• Podcasty
  • Český rozhlas - Životní styl
Český rozhlas - Životní styl
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Balanc: Autismus bez mýtů: Jak vypadá život na spektru doopravdy?

Ne všichni lidé s autismem jsou geniální a s poruchou intelektu, jak je zobrazuje popkultura. Většinu lidí s autismem na první dobrou nepoznáte. Speciální pedagožka Lenka Bittmanová z organizace Nautis v rozhovoru odkrývá realitu života na spektru. Tématu autismu se věnuje nová série Radia Wave Spektrum, kterou můžete poslouchat od 27.3.

37:45

Český rozhlas - Životní styl

Vydává: Český rozhlas

O životě, cestování, módě, zdravém životním stylu a ještě něco navíc.

Web

Včera 24:20

Studovna: Jak se učit na maturitu nebo zkoušku? Efektivní je vybavování a testování, říká mentor Kohut

Jak se učit, zvládnout prokrastinování a lépe se při učení soustředit? S mentorem a lektorem Honzou Kohutem jsme probrali efektivní metody učení a tipy a triky, které se hodí k přípravě na maturitu nebo jinou zkoušku.

Včera 21:38

Vlna: Dlouhodobé účinky toxických látek v kosmetice stále neznáme, myslí si odbornice Nikola Jelínek

Pro člověka i životní prostředí mají toxické látky v kosmetice různé funkce. Stabilizaci nebo zvýraznění vůně syntetickými složkami sice regulujeme, ale často až po uvedení na trh. Proč se takovým látkám chceme vyhnout a jak se v současné době vyznat v množství produktů, které zdůrazňují svůj přírodní původ, vysvětluje odbornice na toxické látky v životním prostředí.

Včera 25:28

Balanc: Spektrum: O fyzickou intimitu stojím, ale cesta k ní je náročná

Doteky, intimita a sexualita zůstávají v debatách o autismu často stranou. Říká se, že lidé na spektru netouží po dotecích. Že nepotřebují blízkost. Že jsou chladní, odtažití, nevyhledávají sex. Jak je to ale doopravdy? O své zkušenosti se tentokrát podělí dvaadvacetiletá studentka biologie Dodo a třiadvacetiletý Lukáš, student dramaturgie a režie. Odborný kontext doplní psychoterapeutka a poradkyně pro oblast sexuality a vztahů lidí se znevýhodněním Věra Petlanová Zychová.

Včera 18:37

Radioporadna: Bolí vás kolena? Máte nadváhu? Hole vás postaví znovu na start

Díky holím se vrátila do života i současná předsedkyně Českomoravské federace Nordic Walking v Benešově Jana Stejskalová. V dívčím věku vrcholově sportovala, ale měla úraz. A právě hole na nordic walking ji doslova vrátily znovu do aktivního života.

Včera 23:46

Lékárna: Nemoci jater

Například ztukovatění jater, cirhóza nebo hepatitidy. Více se o tom všem dovíme od Adama Vašury, lékaře Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.

Včera 33:43

Apatyka: Pruritus čili svědění, ulcerace čili vředovatění, erytém tedy zarudnutí, ale i otoky a mnohé další zevní projevy mohou mít choroby vnitřní

Jak se třeba cukrovka, střevní záněty nebo jiné diagnózy mohou zrcadlit navenek, se chceme ptát kožní lékařky Lucie Karkoškové. Moderuje Bořek Volný.

Včera 02:57

Hobby magazín: Místo anglického trávníku rozkvetlá louka? Inspiraci hledejte za plotem

Zahrádkářské trendy se mění. Lidé chtějí místo anglického trávníku rozkvetlou louku. Už si nechtějí stěhovat na venkov svou městskou zahradu.

Před dvěma dny 26:13

Zdravíčko: Rulík, konvalinka, oměj. Prakticky na každé zahrádce je směs jedovatých rostlin, říká soudní lékař

Máte rádi detektivky? Jednu takovou otevírá Zdravíčko s Františkem Vorlem, soudním lékařem a znalcem, jednou nohou na penzi. Mluví mimo jiné o násilných úmrtích, což je denní chleba soudních lékařů. V současnosti podle něj přibývá skonů střelnou zbraní, dříve se používaly zbraně sečné a do středověku patří například obliba úkladné vraždy jedem.

Před dvěma dny 19:47

Radioporadna: Jak ustát nejistou dobu a nepřijít o peníze? Investujte, ale svůj majetek rozdělte chytře

„Budu investovat, až budu mít peníze? To je jako říct, naučím se plavat, až spadnu do vody,“ to jsou slova investičního poradce Pavla Švienty. Podle něj panuje kolem investování majetku mnoho mýtů. Třeba to, že investují jen bohatí lidé.

Před dvěma dny 21:23

Život k nezaplacení: „Stát jedním opatřením popírá druhé,“ tvrdí sociolog Prokop. Proč Česko přešlapuje na místě?

Jedním z cílů vlády například bylo omezit množství lidí pracujících „na dohodu“, přitom ovšem prekarizované dohody zvýhodňuje v tzv. superdávce. Proč se nedaří vládní reformy sladit? „Kdybychom lépe dělali analýzy a brali je vážně, tak bychom se možná vyvarovali těchto problémů,“ říká sociolog Daniel Prokop. Poukazuje také na to, že ministerstva mezi sebou nesdílejí informace a podhodnocení úředníci mají mnohdy nárok na dávky. Jak více Čechů přiblížit minimální důstojné mzdě?