- Podcasty
- Český rozhlas - Věda
Poslechněte si podcast: Věda Plus: Říká se jim stříbrné denáry, ale u mnoha z nich by možná více seděl název měďáky
Brněnští vědci hned několika metodami prozkoumali chemické složení takzvaného Bořitovského pokladu s mincemi z 11. a 12. století. Kolik stříbra v nich opravdu našli? - Ekonomická krize v Evropě i arabské jaro vyvolaly společenské procesy vedoucí k populismu, říká Tomáš Dumbrovský, autor výzkumu ústavního práva, který získal prestižní evropský grant. - Jak školáci využívají umělou inteligenci?
Český rozhlas - Věda
Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.
Magazín Experiment: AI namísto analogového rádia, tužky a papíru. Český student vymyslel systém pro malá letiště
Bezpečnost na malých letištích by mohl výrazně zvýšit nápad studenta Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve své diplomové práci vymyslel systém, který v reálném čase přepisuje a vyhodnocuje radiovou komunikaci mezi operátory letiště a piloty malých letadel. Ti se totiž zatím spoléhají jen na analogové rádio, papír, tužku a vlastní paměť.
Věda Plus: Revoluční léčba, která vrací pacienty s Parkinsonovou nemocí do života
I tak mluví lékaři o prvním typu pumpy, který dokáže léčivo podávat nepřetržitě pod kůži. V Česku ji má zatím 50 pacientů. - Jak umění ve vypjatých dobách vstupuje do veřejného prostoru - to je hlavní téma monografie Gesto a skutečnost, ve které autoři zkoumají napětí mezi politikou a každodenností v meziválečném Československu. - Na České zemědělské univerzitě vyvinuli projekt Corty - chytrý online průvodce krizovými situacemi.
Věda Plus: Čeští vědci a lékaři vyvíjí speciální biosenzory, které mají pacienty s kloubními náhradami ochránit před infekcí
Jak senzory fungují? - Austrálie jako první stát světa zakáže sociální sítě lidem ve věku do 16 let - může mít restrikce i negativní dopady? - Jakou souvislost má složení stravy v době těhotenství a kognitivní vývoj dítěte? Podle studie SYRI může vývoj řeči a jazyka negativně ovlivnit nedostatek vitaminu B12.
Magazín Experiment: „Obrovský respekt všem dárcům.“ Díky Oční tkáňové bance se každý rok vrátí zrak stovkám pacientů
Transplantace oční rohovky je potřeba v případě, kdy se rohovka zkalí nebo změní svůj tvar, někdy ale také po úrazech oka. Ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech v Praze rohovky transplantují několikrát do týdne a ročně tak zachrání zrak stovkám lidí. Všechno začíná odběrem dárcovské tkáně. Ve vinohradské nemocnici se nachází i největší oční tkáňová banka v Česku, která ročně zpracuje na pět set očních rohovek.
Věda Plus: Co se stane, když tělo zapomene, kde má nohy?
Výzkum Barbory Kolářové ukazuje, jak mozek a senzorické vnímání ovlivňují naši schopnost pohybu. Včelaři ze všech koutů Česka hlásí úhyny včelstev. Potvrzuje to chovatelský svaz. A nebyl Avar jako Avar. Vědci nedaleko Vídně zanalyzovali kosti dvou pohřebišť z osmého století a našli zásadní rozdíly v jejich DNA. Na jednom místě měli pohřbení evropské geny, na druhém východoasijské. Moderuje Martin Matějka
Antivirus: Vyskakovací okna a manipulátoři na telefonu. Jak se ubránit zákeřným zavirovaným programům?
„Váš počítač napadl virus.“ Tak může vypadat varovná zpráva, která na vás vyskočí při prohlížení webových stránek. Ve skutečnosti se ale jedná o promyšlený podvod, který naopak virus do vašeho počítače dostane. Na co si dát pozor?
Planetárium: Rozhovor s objevitelem štědrovečerní komety, dění u Měsíce a další očekávané události v kosmonautice
Martin Mašek a jeho kometa (4:44 ) – Astronomie: Další zajímavosti o kometě C/2024 Y1 (15:14) – Kosmonautika v roce 2025, 3. část: Orbita, Měsíc a librační body (20:06)
Jihočeské nebe: Netradiční vánoční dárek dostal astronom Martin Mašek. Na Štědrý den objevil kometu
Po téměř čtvrtstoletí objevil další Čech kometu. Nadlouho posledním českým úspěchem v této oblasti byla kometa objevená jihočeským astronomem Milošem Tichým z observatoře na Kleti v říjnu 2000. V závěru roku 2024 ho následoval zaměstnanec Fyzikálního ústavu Akademie věd Martin Mašek, jehož kometa má označení C/2024 Y1 a jmenuje se Mašek.
Leonardo Plus: Vojtko: Ztráta věcí může přinést až fyzickou bolest
Knihy, oblečení, domy, auta, to všechno jsou věci, které nás obklopují a ke kterým máme často vztah. „Díky věcem můžeme vyjádřit naši identitu a autenticitu. Proto někdy tolik lpíme na určitých předmětech, protože nám říkají, kdo jsme,“ přibližuje odborník na vztahy a párový terapeut Jan Vojtko. V pořadu Leonardo Plus také vysvětluje, proč nás ztráta oblíbeného předmětu bolí a proč tolik prožíváme, když nás blízký člověk špatně obdaruje.