- Podcasty
- Český rozhlas - Zdraví

Poslechněte si podcast: Moci bez nemoci: Parkinsonova nemoc. Nadějí na kvalitní život je nová podkožní pumpa
Dnes se budeme věnovat nervovému systému a jeho onemocnění v podobě Parkinsonovy nemoci. Ta se podepisuje na kvalitě hybnosti, spánku, myšlení, ale i náladě. Nadějí na kvalitní život je nová podkožní pumpa, kterou využívá i pan Martin. Pozvání přijala také MUDr. Petra Havránková, Ph.D., neuroložka a vedoucí Centra pro intervenční terapii motorických poruch Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN.
Český rozhlas - Zdraví
Tipy a rady, jak pečovat o sebe i své blízké.
Pochlap se: S OTCI A SYNY: Táta umřel, když mi bylo 13. Věk, kdy ho nejvíc potřebuješ, říká Václav Rouček starší
Host Pochlap se byl tentokrát pro Václava Roučka obzvlášť speciální. Do pořadu totiž zavítal doktor práv, zaměstnanec Ministerstva obrany ČR a především jeho otec – Václav Rouček starší, aby společně zakončili sérii S otci a syny a zároveň celé Pochlap se.
Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Neklidné nohy narušují kvalitu spánku. S návštěvou lékaře neotálejte, radí Kateřina Cajthamlová
Chcete si po dlouhém a náročném dni odpočinout, ale v nohou cítíte nepříjemné, těžko popsatelné pocity, které vás nutí měnit polohu? Možná vás trápí syndrom neklidných nohou. Jak mohou být nohy neklidné a co se s tím dá dělat?
Jezte, ať vám to sluší: Vysoký cholesterol. Mají na jeho hladinu vliv vajíčka či alkohol?
Co to je cholesterol a jak se liší LDL a HDL? Proč je jeho vysoká hladina v krvi riziková? Které rady už dnes neplatí? Lze jen výživou snížit hladinu cholesterolu v krvi? Máme omezit maso? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Veroniky Pourové.
Balanc: Spektrum: Bílý, geniální a muž: Kdo (ne)reprezentuje autismus v popkultuře?
Jak popkultura formuje naše představy o autismu? Které stereotypy u filmových a seriálových postav přežívají a proč v nich ženy a lidé jiných etnik na spektru stále chybí? Bonusová epizoda Spektra přináší záznam debaty, kde se autorka série Sarah Abulkasim spolu s filmovým kritikem Martinem Šrajerem a Dominikou Linhartovou, sociální pracovnicí z NAUTIS, zamýšlejí nad tím, jak jsou lidé na spektru zobrazováni ve filmové a seriálové tvorbě – a proč na tom záleží.
Zdravíčko: Vývoji dětského mozku a formování osobnosti prospívá umělecká tvorba, říkal psychiatr Cyril Höschl
Ne náhodou říkáme ovládání hudebního nástroje „hra“. Je tomu tak ve většině jazyků. A podobně jako jiná lidská hra, třeba na honěnou, stimuluje hra na nástroj mozková centra a podporuje jejich vývoj. V pořadu Zdravíčko o tom v roce 2019 mluvil známý psychiatr Cyril Höschl. Nyní odborníka, který zemřel 21. dubna 2025, připomínáme reprízou.
Balanc: Proč se stydíme za své tělo a nahotu? Psychoterapeut odhaluje kořeny studu
Stud ve vztahu k tělu vzniká v dětství, kdy i drobné komentáře rodičů nebo učitelů ovlivňují, jak sami sebe vnímáme. Strach z odmítnutí a touha po přijetí jsou hluboce zakořeněné a ovlivňují nás v dospělosti, třeba při návštěvě sauny nebo v partnerských vztazích. Psychoterapeut a lékař Tomáš Morcinek v podcastu Balanc vysvětluje, že stud se netýká jen nahoty, ale i našich hodnot a ideálů.
Moci bez nemoci: Paul. Unikátní simulátor předčasně narozeného dítěte
Unikátní simulátor předčasně narozeného dítěte je první a jediný v Česku. Jmenuje se Paul, váží 1.100g a měří 35 centimetrů. Odpovídá dítěti narozenému v 27. týdnu těhotenství. Díky němu mohou lékaři nacvičovat krizové situace při předčasném poroduí. Pozvání přijaly MUDr. Tereza Lamberská, Ph.D., lékařka neonatologického oddělení a Lucie Žáčková, ředitelka Nedoklubka, a maminka Elly, která se narodila předčasně, s váhou 730 gramů.
Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Nutkání na močení může být začarovaný kruh. Důležité je se nestresovat, říká Kateřina Cajthamlová
Časté nutkání si odskočit na toaletu je nepříjemná a obtěžující záležitost. Zásadním způsobem ovlivňuje a narušuje běžný chod života. Člověk si nemůže naplno užít chvíle odpočinku, věnovat se svým koníčkům a o nekvalitním spánku ani nemluvě.
Balanc: Spektrum: Vždyť jsi úplně normální! Co všechno brání včasné diagnostice autismu?
Obdržení oficiální diagnózy představuje pro spoustu lidí s poruchou autistického spektra zásadní životní milník. Mnozí v ní nacházejí úlevu i cestu k lepšímu pochopení sebe sama. Jenže cesta k ní bývá složitá, plná čekání, nepochopení i odmítnutí.