- Podcasty
- Český rozhlas - Věda

Poslechněte si podcast: Věda Plus: Co může udělat moderní technika pro děti s chronickými bolestmi?
Jak vzpomínají kolegové na psychiatra Cyrila Höschla, který zemřel ve věku 75 let? - Můžou lidem, kterým nezabírají na jejich potíže antidepresiva, pomoct psychedelické látky? Moderuje Lukáš Matoška.
Český rozhlas - Věda
Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.
Věda Plus: Ve světě uniká do ovzduší velké množství metanu, který silně přispívá k oteplování atmosféry
Přitom by podle vědců bylo relativně snadné a ještě i výdělečné tuto příčinu změny klimatu odstranit. Nedaří se to a ani Česko není výjimkou. - Studenti v Srbsku od pondělního večera blokují vstupy do budovy veřejnoprávního média za jeho - podle nich příliš provládního - vysílání. A není to jediný příklad napětí v zemi. Jakou roli dnes hraje "srbství"? A na jakých vzpomínkách obsah tohoto pojmu stojí? - Před 35 lety byl na oběžnou dráhu kolem Země vynesen Hubbleův teleskop.
Magazín Experiment: Vůně nafty nebo třeba opečených špekáčků. Vědci zachraňují pachy ohrožené postupující změnou klimatu
Uchovat pro další generace můžeme nejen historické památky a tradice, ale také vůně. Na zajímavém evropském projektu pachového dědictví teď pracují i čeští odborníci z Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd. Vůně v nás mohou vyvolávat vzpomínky a zároveň připomenout situace, které dříve byly součástí našich životů. S postupující klimatickou změnou se mnohé z nich ale definitivně vytrácejí.
Věda Plus: Díky systému DendroNetwork od českých vědců se dá lépe sledovat zdraví stromů
Jak dokážou stovky senzorů připravit lesy na možné problémy? - V Praze se v létě uskuteční 22. ročník Světového kongresu fetální medicíny. O jak významnou akci jde a jaké benefity přináší hostitelské zemi? - Na obloze je možné pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Co o nich všechno víme?
Síťovka: YouTube slaví 20. narozeniny. Top české vlogy mají MenT, Tary a Stejk
První video z názvem Me at the zoo nahrál na YouTube Jawed Karim 23. 4. 2005. Jaké jsou největší české youtubové kanály? Kolik času denně tráví lidé v Česku na YouTubu?
Magazín Experiment: Každý třetí Čech má ztukovatělá játra. Bez změny životního stylu hrozí cirhóza i rakovina
Játra jsou motorem metabolismu. Pokud nefungují správně, ovlivňuje to celý organismus – od stavu pokožky přes trávení a imunitní systém až po činnost mozku. Lékaři upozorňují, že takzvané jejich ztukovatění, které postupně vede k nevratnému poškození orgánu, postihuje až třetinu Čechů. Nemocná játra přitom nijak nebolí.
Věda Plus: Co může udělat moderní technika pro děti s chronickými bolestmi?
Jak vzpomínají kolegové na psychiatra Cyrila Höschla, který zemřel ve věku 75 let? - Můžou lidem, kterým nezabírají na jejich potíže antidepresiva, pomoct psychedelické látky? Moderuje Lukáš Matoška.
Leonardo Plus: Etnolog: Červen a květen byly tradiční měsíce lásky i magie. Církev proto přesouvala mše na večer
Květen a červen byl ještě v 18. a 19. století na venkově obdobím lásky, plodnosti a erotiky. Po májových oslavách je velmi významným okamžikem v tomto čase slunovrat. „Nejkratší noc v roce má ve střední a severní Evropě tradičně obrovský potenciál,“ načrtává ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša a v pořadu Leonardo Plus přibližuje, že naši předkové tuto noc vnímali jako magickou.
Planetárium: Naši vědci mezi stromy na senegalských vsích a projekt Záře na stopě více či méně tajemných UFO
Afrika a zemědělství, 3. část: Stromy Senegalu (4:45) – Historické souvislosti: Bramborový standard (17:18) – 30 let s Planetáriem: UFO více či méně tajemné,1. část (22:58)
Jihočeské nebe: Dalekohledy Viléma Gajduška využívá mnoho hvězdáren, Jihočeši po něm pojmenovali planetku
Před 130 lety, 16. dubna 1895, se narodil Vilém Gajdušek, astrooptik a designér optických soustav teleskopů. Jím vyrobená technika se dodnes používá na řadě českých hvězdáren.