- Podcasty
- Český rozhlas - Životní styl

Poslechněte si podcast: Hobby magazín: Od mšic na zahradě mohou pomoci škvoři. Přilákáme je pomocí škvorovníků
Postrachem úrody v našich sadech a zahradách jsou různí škůdci. Velmi populární je dnes přírodní způsob jejich hubení. To znamená, že na ně nasadíme jejich přirozené predátory. Jak ale přilákat třeba škvory? Řešením by mohl být škvorovník.
Český rozhlas - Životní styl
O životě, cestování, módě, zdravém životním stylu a ještě něco navíc.
Bourání: Pohovku vyzkoušet, nekupovat online. Radí designéři pohodlného nábytku JanskyDundera
Cenovka je relativní. Vyplatí se koupit si dražší věc a pak ji dlouho používat. Takhle to vidí designéři Matěj Janský a Cyril Dunděra. Říkají tomu asketický luxus.
Život k nezaplacení: Většina škol pomocné profese nemá. Přitom snižují neúspěšnost studentů o polovinu, upozorňuje Prokop
Novela školského zákona zavádí do systému pozice sociálního pedagoga, speciálního pedagoga nebo školního psychologa. Na podpůrné profese dosud školy žádaly o dotace z evropských fondů, přitom obzvlášť v chudších školách se státu vyplatí. „Podpůrné profese, které pomáhají učitelům zvládat situaci, dokážou redukovat neúspěšnost na polovinu toho, co je běžné, což je obrovský úspěch,“ vyzdvihuje sociolog Daniel Prokop. Jak více školám umožnit najmout psychologa nebo preventistu?
Balanc: Moderní láska: Online podvody využívají samotu a touhu po lásce
Online seznamování vyžaduje stejnou opatrnost jako setkání tváří v tvář. Jindřich Karásek, etický hacker a výzkumník kyberbezpečnosti, zdůrazňuje, že nikdo není imunní vůči romantickým podvodům nebo šíření intimních fotek. Triky jsou stále sofistikovanější. Podvodníci často využívají falešné identity, vyvíjejí nátlak na rychlé sblížení a jejich cílem mohou být nejen peníze, ale i citlivé informace.
Houpačky: Po porodu mi trvalo dlouho, než jsem se na sebe přestala zlobit, říká herečka Marie Doležalová
„Někdy si říkám, jak vyřešit tenhle rébus, který možná ani nemá řešení. Obdivuju každou mámu, která si to umí v sobě poskládat a mít na prvním místě sebe a svoje zdroje. Myslím si, že je to zdravé, ale chápu všechny mámy, kterým to připadá strašně těžké,“ říká Marie v rozhovoru.
Radioporadna: Okurky je lepší naset. Vysázené rostliny neumí tak dobře držet vláhu
Některým nedočkavým zahrádkářům pomrzla sadba okurek, rajčat a paprik. V zahradnictvích je proto v těchto dnech velká poptávka po nové várce.
Doktorská rada: Příčinou žaludečních nebo dvanácterníkových vředů je nejčastěji stres. Pomáhají mléčné výrobky
Nepříjemné pocity při nebo po zažívání má občas každý. Velkým problémem ale je, pokud už potíže přerostly v žaludeční nebo dvanácterníkové vředy. Každý typ těchto zdravotních problémů se ale projevuje jinak.
Zdravíčko: Zhoubné nádory mohou i samy ustoupit, ale na zázrak nespoléhejme. Věřme v prevenci, zdůrazňuje lékař
Patolog Josef Kult pitvá častěji tkáně živé než mrtvé. K jeho každodenní práci v táborské nemocnici patří cytologie – zjišťování buněčných změn způsobených nemocí. Často rakovinou. Jak říká v pořadu Zdravíčko, zdaleka ne každý nádor je zlý.
Radioporadna: Silové zatínání na pánevní dno neplatí. Ani Venušiny kuličky únik moči nevyřeší
Pánevní dno je velmi důležitá skupina svalů. Tyto svaly sice nejsou vidět, ale jejich práce je pro tělo zásadní. „Je to vlastně dno našeho trupu. Zajišťuje, aby obsah orgánů zůstal uvnitř, když tam zůstat má, a naopak povolil, když chceme, aby se vyprázdnil,“ vysvětluje chrudimská fyzioterapeutka Vendula Vrbová.
Hergot!: Metafyzická síla i superčert. Hergot! o filmových podobách ďábla s Tondou Tesařem
Bůh dostává v Hergot!u obyčejně o dost více prostoru než temná strana. Tuto zjevnou nevyváženost se podcast pokusí řešit s Antonínem Tesařem, specialistou na filmové čertoviny nejrůznějšího druhu a autorem čerstvé knihy o horroru V domě je příšera, kde mají díla s pekelnou tematikou také svoji žhavou kapitolu.