Český rozhlas - Věda
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Laboratoř: Jsou nejmenší na světě, v oceánu ukládají miliony tun uhlíku

Nejmenší obyvatelé oceánu výrazně přispívají ke schopnosti Antarktického oceánu ukládat uhlík. Tato oblast světa je důležitá pro to, aby se planeta dokázala o něco lépe vyrovnat s klimatickou změnou. Zásluhou zooplanktonu se takto ročně uloží 65 milionů tun uhlíku.

23:57

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Včera 03:24

Jihočeské nebe: Harrison Schmitt byl jediným vědcem, který se dostal na Měsíc. Obdivoval tam kameny

Devadesáté narozeniny oslavil Harrison Schmitt, americký astronaut, člen posádky Apollo 17 a jeden ze dvou posledních lidí na Měsíci. „Byl to zároveň první vědec na Měsíci a jeden z prvních vědců mezi astronauty,“ doplňuje jihočeská astronomka Jana Tichá.

Včera 48:49

Leonardo Plus: Doležalová: Tohle není volný trh, ale kapitalismus podvádění

Americko-evropská obchodní jednání vrcholí. Americký prezident Donald Trump hrozí až 50procentními cly. Spojené státy přitom byly desítky let považovány za největšího bezpečnostního a obchodního spojence Evropy. „Od roku 1918 by se Evropa bez amerických peněz nepohnula z místa,“ poukazuje pro Český rozhlas Plus historička ekonomie Antonie Doležalová, která působí na Univerzitě Karlově a na britském Cambridge.

Před dvěma dny 22:28

Magazín Experiment: Jaké novinky chystá pro cestující pražské letiště? A jak se restaurují ohořelé dokumenty?

00:00 témata Magazínu Experiment00:44 moderní rentgeny a kontrola příručních zavazadel04:28 bezdrátové řízení strojů07:56 5G sítě v továrních halách10:00 restaurování ohořelých dokumentů14:25 chemikálie v těle dravých ryb 18:23 elektronika pěstovaná v těle mikrobů

Před dvěma dny 35:37

Meteor: Meteor o nejvytrvalejším ptákovi, vesmírné přitažlivosti a Velikonočním ostrově

Poslechněte si:01:07 Mistr nejdelší migrace08:02 Jak byl osídlen Velikonoční ostrov?17:51 Newtonovy přírodní zákony25:06 Jak vidí psi?BONUS: Sherlock Holmes a případ s ptáky – najdete uvnitř článku na webu anebo samostatně na portálu a v aplikaci mujRozhlasHovoří ing. Pavel Pavel nebo zooložka Petra Vyplelová. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z cyklu Rekordy ze světa zvířat Petra Sobotky čte Martina Hudečková.

Před třemi dny 42:49

Quest: AI ve hrách: chytrý pomocník, nebo problém? The Alters s využitím narazili

Co se stane, když necháte umělou inteligenci generovat texty do hry, která se sama zabývá krizí identity? Dost možná něco podobného jako The Alters, novinka od polského studia 11 Bit, která nečekaně rozvířila vody etiky herního vývoje.

Před třemi dny 26:27

Věda Plus: Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život

Před třemi dny 24:35

Online Plus: DSA není nástroj cenzury, ujišťuje telekomunikační úřad

Nařízení o digitálních službách, známé pod zkratkou DSA, platí už skoro rok a půl. Jde o jednu z nejzásadnějších evropských regulací online prostředí z poslední doby. O co v něm jde? Jaké nejčastější omyly kolem něj panují? Jak se online služby s novými povinnostmi vypořádávají? David Slížek se v pořadu Online Plus zeptá Tomáše Ondrejky z Českého telekomunikačního úřadu.

Před čtyřmi dny 01:53

Magazín Experiment: I z rozmazaných otisků prstů se dá určit pachatel. Stačí z nich odebrat DNA

Při šetření závažných trestných činů mohou kriminalistům pomoci i nejasné otisky prstů. Na bříšcích prstů se totiž zachytává jedinečná DNA každého člověka. Podle odborníků je to ale až poslední možnost vyhodnocení otisků, protože jedinečné značky se při tom zničí. Do budoucna ale může mít DNA v kriminalistice zásadnější roli, protože už teď z ní vědci umí vyčíst například barvu očí.

Před čtyřmi dny 24:16

Věda Plus: Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život