Vybrali jsme pro vás
9. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Cesta za Wimbledonem: Tenistka Sára Oliveriusová z Liberce má za sebou další úspěšný rok

Vítězka turnaje v Paříži, třetí na mistrovství Evropy, prvenství ve čtyřhře na neoficiálním mistrovství světa hráček do 14 let. Tím vším se může za poslední rok pochlubit liberecká tenistka Sára Oliveriusová.

07:46

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Včera 02:30

Výstavní sál turnovského muzea Českého ráje se proměnil v obří učebnici geologie

Atraktivní výstava Jak vznikají hory zavede návštěvníky Muzea Českého ráje v Turnově do nitra země a miliony let staré historie.

Před třemi dny 02:30

Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku: Těsto už je nachystané, koláče budou!

V sobotu 23. září bude na Dlaskově statku Svatováclavské posvícení. Návštěvníci ve světnici, v komoře i v dalších prostorách uvidí, jak se lidé v dobách písmáka Dlaska připravovali na tradiční slavnost.

Před třemi dny 01:58

První premiéra 140. sezóny Šaldova divadla: Myslivečkovo oratorium Adam a Eva jako balet

Opera libereckého Divadla F. X. Šaldy uvede v pátek 22. září 2023 v premiéře oratorium Josefa Myslivečka Adam a Eva. Dílo české publikum nemělo dosud možnost slyšet naživo.

Před čtyřmi dny 02:38

Z bývalého areálu Clam-gallasovské cihelny je park s tůněmi a pulsujícím mokřadním životem

Místo skládky starých pneumatik a vraků tůně, do kterých se vsakuje povrchová voda. Jeden z projektů na udržení vody v krajině podpořil Liberecký kraj s pomocí evropských fondů v Hrádku nad Nisou. Z nevzhledného koutu bývalé cihelny vzniklo místo, kde se daří lidem i přírodě.

Před pěti dny 04:33

Noc literatury: Každoroční čtení ze zajímavých knih zajímavými lidmi na zajímavých místech

V Česku se ve středu 20. září 2023 koná tradiční festival Noc literatury. V Libereckém kraji se zájemci můžou zúčastnit na čtyřech místech, dobrovolníci budou předčítat v knihovnách, kavárnách i jinde.

Před týdnem 03:01

Společenský oděv, kroky a rytmus i pravidla chování. Taneční kurzy jedou i v 21. století

S novým školním rokem se naplno rozběhla i sezona tanečních kurzů, především pro středoškoláky. Přestože jsou to primárně taneční kurzy, lidé se tam neučí jen tančit.

Před týdnem 06:02

Zákupský zámek mohl sloužit jako letní sídlo prezidenta republiky

Osudy památek po jejich zestátnění byly velmi rozdílné. Na některých fungovaly prohlídky s průvodcem, jiné chátraly. Zámek Zákupy potkaly oba tyto osudy.

Před týdnem 06:37

Grabštejn neměl okna, dveře, střechy a někde ani krovy, popisuje kastelánka

Osudy památek po jejich zestátnění byly velmi rozdílné. Na některých fungovaly prohlídky s průvodcem, jiné chátraly. Grabštejn patřil k těm chátrajícím.

Před týdnem 03:00

Na přejezdu se vždycky musíme přesvědčit, že jde bezpečně přejet, apeluje dopravní expert

V Libereckém kraji podle dat Drážní inspekce meziročně narostl počet dopravních nehod na železničních přejezdech. Jedna z těch nejvážnějších se stala ve Stráži nad Nisou.

Před 2 týdny 02:57

Ohlédnutí za soutěží mladých módních návrhářů Oděv a textil, která se konala už po desáté

Módní soutěže Oděv a textil se v pátek 8. září v Liberci zúčastnilo pět základních škol z kraje a čtrnáct středních oděvních škol z Česka i Slovenska. Letos se konal jubilejní desátý ročník.