- Podcasty
- Český rozhlas - Zdraví

Poslechněte si podcast: Moci bez nemoci: Paul. Unikátní simulátor předčasně narozeného dítěte
Unikátní simulátor předčasně narozeného dítěte je první a jediný v Česku. Jmenuje se Paul, váží 1.100g a měří 35 centimetrů. Odpovídá dítěti narozenému v 27. týdnu těhotenství. Díky němu mohou lékaři nacvičovat krizové situace při předčasném poroduí. Pozvání přijaly MUDr. Tereza Lamberská, Ph.D., lékařka neonatologického oddělení a Lucie Žáčková, ředitelka Nedoklubka, a maminka Elly, která se narodila předčasně, s váhou 730 gramů.
Český rozhlas - Zdraví
Tipy a rady, jak pečovat o sebe i své blízké.
Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Nutkání na močení může být začarovaný kruh. Důležité je se nestresovat, říká Kateřina Cajthamlová
Časté nutkání si odskočit na toaletu je nepříjemná a obtěžující záležitost. Zásadním způsobem ovlivňuje a narušuje běžný chod života. Člověk si nemůže naplno užít chvíle odpočinku, věnovat se svým koníčkům a o nekvalitním spánku ani nemluvě.
Balanc: Spektrum: Vždyť jsi úplně normální! Co všechno brání včasné diagnostice autismu?
Obdržení oficiální diagnózy představuje pro spoustu lidí s poruchou autistického spektra zásadní životní milník. Mnozí v ní nacházejí úlevu i cestu k lepšímu pochopení sebe sama. Jenže cesta k ní bývá složitá, plná čekání, nepochopení i odmítnutí.
Jezte, ať vám to sluší: Náhražky masa. Jaké způsoby úpravy tofu jsou chutné a vhodné pro začátečníky?
Co to vlastně náhražky masa jsou? Jsou zdravější než maso? Podle čeho bychom je měli vybírat? Na co si dávat pozor? Je nějaká nevhodná náhražka masa? Hrozí při nahrazování masa nedostatek některých živin? Spousta náhražek obsahuje různá aditiva, není to špatně? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Andrey Jakešové.
Lékárna: Primářky rehabilitace nemocnice Agel Ostrava Jany Štverákové se zeptáme na rekonvalescenci pacientů po mozkové cévní příhodě
V nemocnici Agel v Ostravě-Vítkovicích se jim věnují lékaři v takzvané spastické poradně. Moderuje Ivana Šuláková.
Balanc: Moderní láska: Kompatibilní démoni. Jak navazují a udržují vztahy lidé s duševní poruchou?
Duševní onemocnění do partnerských vztahů vstupují zásadně, ať už jde o deprese, úzkosti, nebo jiná specifika. Podle Aleše Neusara, psychologa a psychoterapeuta, je klíčové, jak moc jsou tyto odlišnosti výrazné a zda je partner dokáže přijmout. Otevřenost, empatie i schopnost nést odpovědnost za vlastní potíže jsou podle něj pro zdravý vztah zásadní, říká v podcastu Moderní láska.
Balanc: Životní peklo jako seriál. Jak vývojové trauma ovlivňuje celý život
Vývojové trauma, na rozdíl od jednorázových šokových událostí, vzniká dlouhodobým působením stresu a bolesti často už v dětství. Daniela Vodáčková, klinická psycholožka, psychoterapeutka, specialistka na oblast krizové intervence v podcastu Balanc vysvětluje, jak se tyto zkušenosti promítají do výběru partnerů, vztahu k sobě i okolí a proč se lidé opakovaně vracejí do podobných destruktivních vzorců.
Zdravíčko: Přemíra dlouhodobého stresu vyvolává záněty, chřipky i vážnější onemocnění, uvádí vědec
Když jsme ve stresu, v našem těle se tvoří volné radikály kyslíku. Patří do systému přirozené obranyschopnosti organismu. Pokud je jich ale moc, škodí zdraví. K tomu dochází, pokud je stres dlouhotrvající a nám už se nedaří si od něj odpočinout.
Moci bez nemoci: Migréna. Novinková léčba gepanty pohledem lékaře i pacientky
Migréna. Nejedná se pouze o bolest hlavy, je to celý soubor příznaků. Novinkou v léčbě roku 2023 jsou tzv. gepanty. Tuto léčbu užívá paní Petra, která bude vyprávět svůj příběh a zkušenost. Hostem pořadu bude i MUDr. Eva Medová, neuroložka z Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy na neurologické klinice FN Královské Vinohrady.
Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Kateřina Cajthamlová: Změny nehtů souvisí s věkem i nevhodnou dietou. Rad je mnoho, mě zaujal řepík
Nehty a péče o ně je velké téma. Na rukou rostou rychleji, na nohou pomaleji. „Je to v poměru 2 : 1. Růst na rukou není ničím rušen. Kdežto na nohou máme boty, a tím se to může brzdit, ale nemám na to žádná relevantní data,“ říká Kateřina Cajthamlová v pořadu Vesele a zdravě.