Dokument
12. červen 2022

Poslechněte si podcast: Cesta z pekla. Poslechněte si příběh o hledání léku na sexuální násilí

„Stálo nade mnou šest policajtů. Přesvědčovali mě, ať to nechám být,“ říká oběť znásilnění Ledimo, se kterou Lukáš Houdek natáčel v jihoafrickém Johannesburgu. I přes zastrašování a strach o život se mladá žena odmítla vzdát. Dokument o hledání cesty k tomu, jak sexuální násilí snížit, nás zavede do jihoafrické metropole i do hornické obce Rustenburg, kde znásilnění zažila každá čtvrtá žena.

26:20

Dokument

Vydává: Český rozhlas

Interpretace, výklad a syntéza dění, událostí a jevů našeho života.

Web

Před týdnem 26:57

Brojí proti němu Pohlreich i Bartoška. Ale proti čemu přesně? Dokument Konec neomarxismu v Česku

Kdo jsou ti dnešní neomarxisté? Jak se jim žije? A jak je možné, že i přes jejich gargantuovský vliv česká levice v posledních letech prochází neobyčejně silnou krizí?

Před 2 týdny 24:25

Bydlení došlo. Dokument o boji s nedostupným ubytováním pro sociálně slabé

Petr a Jindřich žijí na ubytovně v pražské Michli, vlastní domov ztratili. Dočasné bydlení ale musí opustit, protože zařízení v Michli zřizovatel na léto zavírá. Vystěhovat se musí všichni tamní obyvatelé. Autorka dokumentu Ivona Remundová po dobu jednoho měsíce sledovala snahu sociálních pracovníků sehnat oběma pánům novou střechu nad hlavou. Volná místa na ubytovnách či azylových domech ale chybějí. Petrovi a Jindřichovi hrozí, že skončí na ulici.

6. srpen 2023 25:45

Dokuseriál Profesionálové: Kriminalista

V návaznosti na sté rozhlasové výročí se dnes naposledy vypravíme do roku 1923. Jak tehdy vypadala práce kriminalistů? Výzvu vyřešit sto let starou vraždu přijal nejznámější detektiv současnosti Josef Mareš.

31. červenec 2023 15:20

Jáchymovské tango a koncentrák v koncentráku. U Horního Slavkova vznikly hned čtyři tábory

Ve stínu jáchymovského represivního komplexu se částečně nachází tábory zbudované u horních děl v Horním Slavkově a jeho bezprostředním okolí. Už v roce 1947 zde byl spuštěn tábor pro německé válečné zajatce, tzv. Horní Slavkov – od roku 1949 přejmenovaný na Prokop. Vedle něj vznikly ještě tábory Ležnice, Svatopluk a XII. Využíváno zde bylo 10 až 15 dolů, přičemž další byly otevírány.

30. červenec 2023 25:17

Profesionálové. Novinářka, lékař, kriminalista. Dokuseriál o tom, jak vypadaly profese před 100 lety

Sté výročí rozhlasového vysílání na našem území je dobrou příležitostí k tomu, připomenout si, jak lidé před 100 lety žili. Dokuseriál Profesionálové proto přichází s výzvou pro tři známé reprezentanty atraktivních profesí, kteří zkusí dělat svou práci „postaru“ jako v roce 1923.

28. červenec 2023 13:11

Tábor Mariánská byl určen k internaci mladistvých. Do dolu chodili vězni svázáni lanem

Tábor Mariánská I byl určen k internaci mladistvých ve věku od 18 do 21 let a jeho kapacita dosahovala kolem 800 trestanců. Vězni chodili seřazeni ve čtveřicích a pěticích svázáni lanem z Mariánské do dolu Eva, který se nacházel severozápadně od tábora.

27. červenec 2023 13:51

V táboře Bratrství vězně trápil hlad a otřesné hygienické podmínky. Pak zde postavili dětský tábor

Krátce po ukončení 2. světové války, 12. června 1945, byl zprovozněn důl Bratrství, dříve známý jako štola Saských šlechticů. O dva roky později byl nedaleko dolu zřízen tábor pro německé válečné zajatce, kteří zde měli pomoci s těžbou uranových rud. Po jejich odchodu v roce 1950 byl tábor zařazen do systému komunistických nápravně-pracovních táborů a dostal krycí označení „D“.

26. červenec 2023 15:35

Tábor Nikolaj zmizel beze stopy. Měl i fotbalové hřiště, ale pouze pro dozorce

Tábor Nikolaj byl situován u frekventované silnice z Jáchymova na Mariánskou a to je zřejmě důvodem toho, že zmizel prakticky beze stopy. Pokud o něm nevíte, tak na těchto místech nic neuvidíte. Při sondáži archeologové pod povrchem našli destrukce staveb mocné až jeden metr. To jsou trosky budov tábora, které byly strženy buldozerem, zplanýrovány nebo rozježděny.

25. červenec 2023 15:28

Eliáš I a II. Jáchymovské peklo na zemi v dobách raného socialismu

Pět uranových dolů, 14 pracovních táborů a v nich na 50 tisíc vězňů – to byly jáchymovské uranové doly. Stopy po peklu na zemi v dobách raného socialismu už zahladil čas, na místě dnes stojí chaty a penziony.

24. červenec 2023 15:32

Holýšov. Muniční továrna, kde prach zanášel plíce a rozežíral konečky prstů

Na území tzv. Sudet začali po připojení k Německé říši dělníci budovat síť muničních továren. Konkrétně v Holýšově byla k produkci munice využita továrna německé firmy na výrobu zrcadlového skla, která byla od hospodářské krize 30. let prázdná. V roce 1940 zde byla zřízena munička specializovaná na náboje do leteckých a protiletadlových kulometů a kanonů.