Český rozhlas - Věda
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Laboratoř: Kdy něco trápí rostlinu? Vědci testují chytrou diagnostiku stresu, chorob a škůdců

Tkáně rostlin spolu komunikují pomocí chemických látek. Zachycení signálů, kterými reagují na stres, by mohlo farmářům pomoci s předstihem zjistit, zda není ohrožená úroda.

25:54

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Dnes 26:25

Věda Plus: I znečištěné plasty se dají recyklovat a nemusí končit na skládce nebo ve spalovně

Termochemická metoda přemění plastový odpad na směs uhlovodíků, ze kterých se dají plasty opět vyrobit. První funkční jednotka u nás stojí ve Dvorcích u Bruntálu a je vysoce ekologická. - Jaké jsou výzvy a možnosti tkáňového inženýrství? Jak co nejlépe nahradit poničené cévy, kůže, kosti a klouby? - Vědci z olomouckého centra CATRIN vyrobili speciální grafenový inkoust pro biosenzory. Levněji tak můžeme zjistit mikroby, antibiotika nebo znečišťující látky ve vodě.

Dnes 03:45

Magazín Experiment: Při testu písek, naostro třeba zbraně. Experti u Prahy testovali vlastnosti nových vojenských padáků

Vojenský technický ústav testuje nové padáky pro českou armádu. Experty zajímá jejich pevnost, odolnost i ovladatelnost. A samozřejmě rychlost otevření. Jejich funkce ověřují nejen v laboratoři, ale především přímo v terénu, shozem z právě letícího armádního letounu.

Včera 02:55

Síťovka: Škoda to sníst! V Japonsku se z rýže vyrábí rozkošné onigiri

Chtěli byste taky dostávat takové roztomilé svačinky a obědy? Co je to vlastně onigiri? A který instagramový kanál je mu věnovaný?

Před dvěma dny 26:18

Věda Plus: Víte, co je tzv. CAR-Tterapie?

Pacientovi s akutní leukémií se odeberou bílé krvinky a po genetické úpravě se vrátí zpět do těla. Jak se tato léčba podává? - Norští epidemiologové zkoumali, jestli může očkování proti koronaviru snížit pravděpodobnost vzniku takzvaného dlouhého covidu. K čemu dospěli? A jak vážnou nemocí dlouhý covid je? - Jaké jsou přelomové novinky v diagnostice a léčbě karcinomu ovarií. Moderuje Renata Kropáčková.

Před dvěma dny 03:33

Magazín Experiment: Konce chromozomů jsou možná klíč k novému způsobu léčby rakoviny, popisuje nobelista Thomas Cech

Za přelomové objevy o fungování RNA získal Nobelovu cenu a dědičnost zkoumá i ve svých 76 letech dál. Američan s českými předky Thomas Cech se už poněkolikáté vrátil do Brna. Tentokrát aby převzal čestný doktorát Masarykovy univerzity, ale nejen kvůli tomu. S brněnskou univerzitou totiž dlouhodobě spolupracuje.

Před třemi dny 26:08

Věda Plus: Dvojice astronautů otestuje novou kosmickou loď Boeing Starliner

První let s lidskou posádkou nabral velké zpoždění. Proč? - Spatřit u nás polární záři je velmi vzácné, přesto dnes v noci v Česku vidět byla a šance bude možná i v dalších dnech. - Pětice českých středoškoláků uspěla ve finále prestižní mezinárodní soutěže v agentuře NASA. Jak chtějí restartovat družice, které přestaly fungovat? Moderuje Tomáš Pavlíček.

Před třemi dny 03:54

Antivirus: Pachatelé používají podvržená telefonní čísla k masivnímu okrádání lidí. Jak se bránit?

Když podvodníci volají, často předstírají cizí telefonní číslo, třeba vaší banky nebo pojišťovny. Jenže někdy volí číslo i náhodně, a mohou se trefit i do toho vašeho. Vám pak může volat podvedený člověk a chtít náhradu. Co s tím?

Před třemi dny 39:51

Planetárium: Tůně a tůňky: Zdravá oka krajiny a první z desatera pohybů - plavání pod vodou a nástrahy potápění

Tůně a tůňky v krajině (4:36) – Příběhy se čtyřkou: Ný, natý a spol. (17:29) – Knihovnička: Fyzika je rachot (21:35) – Desatero pohybů, 1. část: Plavání a potápění (25:15)

Před čtyřmi dny 03:32

Jihočeské nebe: Erupce na Slunci mohou díky novému dalekohledu lidé vidět na vlastní oči z budějovické hvězdárny

30 tisíc lidí ročně navštíví hvězdárnu a planetárium v Českých Budějovicích. Chodí sem jednotlivci, ale také školní výpravy, kterým astronomové nabízejí například program o planetách a souhvězdích na naší obloze.

Před čtyřmi dny 48:58

Leonardo Plus: Vojtko: Víra může na prvním rande otevřít debatu o hodnotách. Je to ale ta nejintimnější věc

Na kolikáté schůzce se sympatickou osobou se odvážíte zeptat na to, jak to má s vírou a jestli vůbec v něco věří? Proč to není téma běžné konverzace? „Víra je nejintimnější věc. Svůj systém víry nikomu nevysvětlíte. Je to tak iracionální, že jakékoliv racionální argumenty od partnera nás můžou bolet a velmi zraňovat,“ vysvětluje v pořadu Leonardo Plus párový terapeut Jan Vojtko.