“. Koná se 17. a 18. září v pražské O2 universum.
Četkast Pro Business
Rozhovory s komerčními partnery služby Protext ČTK, s řediteli a manažery, pracovníky marketingových oddělení a tiskovými mluvčími. Četkast Pro Business vytvářejí novináři, kteří hledají zajímavosti v zákulisí firem a institucí a ukazují jinou tvář hlavních osobností byznysu, vědy nebo politiky. Rozhovory Četkast Pro Business nejsou součástí zpravodajského a publicistického obsahu podcastu Četkast, který čerpá ze zpravodajského servisu ČTK.
Zahradník: Česko je v čerpání na léta 2021–2027 v první polovině členských států
Objemově největší operační program Doprava má už zasmluvněny téměř všechny přidělené prostředky. Druhý největší Integrovaný operační program sahá v tuto chvíli po dvou třetinách alokace, což také vypadá velmi dobře, ale jeho míra čerpání je naopak nízká. Proč tomu tak je, vysvětluje ekonom Petr Zahradník v podcastu Libuše Bautzové. Další rozhovor z této série, která je součástí projektu „Veřejná debata o evropských fondech“, odvysíláme v únoru.
TA.LK: Úskalí a pozitiva státních IT zakázek
Jak ve státní správě vyvíjet nový IT systém efektivně a zároveň úsporně? V TA ČR jsme si pro vývoj našeho sdíleného informačního systému (SISTA) zvolili agilní řízení - na jednotlivé části systému vypisujeme veřejné zakázky a posléze vysoutěžíme nejvhodnějšího dodavatele, který naplní naše požadavky. Díky tomu se na vývoji SISTA podílí více subjektů a nejsme závislí na jednom dodavateli, licenčních možnostech či provozním prostředí. O výhodách, možnostech ale i omezeních této metody jsme si povídali s Tomášem Zvěřinou, zakladatelem backendového studia fnx.io.
TA.LK: Ochočili si nebezpečné baterie, které jim vyrábí kyselinu hyaluronovou
Vladimír Velebný je významnou osobností českého byznysu a zakladatelem společnosti Contipro, která je lídrem v oblasti výroby kyseliny hyaluronové a biotechnologických inovací. V podcastu TA.LK jsme si povídali o tom, jak si ochočili nebezpečné bakterie, nebo že kyselina hyaluronová je důležitá i v medicíně a může pomoci při nahrazování tkání, hojení ran nebo při bolesti.
TA.LK: Úspěchy českých vědců se často objevují v zahraničí, ale v Česku o nich nikdo neví
Pavla Hubálková je česká vědecká novinářka a bývalá výzkumnice. Díky tomu má skvělý vhled do výzkumného světa z obou stran. Proč si myslí, že v Česku chceme po vědcích, aby byli superhrdinové, jak jsme na tom s komunikací vědy v porovnání se zahraničím či o křehkém vztahu vědec vs. novinář se rozpovídala pro podcast TA.LK.
TA.LK: Čím výkonnější chcete mít tým, tím víc se leader musí stáhnout
JIC byl sice založený, aby na jižní Moravě bylo co nejvíce dobře placených pracovních míst, nicméně pokud přijdete se zajímavým podnikatelským nápadem i třeba z Karlových Varů, Porta nebo Istanbulu, budou se vám věnovat a domů vás nepošlou. O leadershipu a jeho smyslu, proměně fungování Jihomoravského inovačního centra i úspěších se v dalším dílu podcastu TA.LK rozpovídal Petr Chládek, ředitel JIC.
TA.LK: Kdybychom dávali méně peněz do výzkumu, mám strach o naši budoucnost, míní Josef Švejda z onsemi
O čipech, důležitosti výzkumně vývojových aktivit ve firmách, potřebě změny v přístupu k výuce fyziky a matematiky na středních i základních školách nebo o historicky největší investici v Česku se v prvním díle podcastu TA.LK rozpovídal Josef Švejda, finanční ředitel onsemi.
Zahradník: V českém čerpání vede doprava, z evropských peněz si bere skoro třetinu
Přibližně 22 miliard eur, tedy 550 miliard korun, představuje nabídka z fondů EU pro Českou republiku na roky 2021 až 2027. Zasmluvněné záměry investičního charakteru bude však možné dočerpat až do konec roku 2030, vysvětluje analytik, ekonom a člen NERV Petr Zahradník. Podcast ČT Connect „Co je nového, Petře?“, který moderovala Libuše Bautzová, je prvním ze čtyř audiopořadů v projektu „Veřejná debata o evropských fondech“ pro Evropskou komisi. Další díl odvysíláme v prosinci.
Hrdinka filmu Amerikánka je podle Tauše stejná jako Mauglí nebo Matylda od Dahla
Amerikánka je česká Mauglí nebo Matylda Roalda Dahla, říká režisér Viktor Tauš o hlavní postavě svého nového filmu Amerikánka. Je to podle něj velká dětská hrdinka pro dospělého diváka. Tauš příběh Amerikánky nejprve inscenoval v divadle Jatka 78, kde ji vidělo přes 100 000 diváků. Epická filmová adaptace se chystá do kin 26. září.
Je film podobný divadelní hře? A co má režisér společné s hlavní hrdinkou? Kolik verzí Amerikánky existuje? A jak se Taušovi pracovalo s dětskými herci, kterých je ve filmu více než 50?
Stávající situace v mezinárodních vztazích je hurikán, může změnit svět, říká šéf Globsecu Vass
To, co dnes vidíme v mezinárodních vztazích a globální bezpečnosti, je bouřka obrovských rozměrů, dokonce bych řekl hurikán, který má potenciál změnit podobu světa a světového pořádku, řekl v rozhovoru prezident Globsecu Róbert Vass. Na bezpečnostní konferenci, kterou Globsec pořádá od 30. srpna do 1. září v Praze, přijede na 2000 hostů z více než 70 zemí světa. Bude mezi nimi asi deset premiérů a prezidentů a dvacítka ministrů obrany a zahraničí nejen z Evropy, ale i z Blízkého východu či jihovýchodní Asie.
Jak se velká bezpečností konference připravuje a proč Globsec přesunul místo konání z Bratislavy do Prahy? Jak vypadají oficiální jednání a co se děje v zákulisí? A k čemu by mělo sloužit chystané GeoTech Centrum? Zakladatel Globsecu zve v podcastu i na hudební festival.