• Podcasty
  • Český rozhlas - Životní styl
Český rozhlas - Životní styl
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Hobby magazín: Zahradní traktůrek už je doma. Nový majitel spokojeně ocenil zvuk motoru a jízdou pověřil i vnuka

Vítězem Velké jarní soutěže roku 2025 a majitelem zahradního traktůrku VARI se stal Josef Beníček ze Suché Lozi.

02:52

Český rozhlas - Životní styl

Vydává: Český rozhlas

O životě, cestování, módě, zdravém životním stylu a ještě něco navíc.

Web

Včera 22:32

Houpačky: Dítě se prostě nesmí doma bát. Traumata si děti často nepamatují, jejich tělo ale ano

„Nejběžnější trauma je, že dítěti absentuje rodič. Že ho opustil, zemřel nebo že mu dítě bylo odebráno. Dítěti s ním chybí bezpečný vztah a chybí mu jeho přítomnost v životě,“ popisuje výkonná ředitelka organizace SOS Dětské vesničky Jindra Šalátová.

Včera 18:47

Život k nezaplacení: Aby mateřství nebylo za trest, potřebujeme dostupné školky, říká sociolog. Jeden rok školky je málo

Nejzávažnější problém českého školství spočívá podle exkluzivního průzkumu Medianu v předškolním vzdělávání. Za nedostatečné považuje kapacity mateřských škol 82 % dotázaných. Nedostatek školek se propisuje do nižší porodnosti i do 16% rozdílu v odměňování mužů a žen. „Potřebujeme mnohem dostupnější služby, aby ženy nebyly penalizovány za mateřství, což je věc, která vede k tomu, že odkládají děti, protože si chtějí vybudovat kariéru,“ vysvětluje sociolog Daniel Prokop.

Včera 20:37

Radioporadna: Jak udržet vztah v harmonii? Místo do mobilu se občas podívejte na partnera

Jak udržet dlouhodobý partnerský vztah ve vzájemné spokojenosti? Na prvním místě je podle vztahového poradce Ladislava Hanouska emoční blízkost. Té nenahrává současná virtuální doba, kdy místo partnerovy ruky držíme v ruce mobil.

Včera 03:04

Doktorská rada: Žilní trombóza může mít vážné následky. Léčba vyžaduje naprostý klid

Žilní trombóza většinou přijde náhle. Připravuje se ale dlouhodobě a potichu. Častěji se objevuje u lidí, kteří jsou k těmto problémům náchylní. Ohrožené jsou i ženy, které dlouhodobě používají hormonální antikoncepci.

Před dvěma dny 05:23

Hobby magazín speciál: Výtvarnice z Tachovska propadla embossingu. Pod rukama jí vznikají krásná díla

Romana Holíková z Dlouhého Újezdu na Tachovsku ráda tvoří a umí spoustu věcí. Její nejoblíbenější prací je výroba různých přáníček, vizitek a obrázků. Všechna ta díla mají jedno společné, vznikají metodou embossing. Jde o technologii vytlačování obrázků a vzorů do tvrdšího papíru pomocí malého lisu, nebo ručně.

Před dvěma dny 03:30

Hobby magazín: Kvalitní plastová okna vydrží 35 až 50 let. Kontrolovat bychom je ale měli dvakrát ročně

Kvalitní plastová okna vydrží od 35 do 50 let. Pokud jsou správně nainstalovaná, mohou ušetřit až 35 % nákladů na vytápění. V rušných místech sníží hluk, který nám do obydlí proniká. Čas od času ale potřebují údržbu, kterou při troše šikovnosti můžeme zvládnout sami.

Před dvěma dny 36:23

Balanc: Duševní zdraví a hraní. Počítačové hry vás mohou s dětmi sblížit i ublížit

Počítačové hry jsou dnes běžnou součástí života dětí, dospívajících i dospělých, a jejich vliv je mnohovrstevnatý. Michaela Slussareff, odbornice na digitální média a technologie, v podcastu Balanc vysvětluje, že hry mohou být návykové, zhoršit duševní obtíže, ale také rozvíjet kreativitu, sociální dovednosti a posilovat vztahy. Klíčovou roli hraje obsah, věk i způsob, jakým se hry hrají, a důležitá je také aktivní účast rodičů v digitálním světě svých dětí.

Před dvěma dny 23:11

Vlna: Hudba mnou občas jen proteče. Teprve časem chápu, co mi chtěla říct, říká americká hudebnice YULLOLA

Americká hudebnice YULLOLA po svém prvním pražském koncertě zavítala do studia Radia Wave. Její tvorba balancuje na pomezí reality a fikce, a tak trochu připomíná lucidní snění. Novou deskou Strange Serenity završuje trilogii, která zachycuje vnitřní transformaci, hledání rovnováhy i vztah k duchovnu a přírodě. V rozhovoru mluví o tom, jak jí hudba pomáhá objevovat samu sebe – i o významu tance, meditace nebo anime v jejím životě.

Před třemi dny 18:33

Radioporadna: Co měla na talíři zámecká šlechta v 19. století? Maso běžně, vzácně pak hrášek, chřest či ananas

Známý popularizátor gastronomické historie Vítězslav Ivičič sbírá vše, co se týká jídla. A nejen sbírá, ale také vaří podle starých receptur. Na sociálních sítích ho najdete pod názvem Staromilec.