Český rozhlas - Věda
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Leonardo Plus: Kosmické aktivity? Evropa rozhodně není pozadu, říká expert

Pro bezpečnost ve světě je stále důležitější satelitní komunikace. „Kosmické aktivity mohou být součástí další průmyslové revoluce, která už řadu let startuje,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus Václav Kobera, ředitel Odboru kosmických aktivit a nových technologií na ministerstvu dopravy. V posledních letech význam družicové komunikace podtrhla válka na Ukrajině.

49:01

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Včera 27:26

Věda Plus: K čemu všemu lze využít haldy odpadu z výroby oceli?

Ostravští vědci zkouší z nevyužitého materiálu vyrábět glazury na kachličky do koupelen. V Praze se sešli IT profesionálové, kteří pracují s cloudovými službami. Jak vývoj těchto technologií ovlivńuje umělá inteligence? Brněnští odborníci vyvíjí systém na sledování únavy pilotů. Jak dopadly první testy? Moderuje Renata Kropáčková.

Včera 03:40

Síťovka: Alex tvoří obrazy pomocí hraček, vložek do bot i kuchyňského náčiní.

Víc než milión lidí sleduje na Instagramu profil Alex_artiste_peintre (Alex_umělkyně_malířka). Proč?

Před dvěma dny 47:10

Leonardo Plus: Demografka: Mít dítě je dnes pečlivě připravený projekt

V Česku žije skoro 11 milionů lidí, loni se ale narodilo nejméně dětí v historii. „Mít dítě už skutečně není norma ani povinnost,“ poukazuje v pořadu Leonardo Plus Jiřina Kocourková, vedoucí Katedry demografie a geodemografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. „A jedním z vysvětlení, proč porodnost klesá, je, že se mění hodnota rodičovství a přístup k němu. Plánované rodičovství přerostlo do podoby pečlivě naplánovaného projektu.“

Před dvěma dny 25:50

Věda Plus: Co může společnost nebo stát udělat pro to, aby se mladí lidé více zapojili ?

třeba i v rozhodovacích procesech?

Před dvěma dny 04:39

Meteor: Žárovky: Audioteaser na nový pořad o vědě na Dvojce

Přemýšlíte někdy o budoucnosti? Jak se promění medicína, co za nás bude dělat umělá inteligence, jak zvládneme klimatickou změnu a energetickou krizi? Jak se v tom všem vyznat? V Žárovkách si Pavla Hubálková a Jan Lukačevič si povídají s mladými vědci a vědkyněmi, kteří mění svět. O jejich výzkumech, proměnách budoucnosti a vědě jako vášni. Žárovky poslouchejte každou sobotu po 18:00 na Dvojce anebo kdykoli zpětně na mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Před dvěma dny 03:51

Magazín Experiment: Srnčata by před posečením mohly chránit drony. Lidem ušetří hodiny práce i nachozené kilometry

Odpudit srnky i s jejich mláďaty, aby se nezdržovaly na polích a loukách určených k sečení, dokážou malé zapáchající kostičky. Už příští rok by je mohly namísto dobrovolníků roznášet drony. Metodu teď testují piloti dronů spolu s myslivci. Pokud se osvědčí, ušetří tak čas i energii lidem, kteří pachové nosiče zatím roznášejí ručně.

Před třemi dny 26:39

Věda Plus: Povolání zdravotní sestry se v průzkumech prestiže umisťuje na předních příčkách

Podle výzkumníků to tak však mnoho sester nepociťuje. Čím to je? - Čeští vědci zmapovali šíření pandemie ve druhém století našeho letopočtu. O čem to, co zjistili, vypovídá? - Klíšťata jsou v těchto dnech nejaktivnější. Jak se proti nim nejlíp bránit? Moderuje Lukáš Matoška.

Před třemi dny 03:24

Antivirus: Antivirus: Obrazovky nemusí být škodlivé, když u nich děti nejsou samy. Povídejte si s nimi o obsahu

Kolik času vaše děti tráví u televize, na mobilu nebo s tabletem? Jakou pohádku pustit malým dětem? A kdy se začít obávat o svého teenagera, že na mobilu tráví času moc?

Před třemi dny 41:24

Planetárium: Pod podlahou: Nejstarší evropská vanilka z Pražského hradu a podvržené egyptské starožitnosti

Nejstarší vanilka v Evropě z Vladislavského sálu (4:24) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Kdo má nejvíc měsíců? (18:37) – Z historie podvrhů aneb Falšovaný Egypt (24:28)

Před čtyřmi dny 04:37

Jihočeské nebe: I české ministerstvo obrany má ve vesmíru svou družici. Jmenuje se SATurnin-1 a snímkuje Zemi

Armády největších zemí světa běžně mají leteckou a námořní sekci, ale také kosmickou sekci. Dokonce už i české ministerstvo obrany vyslalo do vesmíru svou družici. Jmenuje se SATurnin-1 a na oběžnou dráhu ji vynesla raketa Falcon 9, která odstartovala v lednu ze základny v Kalifornii.