Český rozhlas - Zdraví
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Apatyka: Co se v mládí naučíš… platí i v péči o dětský chrup, potvrzuje olomoucká zubařka Nikola Smětalová

Zdravé mléčné zuby jsou základem zdravého chrupu v dospělosti. Správná a pravidelná péče stojí především na rodičích. „Je opravdu důležité, aby zoubky dočišťovali,“ nabádá lékařka z olomoucké Emílkovy Zubařské školky.

33:12

Český rozhlas - Zdraví

Vydává: Český rozhlas

Tipy a rady, jak pečovat o sebe i své blízké.

Web

Včera 27:18

Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Není půst jako půst. Ten přerušovaný škodí a navyšuje tělu zásobu tuku, říká Kateřina Cajthamlová

Velikonoční svátky jsou spojené s vyšší konzumací jídla a alkoholu. Proč se nemáme bát vajec, jaká jejich dávka je bezpečná a proč Kateřina Cajthamlová považuje přerušovaný půst za naprosto nevhodný? Jak žít vesele a zdravě?

Včera 12:08

Jezte, ať vám to sluší: Vejce. Je rozdíl mezi farmářskými, z podestýlky a klecového chovu?

Jaké živiny nám dodají vejce? Kolik jich můžeme sníst za den? Jak je to s vejci a vysokým obsahem cholesterolu? Je někdo, kdo by měl jejich konzumaci omezit? Jak jsou na tom oblíbené knedlíky s vajíčkem? Jak dlouho můžeme skladovat vařená vejce? Kdy je vhodné zařadit vejce dětem? A co riziko salmonely? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Veroniky Pourové.

Před dvěma dny 26:16

Balanc: Spektrum: Rovné podmínky, ne výhody. Jak lidé s autismem zvládají školu, práci i vztahy?

Autismus je stále stereotypně spojován se samotářstvím. Částečně to můžeme přičíst i původu slova autismus, které vychází z řeckého „autos“, tedy „sám“. Ve skutečnosti ale mohou lidé s PAS po vztazích a blízkosti toužit stejně jako kdokoliv jiný, v oblasti komunikace a socializace ale čelí specifickým výzvám. O své zkušenosti se tentokrát podělí 23letý Lukáš a 30letá Kateřina. Odborný kontext dodává speciální pedagožka z NAUTIS Lenka Bittmannová.

Před dvěma dny 32:19

Lékárna: Nedoslýchavost. Jak se léčí a jak se jí dá předcházet

S Michalem Enterem z oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Agel Nový Jičín probereme nedoslýchavost. Co je její nejčastější příčinou? Jak se léčí a dá se jí předcházet?

Před třemi dny 33:43

Balanc: Moderní láska: Proč se mladí muži uchylují k misogynní ideologii a online komunitám?

Pojem incel, zkratka pro nedobrovolný celibát, označuje převážně mladé muže frustrované nedostatkem sexuálních a romantických vztahů. Svou identitu budují v online komunitách, kde nacházejí porozumění pro svůj hněv a pocit nespravedlnosti. Jejich ideologie, známá jako „Red Pill“, je silně misogynní a vnímá ženy jako objekty. V Moderní lásce o tématu mluví Elja Plíhal, antropolog, facilitátor a aktivista.

Před třemi dny 37:45

Balanc: Autismus bez mýtů: Jak vypadá život na spektru doopravdy?

Ne všichni lidé s autismem jsou geniální a s poruchou intelektu, jak je zobrazuje popkultura. Většinu lidí s autismem na první dobrou nepoznáte. Speciální pedagožka Lenka Bittmanová z organizace Nautis v rozhovoru odkrývá realitu života na spektru. Tématu autismu se věnuje nová série Radia Wave Spektrum, kterou můžete poslouchat od 27.3.

Před čtyřmi dny 25:57

Zdravíčko: Mnoho dětí se potýká s migrénami. Bolesti hlavy spouští stres, nevhodné nápoje i jídlo z fastfoodu

Stále více dětí trpí bolestmi hlavy. I proto vznikají specializovaná centra. V nemocnici v Jindřichově Hradci ho vede lékařka Jana Beranová. Za zvýšený počet malých pacientů s tenzními bolestmi hlavy a migrénami podle ní může dnešní životní styl, úzkosti, které odstartoval covid, i různé spouštěcí mechanismy. A samozřejmě dědičnost a hormonální změny.

Před šesti dny 36:43

Moci bez nemoci: Od první diagnózy k nové šanci na život. Novinková biologická léčba pro onkologicky nemocné děti

Novinková biologická léčba pro onkologicky nemocné děti. Budeme vyprávět příběh Magdalenky, jejíž potíže začaly nenápadně. Když jí bylo 8 let, objevily se potíže s pohyblivostí pravé paže a to byl začátek příběhu o závažné diagnóze, velké statečnosti a splněné naději na život. Kromě Magdalenky přijal pozvání i její táta Ondřej, a také Doc. MUDr. Michal Zápotocký, Ph.D., vedoucí Centra Dětské Neuroonkologie.

Před týdnem 31:19

Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou: Záda bolí na mnoho způsobů. Nejvíce dostávají zabrat bederní obratle, říká Kateřina Cajthamlová

První degenerativní změny na páteři začínají vznikat už od 20 let našeho věku, a to i tehdy, když za sebou nemáme žádný úraz nebo žádnou vrozenou vadu, jako je například skolióza.