Český rozhlas - Věda
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Leonardo Plus: Audy: Lítáme do kosmu a co tam? Jeskyně jsou zajímavější

Marek Audy se svým týmem nedávno objevil největší termální jezero světa, spoluobjevil i jeskyně na výpravě ve Venezuele a úspěchů má za sebou víc. „Speleologie je vždy týmová. Nikdy to není jednotlivec, který jeskyně objevuje,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus speleolog, fotograf a autor Marek Audy. V pořadu Leonardo Plus přibližuje, jak chodí náhodě naproti a co na to říkají jeho kolegové. Všichni jsou přitom dobrovolníci. „Profesionální tým žádný stát nemá,“ doplňuje.

50:00

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Včera 27:20

Věda Plus: Díky systému DendroNetwork od českých vědců se dá lépe sledovat zdraví stromů

Jak dokážou stovky senzorů připravit lesy na možné problémy? - V Praze se v létě uskuteční 22. ročník Světového kongresu fetální medicíny. O jak významnou akci jde a jaké benefity přináší hostitelské zemi? - Na obloze je možné pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Co o nich všechno víme?

Včera 03:24

Síťovka: YouTube slaví 20. narozeniny. Top české vlogy mají MenT, Tary a Stejk

První video z názvem Me at the zoo nahrál na YouTube Jawed Karim 23. 4. 2005. Jaké jsou největší české youtubové kanály? Kolik času denně tráví lidé v Česku na YouTubu?

Před dvěma dny 26:03

Věda Plus: Co může udělat moderní technika pro děti s chronickými bolestmi?

Jak vzpomínají kolegové na psychiatra Cyrila Höschla, který zemřel ve věku 75 let? - Můžou lidem, kterým nezabírají na jejich potíže antidepresiva, pomoct psychedelické látky? Moderuje Lukáš Matoška.

Před dvěma dny 03:54

Magazín Experiment: Každý třetí Čech má ztukovatělá játra. Bez změny životního stylu hrozí cirhóza i rakovina

Játra jsou motorem metabolismu. Pokud nefungují správně, ovlivňuje to celý organismus – od stavu pokožky přes trávení a imunitní systém až po činnost mozku. Lékaři upozorňují, že takzvané jejich ztukovatění, které postupně vede k nevratnému poškození orgánu, postihuje až třetinu Čechů. Nemocná játra přitom nijak nebolí.

Před dvěma dny 26:23

Věda Plus: Co může udělat moderní technika pro děti s chronickými bolestmi?

Jak vzpomínají kolegové na psychiatra Cyrila Höschla, který zemřel ve věku 75 let? - Můžou lidem, kterým nezabírají na jejich potíže antidepresiva, pomoct psychedelické látky? Moderuje Lukáš Matoška.

Před třemi dny 49:31

Leonardo Plus: Etnolog: Červen a květen byly tradiční měsíce lásky i magie. Církev proto přesouvala mše na večer

Květen a červen byl ještě v 18. a 19. století na venkově obdobím lásky, plodnosti a erotiky. Po májových oslavách je velmi významným okamžikem v tomto čase slunovrat. „Nejkratší noc v roce má ve střední a severní Evropě tradičně obrovský potenciál,“ načrtává ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša a v pořadu Leonardo Plus přibližuje, že naši předkové tuto noc vnímali jako magickou.

Před třemi dny 39:05

Planetárium: Naši vědci mezi stromy na senegalských vsích a projekt Záře na stopě více či méně tajemných UFO

Afrika a zemědělství, 3. část: Stromy Senegalu (4:45) – Historické souvislosti: Bramborový standard (17:18) – 30 let s Planetáriem: UFO více či méně tajemné,1. část (22:58)

Před čtyřmi dny 05:02

Jihočeské nebe: Dalekohledy Viléma Gajduška využívá mnoho hvězdáren, Jihočeši po něm pojmenovali planetku

Před 130 lety, 16. dubna 1895, se narodil Vilém Gajdušek, astrooptik a designér optických soustav teleskopů. Jím vyrobená technika se dodnes používá na řadě českých hvězdáren.

Před čtyřmi dny 49:24

Leonardo Plus: Obezita u dětí? Řešíme jídlo, ale klíčem pro život je pohyb, říká obezitolog Matoulek

Víc než miliarda lidí na světě je obézních, za posledních 50 let se jejich počet celosvětově ztrojnásobil. Stále více zemí čelí rostoucímu počtu lidí s nadváhou či obezitou. Proč stále tloustneme a jak tento celosvětový trend zvrátit? V pořadu Leonardo Plus odpovídá přední český obezitolog Martin Matoulek. (Repríza, premiéru jste mohli slyšet v červnu 2024.)

Před pěti dny 25:50

Laboratoř: Nový impuls v boji proti Alzheimerovi. Krevní testy můžou nemoc odhalit dřív

Badatelé z univerzit ve švédském Lundu a ve Washingtonu rozpoznali v krvi látky, které odrážejí míru poškození mozku při Alzheimerově nemoci. Objev může být zásadní pro diagnostiku i budoucí rozhodování o tom, jak zacílit terapii.