Pro a proti
1. únor 2023

Poslechněte si podcast: Přímá volba vyhrocuje veřejný diskurz a staví kandidáty do mezních pozic, hodnotí senátorka Němcová

Rozděluje přímá volba prezidenta společnost, jak řekl nejen nově zvolený prezident Petr Pavel? Osvědčila se přímá volba hlavy státu? Senátorka Miroslava Němcová věří, že spíš zhoršuje společenskou situaci, poslanec ANO Milan Feranec věří, že Češi institut přímé volby přijali za svůj a problémy s ním nejsou.

23:56

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Včera 24:11

Zákon o ochraně whistleblowerů: Důležitá je i ochrana těch anonymních, míní Kopečný z Transparency

Čeští zákonodárci by měli podle ministerstva spravedlnosti do konce roku přijmout zákon o ochraně tzv. whistleblowerů, kvůli kterému čelí Česko žalobě ze strany Evropské komise. Zajistí vládní návrh účinnou ochranu oznamovatelů, když se nevztahuje na anonymní podněty? „Zajistí, ale jen pro velmi omezené množství případů,“ míní ředitel Transparency International Ondřej Kopečný. „Zajistí určitě účinnou ochranu,“ je přesvědčen poslanec Karel Haas (ODS).

Před dvěma dny 24:27

EP k zateplování domu nenutí. Tlačí ale na státy, aby pomohly dotacemi a poradenstvím, míní expert

Majitelé starších činžovních a rodinných domů by je podle nové směrnice Evropského parlamentu měli do deseti let začít zateplovat a budovy postavené po roce 2028 už mají být zcela bezemisní. Developer Evžen Korec návrh kritizuje, považuje ho za zcela nerealistický, expert na energetické budovy ale vysvětluje, že hlavním cílem je nastartovat ve státech EU systém dotací, výhodných půjček a poradenství.

Před pěti dny 24:14

E-paliva smysl nedávají. Jsou drahá a rozhodně ne bezemisní, tvrdí zastánce elektomobility

Česko nepodpoří v Evropské unii zákaz prodeje nových osobních aut se spalovacími motory, pokud nebude možné v autech využívat syntetická paliva. Jsou syntetická paliva jednou z cest k bezemisní dopravě? Podle zastánce elektromobility Jana Staňka žádný spalovací motor nemůže být „zelený“. Petrolejář Ivan Indráček ale upozorňuje, že e-paliva mohou posloužit starým vozů, kterých bude i v roce 2030 v Česku většina.

Před šesti dny 22:57

Penzijní reforma: Debata s opozicí je nutná, říká Skopeček. Zatím si to tvoří sami, tvrdí Juchelka

Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu, která snižuje červnovou valorizaci důchodů. Zároveň ale řekl, že má pochybnosti ohledně její ústavnosti a pokud se na Ústavní soud neobrátí hnutí ANO, které to avizovalo, učiní tak prý sám. „Hnutí ANO počítá s tím, že podá ústavní stížnost. Jsme nejsilnější politický subjekt v Česku, takže to zvládneme sami bez kohokoliv jiného,“ říká poslanec Aleš Juchelka (ANO).

Před týdnem 24:24

Třicítkou po Praze? Doprava by se zhroutila, tvrdí zastupitel. Byla by plynulejší, oponuje expert

Aktivisté žádají v Praze snížení nejvyšší rychlosti na 30 km/h, jak už se stalo v několika evropských metropolích. Přispělo by to ke zlepšení bezpečnosti v ulicích, ubylo by emisí a hluku? Odborník na dopravu Ondřej Mirovský vidí přínosy pro plynulost dopravy, bezpečnost chodců i životní prostředí. Pražský zastupitel Martin Sedeke (ODS) zpochybňuje tyto přínosy a žádá odborné analýzy.

Před týdnem 24:12

Nízké platy akademiků: Každý týden dostávám nějakou výpověď, uvádí děkan filozofické fakulty

Vysokoškolští pedagogové z humanitních oborů hrozí stávkou nebo odchodem na střední a základní školy kvůli podprůměrným platům. Dělá stát dost pro to, aby se jejich situace zlepšila? „Celé vysoké školství je dlouhodobě podfinancováno a my se snažíme tuto situaci řešit,“ říká vrchní ředitelka sekce pro vysoké školství ministerstva Radka Wildová. „Dosud ne, ale chovám naději, že se blýská na lepší časy,“ věří děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého Jan Stejskal.

Před týdnem 23:58

Dlouhé čekací lhůty? Některá vyšetření bývají nadužívána, nedostane se na potřebné, tvrdí Philipp

Desetitisíce pacientů čekají dlouhé měsíce na sonografické vyšetření, kolonoskopii, v některých krajích na výměnu kloubu i roky. Alena Gajdůšková ze Svazu pacientů vidí příčinu v nedostatku zdravotního personálu i nedostupnosti péče zvláště v regionech. Poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL) věří, že se skluz z předchozích pandemických let pomalu vyrovná, s pomocí pojišťoven i ministerstva.

Před týdnem 24:52

Místo škrtání nerozumných výdajů ve státním rozpočtu se šetří na důchodcích, kritizuje Marvanová

Poslanci i senátoři schválili ve stavu legislativní nouze spornou novelu o snížení valorizace důchodů. Senátorka Hana Kordová Marvanová (za Spolu) věří, že stát by měl hledat úspory jinde než u důchodců, poslanec Josef Cogan (STAN) ujišťuje, že vláda chystá další opatření, která pomohou státní rozpočet stabilizovat.

Před týdnem 24:08

Zeman se snažil, aby prezidentský úřad sloužil jeho politickým záměrům, hodnotí Špidla

Z nejvyšší pozice ve státě odchází jedna z nejrozporuplnějších postav české polistopadové politiky. Byl Miloš Zeman dobrý prezident? „Oddělil bych jeho první a druhé funkční období. V prvním byl dobrý prezident. Na konci druhého jsme viděli věci, které bychom mu mohli vytknout,“ říká bývalý vicepremiér v Rusnokově vládě Martin Pecina. „Prezident má sjednocovat politickou scénu a obecně republiku. V této základní funkci neobstál,“ míní bývalý premiér Vladimír Špidla.

Před 2 týdny 24:20

Navýšení platů jen učitelům? Vláda bude myslet i na neučitelské profese, ujišťuje poslanec Klíma

Vláda splní slib a bude garantovat učitelům plat ve výši 130 procent průměrné mzdy. Původně se ale mělo zvýšení týkat všech pedagogických pracovníků, což ředitelé škol nyní kritizují. Jeden z nich, Jiří Zajíček, se obává odchodu školních psychologů a dalších, předkladatel návrhu na zvýšení platů Pavel Klíma (TOP 09) tvrdí, že vláda bude myslet i na neučitelské profese ve školství.