Okolo češtiny
22. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Čeština disponuje značným bohatstvím přípon a předpon

Když hovoříme, každý z nás – pokud tedy zrovna mluvíme naší mateřskou češtinou – používá řadu předpon a přípon. Automaticky, nevědomky. A čeština, stejně jako další slovanské jazyky, disponuje opravdu značným bohatstvím přípon a předpon. Téma pro našeho bohemistu.

03:57

Okolo češtiny

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.

Web

Před týdnem 03:37

Slovo cigareta má svůj původ pravděpodobně u indiánů. A víte, kdo jsou to kuřátka?

Odkud se vzali pojmy jako kouření nebo cigareta? A znáte označení kuřátka pro ty, kteří si rádi tzv. zapálí? Tématu se bude z jazykového hlediska věnovat náš bohemista.

Před 2 týdny 03:50

Emotikony a emodji. Proč si bez nich nedokážeme chatování ani představit?

Mnozí z nás si neumí představit, že by při chatování, tedy různém on-line dopisování, nepoužívali emotikony, chcete-li smajlíky nebo také mračouny. Pomáhají nám, abychom se lépe dorozuměli nebo vyjádřili své pocity. Téma pro našeho bohemistu.

Před 3 týdny 03:57

Co můžete najít v etymologickém slovníku jazyka staroslověnského?

Staroslověnština je nejstarší doležený psaný jazyk Slovanů. Jen málokterá slova, která najdete právě ve staroslověnštině, čeština nemá. A to je téma pro našeho bohemistu.

25. duben 2023 04:01

Víte, jak dlouho už se častěji užívá slovo „senioři“ než „důchodci“?

Každý by chtěl být stále mlád, jak zpíval Karel Gott. Jenže dřív nebo později bude každý z nás patřit do skupiny, kterou označujeme jako senioři.

18. duben 2023 04:26

Víte, jaké jsou rozdíly, ale i spojitosti mezi slovy pecař, pecák a pecivál?

Víte, kdo je to pecák? Pokud hádáte, že to bude někdo, kdo pracuje s pecí, tak máte pravdu. Tímto pojmem a jemu blízkým se zabýval náš bohemista.

11. duben 2023 04:15

Slovo „pořešit“ pohledem bohemisty

Neustále něco v našich životech řešíme. Právě předponová odvozenina od slovesa řešit, sloveso pořešit, bude tématem dalšího jazykového okénka našeho bohemisty.

4. duben 2023 03:54

Šedivé úterý nebo sazometná středa. Znáte původ názvů jednotlivých dní pašijového týdne?

Modré pondělí, šedivé úterý a škaredá nebo kdysi také sazometná středa. V dalším jazykovém okénku budeme s naším bohemistou pátrat po původu názvů jednotlivých dní pašijového týdne.

28. březen 2023 04:26

Fajnšmekři ve fastfoodu

Do českého jazyka si čas od času najde cestu i slovo, které známe z jazyků jiných. Takovými jsou například slova fajnšmekr a fastfood. Více nám o nich řekne náš bohemista.

21. březen 2023 03:43

Slova, která podle předpokladů měla vymizet, ale používají se víc než často

I dnes v češtině určitě najdeme výrazy, které pokládáme za zastaralé a počítáme s tím, že budoucna z našeho jazyka vypadnou úplně. Dělo se to tak vždy, ale zdaleka ne vždy to dopadlo právě podle těchto předpokladů. Například u slov „což“ nebo „zmínit“, která se ubírala opačným směrem.

7. březen 2023 03:43

To dáš! Odkud se toto spojení v češtině vzalo?

Velmi často dnes slýcháme během – zejména neformálních konverzacích – slovní spojení „to dáš“. Používá se nejčastěji ve smyslu, že něco zvládnete, nebo se vám něco podaří. Používá se ale i v jiných kontextech. Téma pro našeho bohemistu. Připravuje Ondřej Bláha.