- Podcasty
- Český rozhlas - Věda

Poslechněte si podcast: Online Plus: Jak ochránit uživatele před klamáním? Odpovídá expert z ČTÚ
Nařízení o digitálních službách, známé pod zkratkou DSA, platí už skoro rok a půl. Zakazuje například používání takzvaných manipulativních rozhraní, v angličtině dark patterns. „Je to velmi inspirované spotřebitelským právem. Jde o obdobu klamání spotřebitele. Jsou to jakékoliv praktiky, které mají za cíl nějakým způsobem zmást uživatele, aby učinil rozhodnutí, které by normálně neučinil,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Tomáš Ondrejka z Českého telekomunikačního úřadu.
Český rozhlas - Věda
Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.
Laboratoř: Na Sibiři se našla kojená vlčata z doby ledové
Nový rozbor genomu dvou psovitých šelem z doby ledové ukázal, že šlo o dvě vlčí sestry, dokonce o dvouměsíční kojená vlčata. Nebyli to psi, jak se dřív vědci domnívali. Jedná se o náíez ze Sibiře starý 14 000 let, z lokality kde už během pravěku žili lidé.
Magazín Experiment: Jak se ovládá počítač očima? A jak nebezpeční jsou parazité z přírodních koupališť?
00:00 témata magazínu00:40 nová metoda na vyhledávání cerkárií04:00 útoky na internet věcí08:00 kurzy kybernetické bezpečnosti10:20 rostliny z Panonie pomůžou trávníkům14:10 rozhovor s Jiřím Jakubínským17:30 ovládání počítače očima
Meteor: Meteor o rozmrzlém živočichovi, nejrychlejším úderu a obřadu ptačího muže
Poslechněte si:01:09 Může ožít zamrzlý život?09:34 Nejrychlejší úder v živočišné říši15:33 První spřádací stroj21:28 Obřad ptačího mužeBONUS: Sherlock Holmes a ovčí sýr – najdete uvnitř článku na webu anebo samostatně na portálu a v aplikaci mujRozhlasHovoří genetik Jan Pačes nebo ing. Pavel Pavel. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z cyklu Rekordy ze světa zvířat Petra Sobotky čte Martina Hudečková.
Quest: Neřeš, nepřepínej! Switch 2 je tu – a skoro nikdo si toho v Česku nevšiml
Když Nintendo vydá novou konzoli, obvykle se o tom mluví celé měsíce. Jenže u Switche 2 se jinde fanfárová událost v tuzemsku odehrála spíš potichu. Ačkoliv jde o nejrychleji prodávané zařízení japonské herní legendy, v Česku se Switch 2 nedočkal ani vlastní předváděčky a s dvojicí exkluzivních her zatím moc pozornosti nebudí.
Věda Plus: Onkologickým pacientům stále častěji hrozí, že se na cestě mezi diagnózou a vyléčením ztratí
S tím by ale nově měli pomoct speciální koordinátoři. Jejich úkolem bude nejen pacienta objednávat na vyšetření, a zkrátit tak čekací lhůty, ale taky třeba poskytovat základní psychologickou podporu. - Víc než stovka studentů z desítek zemí od Nového Zélandu po Mexiko zítra přijede do Olomouce. Na Letní škole slovanských studií se tam budou učit česky a poznávat českou kulturu. Jak? - Žluté letadlo zvané čmelák teď na Vysočině vypouští na pole vajíčky drobných vosiček. Ty mají zemědělcům pomoct v boji proti zavíječi kukuřičnému, který jim ničí úrodu. Moderuje Ondřej Látal.
Věda Plus: Moderuje Ondřej Látal
Magazín Experiment: Zvláštní bakterie umí vyrábět elektrické dráty. Začíná doba bioelektronická?
Elektronické součástky a dráty by se daly pěstovat v koloniích mikrobů. Zvláštní propojení živé přírody s elektronikou by mohlo být úspornější na výrobu i provoz. Jedním z vědců, který novou schopnost bakterií zkoumá, je Allon Hochbaum z Kalifornské univerzity v Irvine. Při nedávné návštěvě u českých vědců své výzkumy představil i vědeckému redaktorovi Martinu Srbovi.
Věda Plus: Odkud jezera čerpají vodu?
Studie expertů z Akademie věd ukázala, že na zdroji v době klimatické změny velmi záleží. - Létáte často letadlem a nebaví vás z příručního zavazadla při každé bezpečnostní kontrole vyndávat tekutiny a elektroniku? Na druhém terminálu na pražském letišti už nemusíte. Mají tam totiž nové moderní rentgeny. - A nová hvězdárna v Chile bude pořizovat přehlídku celé noční oblohy. Podíleli se na ní i čeští vědci. Moderuje Naděžda Hávová.
Síťovka: Budete se divit. Papoušek Apollo pojmenuje předměty, barvy i materiál
Jmenuje se Apollo, je to papoušek šedý a je hvězdou sociálních sítí.