Historie Plus
26. únor 2023

Poslechněte si podcast: Cestu k únoru 1948 vyšlapaly i demokratické strany

Termín únor 1948 si s přídomkem Vítězný už nepamatuji. Jako člověk narozený v roce 1990 mám s nástupem komunismu spojená spíš slova převrat nebo puč. Ať tomu ale říkáme jakkoli, bavíme se o časovém rozmezí několika dnů, kdy komunisté velice snadno a elegantně převzali moc v Československu. Neodbytně se nabízí otázky: Jak je to možné, že Československo přešlo do východního bloku tak snadno? Proč demokratické síly neviděly to blížící se nebezpečí a nezabránily mu?

27:02

Historie Plus

Vydává: Český rozhlas

Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí.

Web

Před pěti dny 26:06

Genocida hladem – sovětské prostředky ke zlomení Ukrajiny

Ukrajina je v posledních měsících opět těžce zkoušenou zemí. Úrodné roviny východní Evropy nájezdníky lákají stále. Lidské utrpení se tam vrací příliš často a je to přitom jen pár hodin jízdy autem. Nejstrašnější kapitolu moderních dějin Ukrajiny napsal začátek 30. let.

Před 2 týdny 26:09

Židé na Holešovsku a záhadné nápisy v kurovické tvrzi

Židovská komunita byla po dlouhá staletí nedílnou součástí společnosti také na Moravě. Přestože přístup zemských vládců i šlechty k této vrstvě obyvatelstva byl proměnlivý, Židé tvořili důležitou složku hospodářského života především v menších městech. Pozornost si v tomto ohledu zaslouží i Holešov dnes ležící v okrese Kroměříž.

Před 3 týdny 25:53

Šly s dobou i proti ní. Československé ústavy se proměňovaly v závislosti na běhu dějin

„Tož to ne!“ Tak prý zněla první slova prezidenta Masaryka po přečtení prozatímní ústavy Republiky Československé. A hned začal usilovat o nápravu. První, ještě prozatímní Ústava začala platit v rekordním čase. Pouhé dva týdny po vzniku nového státu. A o necelého půl roku později se dočkala výrazné novelizace.

Před 3 týdny 25:53

Československá ústava šla s dobou i proti ní

Jak se proměňovala v čase a v závislosti na mocných, o tom natáčela Naďa Reviláková.

2. září 2023 25:33

Český chemický průmysl vyrostl z jediné továrny na sodu

Ústí nad Labem a Spolchemie – město a chemický podnik k sobě patří už 170 let. Původně sodárna využila blízkost řeky, nové železniční dráhy a uhlí. Šlechtici a boháči založili ústeckou chemičku 13. února roku 1856. Tehdy se jmenovala Rakouský spolek pro chemickou a hutní výrobu.

26. srpen 2023 25:42

Mollova sbírka starých map uchvacuje svým rozsahem a systematickým zpracováním

„S mírnou nadsázkou můžeme říci, že ne úspěchy spjaté s povoláním, ale koníček – vášeň pro sbírání a studium starých map – učinil Bernarda Pavla Molla (1697–1780) nesmrtelným,“ píšou v úvodu výpravné publikace její autoři Eva Chodějovská a Jiří Dufka.

19. srpen 2023 26:15

Chmel je plodinou, na kterou můžeme být pyšní

V jeho pěstování  totiž navzdory všem překážkám patříme stále mezi nejlepší na světě. Více v Historii Plus Veroniky Kindlové.

19. srpen 2023 26:14

Příběh českého chmele ovlivnila výstavba železnic, nástup nacismu či odsun Němců

V českých zemích se chmel pěstuje už od středověku. V menší míře se používal pro léčivé účely, nebo jako potrava, kdy si labužníci pochutnávali na mladých chmelových výhoncích, které se prý chutí podobají chřestu. Především se chmel ale vysazoval proto, že se šišky používají k ochucení piva.

12. srpen 2023 25:48

Jindřich Heisler – neznámý přítel malířky Toyen

Byl řadu let nejbližším druhem Toyen. Proslulá malířka ho během války dokonce ukrývala ve vlastní koupelně, aby jako Žid nemusel nastoupit do transportu. Společně pak v roce 1947 emigrovali do Paříže. Přesto básníka, fotografa, výtvarníka a filmaře Jindřicha Heislera zná dnes už jen málokdo.

12. srpen 2023 25:48

Byl řadu let nejbližším druhem Toyen

Proslulá malířka ho během války dokonce ukrývala ve vlastní koupelně, aby jako Žid nemusel nastoupit do transportu. Společně pak v roce 1947 emigrovali do Paříže. Přesto básníka, fotografa, výtvarníka a filmaře Jindřicha Heislera zná dnes už jen málokdo. Věnuje se mu Historie Plus Mileny Štráfeldové.