- Podcasty
- Online Plus

Poslechněte si podcast: Rozšířená realita? Nový AI model Mety dokáže „rozštěkat“ fotku psa a chce přenášet i pachy
Společnost Meta, která provozuje Facebook, Instagram či WhatsApp, oznámila vytvoření nového AI modelu, který dokáže kombinovat data z více rozdílných vstupů – text, zvuk, obraz a data například ze senzorů měřících teplotu, hloubku prostoru nebo pohyb. Zatímco současné nejznámější modely obvykle propojují dva druhy dat, kdy na základě textů dokážou vytvořit například obrázek, model ImageBind se učí propojovat až šest dimenzí.
Online Plus
Co se děje ve světě nových médií, vysvětlují odborníci ze světa IT, fanoušci internetu a pionýři mobilních aplikací.
Ulož.to mění své fungování. „Sdílení pirátského obsahu už není atraktivní byznys,“ hodnotí Koubský
Server Ulož.to oznámil, že po letech výrazně změní způsob svého fungování. Od 1. prosince je klasickým osobním úložištěm souborů. Podle oficiálního oznámení už uživatelé nebudou moci tyto soubory veřejně sdílet ani na ně zasílat odkaz ke stažení.
Altman zpět ve vedení OpenAI. „Tahle telenovela musela otřást důvěrou spousty lidí,“ míní Koubský
„Připoj se, prosím tě, v poledne na videokonferenci.“ To je zpráva, kterou dostal jeden ze zakladatelů firmy OpenAI a zároveň její výkonný ředitel Sam Altman. Když se 17. listopadu ke konferenčnímu hovoru připojil, dozvěděl se, že ho správní rada s okamžitou platností propouští. Teď už je díky podpoře svých zaměstnanců opět ve vedení firmy.
Edith Piaf po 60 letech promluví? Její umělý hlas bude doprovázet životopisný snímek
V poslední době zaznamenala umělá inteligence výrazný rozmach. V digitálním prostoru se objevují obrázky, texty, nebo dokonce zvukové záznamy. Možné je využít AI i ve filmovém průmyslu a probudit tak umělce, kteří už nejsou mezi námi, k životu.
„Finanční úspory v lese Řáholci pod kořenem.“ Syntetické hlasy jsou k nerozeznání od těch skutečných
AI technologie se neustále vyvíjí a na internetu přibývají kromě uměle vygenerovaných obrázků a textů třeba i syntetické hlasy. Jejich podoba s těmi skutečnými je zarážející a poznat, že se nejedná o skutečný hlas, je téměř nemožné. Jaká rizika se se syntetickými hlasy pojí a mělo by se jejich generování omezit?
Poplatky za užívání sociálních sítí mohou změnit uživatelské chování, myslí si analytik Koubský
Společnost Meta zahájí od listopadu systém předplatného pro uživatele, kteří se při používání jejich služeb nechtějí setkávat s reklamami. Nové tarify představila také sociální síť X, kterou bude možné kromě bezplatné základní verze používat také v rozšířených podobách basic a premium.
Vědci vyzývají politiky k regulaci AI. „Naděje na úspěch je velice malá,“ myslí si Koubský
Není tomu tak dávno, co umělá inteligence stěží napočítala do desíti. Dnes zvládne vytvořit realisticky vypadající obrázky, naprogramovat software, nebo dokonce řídit roboty. Spolu s tím ale vyvstává otázka, jestli nejsou na místě větší regulace AI, aby se lidem úplně nevymkla z rukou.
Drony Amazonu míří do Evropy. Zásilky budou zatím doručovat ve Velké Británii a Itálii
Americká společnost Amazon chystá zavedení svých doručovacích dronů v Evropě. Firma oznámila, že se dohodla s leteckými regulátory v Itálii a ve Velké Británii, a její drony v těchto zemích tak mohou začít doručovat.
Ujistěte nás, že na X efektivně zasahujete proti dezinformacím o Izraeli, vyzvala EU Muska
V poslední době se po sociální síti X, dříve Twitter, šíří obrázky či videa, která mají údajně zobrazovat útok na Izrael. Dost často s konfliktem ale vůbec nesouvisí, jsou z jiné oblasti, nebo dokonce z videoher.
Svoboda internetu oslabuje, uvádí průzkum. „Internet je takový, jaký je svět,“ komentuje to Koubský
Podle čerstvě vydaného průzkumu Freedom on the Net, který vydává americká nezisková organizace Freedom House, svoboda internetu oslabuje. Míru svobody v on-line prostředí sleduje od roku 2009 v celkem 70 zemích světa a od té doby každý rok konstatuje, že je internet o něco méně svobodný než dřív. Letošní zpráva si všímá nárůstu cenzury a omezování přístupu k internetovým službám v zemích, jako je Írán, Čína, Myanmar nebo Filipíny.
České školství je v přístupu k AI liberální. Učitelé myslí realisticky, chválí pedagogy Koubský
Třetina učitelů na základních školách využívá ve výuce nástroje umělé inteligence, vyplývá to z výzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Do studie se zapojily dva tisíce pedagogů ze všech českých škol a výsledky vypovídají o velmi liberálním přístupu k novým technologiím ve vzdělávání.