- Podcasty
- Český rozhlas - Životní styl

Poslechněte si podcast: Bourání: Jeden pokoj pro čtyři děti. Tak žijí architekti Sodomkovi. Skromnost radí i svým klientům
Šárka a Marek Sodomkovi navrhují rodinné domy. Jenže střední třída už stěží dosáhne i na malý dům. Architekti přesto možnosti vidí: přístavby, vícegenerační bydlení či pozemky s handicapem.
Český rozhlas - Životní styl
O životě, cestování, módě, zdravém životním stylu a ještě něco navíc.
Vlna: Média jsou do válek zapuštěná. O konfliktech bez nich už nejde uvažovat, říká socioložka
Připomínáme si 80 let od konce druhé světové války. Od té doby se zásadně proměnil způsob vedení válek. Obrovský vliv na něj mají média, hlavně ta digitální. Jejich všudypřítomnost boří hranice mezi tradičními aktéry - armádami, oběťmi, novináři, civilním obyvatelstvem i politickými elitami.
Balanc: Spektrum: Bílý, geniální a muž: Kdo (ne)reprezentuje autismus v popkultuře?
Jak popkultura formuje naše představy o autismu? Které stereotypy u filmových a seriálových postav přežívají a proč v nich ženy a lidé jiných etnik na spektru stále chybí? Bonusová epizoda Spektra přináší záznam debaty, kde se autorka série Sarah Abulkasim spolu s filmovým kritikem Martinem Šrajerem a Dominikou Linhartovou, sociální pracovnicí z NAUTIS, zamýšlejí nad tím, jak jsou lidé na spektru zobrazováni ve filmové a seriálové tvorbě – a proč na tom záleží.
Hobby magazín: Rybářská stráž může přeměřit rybu i zkontrolovat návnadu. Prokazuje se průkazem a odznakem
Rybaření má svá pravidla a každý rybář musí dodržovat rybářský řád. Na jeho plnění dohlíží rybářská stráž. Její členové pravidelně vyrážejí do svých revírů a kontrolují nejen úlovky a doklady, ale i kvalitu vody a rybí osádky v jednotlivých nádržích.
Houpačky: Jako těhotná jsem nezamířila do hračkářství, ale do sbírky zákonů. Co o rodičovství říká právo?
„V právu se něco mění každý rok a spousta těch změn se nějak váže k rodičovství, k péči nebo rodinným vztahům. Je opravdu užitečné vědět, co všechno se s tím pojí,“ říká v Houpačkách právnička Tereza Patočková s tím, že „v roce 2025 přišla například změna v možnostech čerpání ošetřovného.“
Život k nezaplacení: Rovnostářské Česko? Žebříček Eurostatu srovnává nesrovnatelné úrovně chudoby, upozorňuje Prokop
Podle aktuálního žebříčku Eurostatu Čechy vloni ohrožovala chudoba a sociální vyloučení nejméně ze všech států EU. Opravdu je ve Skandinávii nebo v Lucembursku větší procento chudých lidí než v Česku? „Nechápu, proč Eurostat žebříček publikuje – má to svoje zásadní dopady. Jednak to omezuje diskusi, jak řešit chudobu v chudších regionech, za druhé podle toho EU cílí své politiky,“ poukazuje sociolog Daniel Prokop, že s mírou chudoby počítají fondy pro soudržnost společnosti.
Radioporadna: Jak zajistit, aby zelená střecha zůstala zelená? Na počtu vrstev záleží
Zelené střechy jsou velkým trendem současnosti. Podle odborníka Lukáše Kostky z firmy Isover počet zájemců o zelené střechy rok od roku roste. Velmi dobře poslouží v betonových centrech měst.
Doktorská rada: Problémy s inkontinencí přichází plíživě, jsou ale řešitelné
Inkontinence není téma, o kterém bychom si rádi povídali. Často máme tento problém spojený s věkem. Inkontinencí ale mohou trpět i mladší lidé. Dobrá zpráva je, že ve většině případů je možné tyto problémy vyléčit nebo alespoň omezit.
Zdravíčko: Vývoji dětského mozku a formování osobnosti prospívá umělecká tvorba, říkal psychiatr Cyril Höschl
Ne náhodou říkáme ovládání hudebního nástroje „hra“. Je tomu tak ve většině jazyků. A podobně jako jiná lidská hra, třeba na honěnou, stimuluje hra na nástroj mozková centra a podporuje jejich vývoj. V pořadu Zdravíčko o tom v roce 2019 mluvil známý psychiatr Cyril Höschl. Nyní odborníka, který zemřel 21. dubna 2025, připomínáme reprízou.
Balanc: Proč se stydíme za své tělo a nahotu? Psychoterapeut odhaluje kořeny studu
Stud ve vztahu k tělu vzniká v dětství, kdy i drobné komentáře rodičů nebo učitelů ovlivňují, jak sami sebe vnímáme. Strach z odmítnutí a touha po přijetí jsou hluboce zakořeněné a ovlivňují nás v dospělosti, třeba při návštěvě sauny nebo v partnerských vztazích. Psychoterapeut a lékař Tomáš Morcinek v podcastu Balanc vysvětluje, že stud se netýká jen nahoty, ale i našich hodnot a ideálů.