Prolomit vlny
23. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Český slavík podceňuje diváky. Místo kvalitního popu má jen urážlivý sexismus

Po čtyřech letech se na televizní obrazovky vrátila nejslavnější česká televizní anketa Český slavík. Neotřelý zážitek a pozvednutí show naznačovalo hned několik novinek. Anketu obnovilo vedení pod taktovkou miliardáře financujícího prospěšné a inovativní projekty Karla Janečka a marketéra Jakuba Horáka. Povedlo se? Místo neotřelosti jsme se dočkali excesů a zábavy z 90. let.

05:05

Prolomit vlny

Vydává: Český rozhlas

Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.

Web

Před čtyřmi dny 05:20

Problémy studentů jsou problémy všech. Bez strukturálních změn nečeká dobrá budoucnost nikoho

Nestává se často, aby studenti sdíleli společnou pozici s důchodci, odboráři či mladými rodinami. Současná politická krize ale nabízí nové a ověřené cesty, jak mohou různé společenské skupiny překonat vzájemné rozdíly a bojovat za společné ekonomické zájmy.

Před týdnem 04:00

Co v USA vadilo, je v Turecku v pořádku. Elon Musk je pokrytec svobody projevu

V předvečer prvního kola tureckých prezidentských voleb, oznámila sociální síť Twitter skrze oficiální kanály, že v zemi omezuje blíže nespecifikovaný obsah. Servilní podvolení se turecké státní moci jasně ukazuje, proč se vzletným slovům Elona Muska o svobodě slova vůbec nedá věřit.

Před 2 týdny 04:49

Sázení stromů jako neurotický tik provinilé civilizace. Příroda to umí levněji a lépe

Kdo by neměl rád stromy. Jejich vysazování má v dnešní krizové době snad až terapeutický účinek a je tak i způsobem, jak lidem dodat pocit, že přispívají k řešení komplikovaného problému něčím nekomplikovaně dobrým. I proto se s iniciativami za sázení stromů roztrhnul v posledních letech pytel. Je sázení stromů opravdu řešením bez žádných ale?

Před 3 týdny 04:37

Náhradní mateřství musíme regulovat, nikoliv zakazovat

Náhradní mateřství je často považováno za možnost „léčby" neplodnosti nebo za alternativu adopce. Někteří ho tak oslavují jako zázračný lék. Jiní na něj nahlíží jako na nebezpečný obchod s lidmi. Ten druhý názor sdílí i novela, kterou předložily ve sněmovně poslankyně za ANO Zuzana Ožanová a Helena Válková. Cílem je zcela zakázat náhradní mateřství a to pod trestem až deseti let vězení.

25. duben 2023 04:03

Washington si brousí zuby na TikTok. Ochrana dat Američanů ho ale nikdy předtím moc nezajímala

Spojené státy americké zvažují zákaz, nebo nucený prodej populárního TikToku. Důvodem je pro federální úřady čínské vlastnictví této sociální sítě. Americká vláda není jediná, která má kvůli aplikaci bezpečnostní obavy, debata o zákazu v USA má ale svoje specifika.

21. duben 2023 04:52

Vláda s námi vyjednává jako teenager, co chce cestovat stopem. Budou knihy, kolejné i MHD dražší?

Česká televize před týdnem odvysílala reportáž, podle níž ministr financí uvažuje o zrušení nejnižší 10% sazby DPH nebo přesunutí některých položek do nejvyšší sazby. V situaci vysoké inflace i cen potravin nutně vyvolal návrh pobouření.

12. duben 2023 06:06

Dresscode? Do svého vzhledu v práci investujeme sami. Tak si o něm taky rozhodujme

Make-up, silonky, tetování, sako. Některé zkrášlovací aktivity podnikáme kvůli práci dobrovolně. Zaměstnavatelovo právo vymáhat například silonky nebo sako je ale přinejmenším pochybné.

31. březen 2023 04:17

Boj za klima se mění v úředničinu. Klid na práci ale katastrofu neodvrátí

Nové ostré varování vědců před zhoršující se klimatickou krizí vyvolalo výrazně menší pozornost, než by si jeho závažnost zasluhovala. Na vině může být proměna společenských nálad vyvolaná pandemií a válkou na Ukrajině, ale paradoxně také normalizace a všudypřítomnost klimatické agendy.

28. březen 2023 06:13

Cesta z krize Kima Stanleyho Robinsona – uhlíková měna, nové náboženství i terorismus

Představit si katastrofu je pro nás mnohem jednodušší, než představit si cestu, která by nás z ní vyvedla. Projeďte si hlavní trháky na streamovacích službách a bude to zřejmé – umíme vymyslet a ztvárnit tisíc a jeden způsob, jak naši civilizaci zničit. Nalezení její stabilní podoby jde ale většinou na úkor našich základních hodnot, jako je možnost jednotlivců rozhodovat o svém osudu nebo demokracie.

21. březen 2023 03:46

Investorovy nové šaty. Pád banky ukázal, že géniové ze Silicon Valley zjevně nejsou až tak geniální

V půlce března došlo ke krachu americké Silicon Valley Bank (SVB), která obsluhovala velkou část kalifornské technologické sféry včetně mnoha startupů. Samotný pád banky i reakce federálních institucí vyvolávají mnoho otázek. Panika technologických investorů ale také ukázala, že zdaleka nejsou tak chytří, jak rádi vypadají.