- Podcasty
- Český rozhlas - Věda

Poslechněte si podcast: Meteor: Meteor o roztroušené skleróze, opravě Hubbleova dalekohledu a sasankách
Poslechněte si:01:05 Umíme léčit roztroušenou sklerózu?12:20 Vědecký objevitel Ameriky19:32 Dočká se Hubbleův kosmický dalekohled opravy?34:54 Proč sasanky nežerou klauny?43:30 Překvapivá zemětřeseníHovoří lékařka Jiřina Bartůňková, technik Tomáš Přibyl nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Zemětřesení nakladateství Grada čte Ivo Theimer.
Český rozhlas - Věda
Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.
Laboratoř: Nový impuls v boji proti Alzheimerovi. Krevní testy můžou nemoc odhalit dřív
Badatelé z univerzit ve švédském Lundu a ve Washingtonu rozpoznali v krvi látky, které odrážejí míru poškození mozku při Alzheimerově nemoci. Objev může být zásadní pro diagnostiku i budoucí rozhodování o tom, jak zacílit terapii.
Magazín Experiment: Čím Češi zaujali na EXPO 2025 v Ósace? A jak si udržet zdravá játra?
00:00 témta magazínu00:30 Expo v japonské Ósace05:00 les civilizací10:00 pachové dědictví14:15 světový den jater18:00 cena pro mladé inovátory
Online Plus: Třídenní lhůta pro restart zařízení s Androidem? „Nejde jen o telefony a počítače,“ varuje Koubský
Zařízení s operačním systémem Android získají funkci, která je po třech dnech nečinnosti v uzamčeném stavu automaticky restartuje. Bezpečnostní opatření má ztížit přístup k datům v zařízení. Po restartu se telefon přepne do výchozího stavu, kdy jsou data zašifrovaná a je vypnuté odemykání biometrickými údaji. „Je to rozumná bezpečnostní funkce. Myslím si, že je v pořádku, aby v osobních zařízeních byla,“ hodnotí v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Věda Plus: Ušetří zdraví a možná i životy vojáků nebo hasičů
Brněnští vědci vyvíjí autonomní roj dronů a robotů s umělou inteligencí. Přinesou průzkumné informace z bojiště nebo třeba oblasti zasažené chemickou havárií. - Datová centra, která provozují velké technologické společnosti, spotřebovávají obrovské množství vody. Stojí přitom v oblastech, kde je jí nedostatek. Je možné nalézt lepší řešení?
Magazín Experiment: Evropa stále víc sází na zelenou energii. Česko patří k nejhorším v EU
Evropa loni vyrobila rekordních 45 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Podmínky pro tuto výrobu se ale velmi lišily na západě a východě kontinentu, v Česku byly spíš nadprůměrné. I to vyplývá z podrobné zprávy o stavu evropského klimatu za rok 2024, kterou pro Evropskou klimatickou službu Copernicus a Světovou meteorologickou organizaci vypracovala více než stovka vědců.
Věda Plus: Ve volné přírodě rostou jako plevel, ve sklenících ale trpí
Jaké nečekané výzvy staví před vědce takzvané pokusné rostliny? - Jak pomáhá jazykový model ChatGPT při studiu? Podrobná studie ukázala různý přínos. - A modernizované centrum pro screening střev a konečníku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze nově nabízí vyšetření pomocí videokolonoskopů - jak to funguje? Moderuje Daniela Vrbová.
Síťovka: Vyrobte si dveře pro velikonočního králíčka nebo pocákané vejce
Velikonoce můžou být hodně zábavné. Stačí, když si je takové uděláte.
Věda Plus: Při vyšetření krve je někdy potřeba ve zkumavce oddělit kapku oleje od kapky vody
Nová technologie českých vědců to umí bezezbytku. - Jaké úspory by přineslo zálohování PET lahví a plechovek? Část veřejnosti a ekologické organizace vyzývají poslance, aby prosadili slibovanou normu. - Za pomoci neurostimulace umí nová metoda léčit neurologická onemocnění.
Věda Plus: Hodí se pro pacienty s cukrovkou 1. typu se selháním ledvin nebo po odstranění slinivky kvůli chronickému zánětu
Řeč je o transplantaci Langerhansových ostrůvků. - Nový ERIC s českou účastí buduje nejvýkonnější pozemní gama observatoř. - Čeští vědci získali ve finále takzvané dronové ligy mistrů v Abú Dhabí bronzovou medaili. Pronikli tak mezi světovou špičku. Jak náročný závod byl a kde vůbec můžou autonomní drony najít využití?