• Podcasty
  • Zprávy Českého rozhlasu Region
Zprávy Českého rozhlasu Region
17. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Cesta vlakem mezi Voticemi a Sudoměřicemi je rychlejší, cestujících je ale méně

Už víc než rok jezdí vlaky z Prahy do Tábora mezi Voticemi a Sudoměřicemi po nové trati. Cesta je díky ní sice rychlejší, ale zastávky mají obyvatelé jižní části Benešovska dál než u původní železnice. Vlaků navíc jezdí podle statistik středočeského koordinátora dopravy o 70 procent míň. Třeba ve Střezimíři využilo zastávku loni v březnu víc než 280 cestujících. Letos jen 94.

02:27

Zprávy Českého rozhlasu Region

Vydává: Český rozhlas

Aktuální zprávy ze středních Čech.

Web

Včera 01:46

Pražská Nemocnice Na Františku otevírá novou zubní pohotovost. Uleví poliklinice ve Spálené ulici

V centru Prahy vznikla nová zubní pohotovost. Neodkladnou stomatologickou péči od října zajišťuje Nemocnice Na Františku. Nové stomatologické pracoviště funguje v rámci systému organizovaného hlavním městem Prahou. Ordinační doba zubní pohotovosti v Nemocnici Na Františku je ve všední dny od pěti odpoledne do deseti hodin večer a o víkendech a svátcích od deseti hodin dopoledne do deseti hodin večer.

Včera 02:29

Koncerty a historický průvod panovníků. Poděbrady oslavily 800 let od první písemné zmínky o městě

Poděbrady si připomínají osmisté výročí první dochované písemné zmínky o městě. Stalo se tak na den přesně 1. října roku 1223. Téměř měsíční oslavy zakončil program na poděbradském zámku a lázeňské kolonádě. Byla u toho i reportérka Zuzana Roudnická.

Před dvěma dny 03:25

Krásné dívky, udatní rytíři a šermířské souboje. Na hradě Křivoklát uspořádali další Křivoklání

Šermíři ze skupiny Merlet patří mezi světovou špičku. Na hradech a zámcích vystupují jen výjimečně, věnují se hlavně natáčení filmů. Věrní zůstávají ale hradu Křivoklát, kde tento víkend uspořádali už 27. ročník Křivoklání.

Před čtyřmi dny 03:35

Instalace lávky omezí o víkendu provoz na dálnici D10 mezi Mnichovým Hradištěm a Bakovem nad Jizerou

Lávka pro pěší a cyklisty překlene frekventovanou dálnici D10 a propojí město Mnichovo Hradiště s vrchem Horka. Střední část této lávky, která by měla být „branou do Českého ráje“, usadí v sobotu 30. září na místo vysokotonážní jeřáb. Doprava na dálnici D10 proto bude omezena.

Před pěti dny 01:31

Svatováclavské pouti se ve Staré Boleslavi zúčastnily tisíce lidí. Mši přihlížel i prezident Pavel

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si ve čtvrtek lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz světce a českého patrona svatého Václava. V místě, kde byl kníže Václav v roce 935 zavražděn, se jí účastnily tisíce lidí. Mši sloužil kardinál Dominik Duka, kázal litoměřický biskup Jan Baxant. Účastnil se také pražský arcibiskup Jan Graubner a všichni čeští a moravští biskupové.

Před týdnem 02:07

Na Pražském hradě je nové turistické centrum. Vzniklo rekonstrukcí bývalé směnárny

Praha otevřela nové turistické informační centrum na třetím nádvoří Pražského hradu, vzniklo přeměnou směnárny. Je to první centrum v areálu Hradu, které má na starosti přímo městská společnost Prague City Tourism. Ta se stará o turistický ruch a dlouho jí zázemí na jednom z nejnavštěvovanějších míst v hlavním městě chybělo.

Před týdnem 02:03

Dosud nikdy nevystavené rukopisy a premiéra filmu. Památník Karla Čapka slaví 60 let svého založení

60 let od svého vzniku slaví Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Vilu, v kouzelném prostředí lesů a rybníků, dostal spisovatel k doživotnímu užívání od svého příbuzného, podnikatele Václava Palivce, na konci 30. let 20. století.

Před týdnem 02:10

Musíte vyhodnotit, kdy už zbraň použít, na to neexistuje žádný návod, radí strážníkům jejich trenér

Bývalý elitní policista a nynější zápasník Tomáš Peleška cvičí nově strážníky v Kladně. Sportovec s přezdívkou Robocop je připravuje na speciální zákroky, při kterých je nutné zneškodnit ozbrojeného člověka nebo se účinně bránit proti skupině lidí. Na jednom tréninku natáčel reportér Radek Duchoň.

Před týdnem 02:39

Při opravě střechy rotundy a věže v Týnci nad Sázavou našli tesaři zazděnou láhev a husitský prapor

Tesaři opravují v Týnci nad Sázavou střechu románské rotundy a přilehlé věže. Šindelová střecha na obou stavbách totiž dosloužila. A při práci našli hned dvě zajímavosti, jak zjistila reportérka Věra Hájková.

Před týdnem 02:46

Praha 2 zve na vinobraní do Grébovky. Bude ve znamení filmu

Vinobraní na Grébovce se ponese ve znamení filmu. Parky a ulice Prahy 2 totiž filmaři rádi využívají jako kulisy. Součástí vinobraní proto bude i promítání filmu Na střeše, který se natáčel právě v této městské části.