- Podcasty
- Četkast Pro Business
Poslechněte si podcast: Architektka Le Peutrec: Nejraději mám projekty s přesahem, které osloví i duši
Asijská města mají neskutečnou dynamiku, vidíte tu energii, jak pulzuje. Evropská města jsou zase nádherná, starobylá, mají obrovský genius loci. Zajímavá je Austrálie, kde dokázali skloubit obojí dohromady, srovnává metropole světa česká architektka a urbanistka Eva Le Peutrec, která se prosadila v zahraničí a je specialistkou na navrhování mrakodrapů. Rozhovor s ní je i pozvánkou na 3. ročník konference Světlo s mottem „Magie světla v architektuře“. Koná se 17. a 18. září v pražské O2 universum.
Četkast Pro Business
Rozhovory s komerčními partnery služby Protext ČTK, s řediteli a manažery, pracovníky marketingových oddělení a tiskovými mluvčími. Četkast Pro Business vytvářejí novináři, kteří hledají zajímavosti v zákulisí firem a institucí a ukazují jinou tvář hlavních osobností byznysu, vědy nebo politiky. Rozhovory Četkast Pro Business nejsou součástí zpravodajského a publicistického obsahu podcastu Četkast, který čerpá ze zpravodajského servisu ČTK.
TA.LK: Čím výkonnější chcete mít tým, tím víc se leader musí stáhnout
JIC byl sice založený, aby na jižní Moravě bylo co nejvíce dobře placených pracovních míst, nicméně pokud přijdete se zajímavým podnikatelským nápadem i třeba z Karlových Varů, Porta nebo Istanbulu, budou se vám věnovat a domů vás nepošlou. O leadershipu a jeho smyslu, proměně fungování Jihomoravského inovačního centra i úspěších se v dalším dílu podcastu TA.LK rozpovídal Petr Chládek, ředitel JIC.
TA.LK: Kdybychom dávali méně peněz do výzkumu, mám strach o naši budoucnost, míní Josef Švejda z onsemi
O čipech, důležitosti výzkumně vývojových aktivit ve firmách, potřebě změny v přístupu k výuce fyziky a matematiky na středních i základních školách nebo o historicky největší investici v Česku se v prvním díle podcastu TA.LK rozpovídal Josef Švejda, finanční ředitel onsemi.
Zahradník: V českém čerpání vede doprava, z evropských peněz si bere skoro třetinu
Přibližně 22 miliard eur, tedy 550 miliard korun, představuje nabídka z fondů EU pro Českou republiku na roky 2021 až 2027. Zasmluvněné záměry investičního charakteru bude však možné dočerpat až do konec roku 2030, vysvětluje analytik, ekonom a člen NERV Petr Zahradník. Podcast ČT Connect „Co je nového, Petře?“, který moderovala Libuše Bautzová, je prvním ze čtyř audiopořadů v projektu „Veřejná debata o evropských fondech“ pro Evropskou komisi. Další díl odvysíláme v prosinci.
Hrdinka filmu Amerikánka je podle Tauše stejná jako Mauglí nebo Matylda od Dahla
Amerikánka je česká Mauglí nebo Matylda Roalda Dahla, říká režisér Viktor Tauš o hlavní postavě svého nového filmu Amerikánka. Je to podle něj velká dětská hrdinka pro dospělého diváka. Tauš příběh Amerikánky nejprve inscenoval v divadle Jatka 78, kde ji vidělo přes 100 000 diváků. Epická filmová adaptace se chystá do kin 26. září.
Je film podobný divadelní hře? A co má režisér společné s hlavní hrdinkou? Kolik verzí Amerikánky existuje? A jak se Taušovi pracovalo s dětskými herci, kterých je ve filmu více než 50?
Stávající situace v mezinárodních vztazích je hurikán, může změnit svět, říká šéf Globsecu Vass
To, co dnes vidíme v mezinárodních vztazích a globální bezpečnosti, je bouřka obrovských rozměrů, dokonce bych řekl hurikán, který má potenciál změnit podobu světa a světového pořádku, řekl v rozhovoru prezident Globsecu Róbert Vass. Na bezpečnostní konferenci, kterou Globsec pořádá od 30. srpna do 1. září v Praze, přijede na 2000 hostů z více než 70 zemí světa. Bude mezi nimi asi deset premiérů a prezidentů a dvacítka ministrů obrany a zahraničí nejen z Evropy, ale i z Blízkého východu či jihovýchodní Asie.
Jak se velká bezpečností konference připravuje a proč Globsec přesunul místo konání z Bratislavy do Prahy? Jak vypadají oficiální jednání a co se děje v zákulisí? A k čemu by mělo sloužit chystané GeoTech Centrum? Zakladatel Globsecu zve v podcastu i na hudební festival.
Šafaříková: Výsledek eurovoleb může ovlivnit i výhra na hokejovém mistrovství světa
U voličů mohou rozhodovat i věci, které na první pohled s Evropskou unií nesouvisejí a nejsou až tak patrné, upozorňuje novinářka a dlouholetá zpravodajka v Bruselu Kateřina Šafaříková. Výběr budoucích europoslanců zůstává u české veřejnosti druhořadý, podotýká žurnalistka, tato situace se ale podle ní pomalu zlepšuje. Za letošní hlavní téma považuje migraci. Rozhovor je součástí společného projektu EP a ČTK Connect před eurovolbami 2024. Moderuje Štěpánka Duchková.
Zahradník: Volby do EP budou soubojem osobností, které dokáží voliče oslovit
Ekonom, expert na EU a člen NERV Petr Zahradník si za 20 let, co je ČR v Evropské unii, nepamatuje, že by se volbám do Evropského parlamentu dostávalo takové pozornosti jako letos. A to jak ze strany médií, tak politických stran a hnutí. Vedle objektivních argumentů mohou sehrát roli také polopravdy a karikované skutečnosti, které voliče zaujmou, ale s pravdou nemají nic společného, myslí si Zahradník.
Rozhovor je součástí společného projektu EP a ČTK Connect před eurovolbami 2024. Moderuje Štěpánka Duchková.
Fried: Více než polovina české populace má obezitu a nadváhu, to je opravdu hodně
Obezitou a nadváhou trpí v České republice více než 50 procent obyvatel, říká přední český obezitolog a přednosta OB Kliniky, profesor Martin Fried. Podle Světové zdravotnické organizace je obezita „epidemií 21. století“. Co jsou hlavní příčiny obezity a nadváhy, jak je lze léčit, proč a kdy je lepší místo neustálých diet přistoupit k chirurgické léčbě a jaké jsou nejnovější metody léčby obezity, například plikace žaludku? A jak musí být vybavena klinika, která se stará i o 300kilogramové pacienty? Dozvíte se v podcastu, který vznikl přímo v OB Klinice, špičkového pražské pracoviště pro léčbu obezity a s ní spojených chorob.
Baláž z iniciativy ProfiMentor: Dobré řemeslo je o svobodě a respektu
Česko trápí nedostatek řemeslníků. Starší pracovníci odcházejí na penzi, mladší ročníky je nestačí nahradit. Změnit to chce projekt ProfiMentor řemesel. Jakým způsobem a s jakými argumenty je třeba s žáky a učni pracovat a na co dnešní mládež slyší, o tom mluví klempíř, pokrývač a tesař, řemeslník tělem a duší Michal Baláž. Řemeslo podle něj není poslední šance pro žáky se špatným prospěchem, ani nemá zlaté dno. Řemeslo je naopak o svobodě a respektu.