- Podcasty
- Český rozhlas - Věda

Poslechněte si podcast: Jihočeské nebe: Všimli jsme si seskupení hvězd, které připomíná čajovou konvici? Pak koukáte na souhvězdí Střelce
Jedním z letních souhvězdí je souhvězdí Střelce. „Z našich zeměpisných šířek je vidět v podstatě pouze v létě a i tehdy se nachází nízko nad jižním obzorem. A dokonce ještě od nás není vůbec vidět celé,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.
Český rozhlas - Věda
Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.
Věda Plus: Hledači zvířecích virů - tak by se v nadsázce mohla nazývat vědecká skupina z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy
Po jakých virech pátrají? - Jak rozpoznat falešné odkazy na webové stránky eshopů anebo bank? Třeba pomocí aplikace, kterou vyvinuli na Českém vysokém učení technickém. - Vědci upozorňují, že ochrana přírody zanedbává důležité druhy hub: ty, které se propojují s kořeny rostlin. Čím jsou důležité? Moderuje Daniela Vrbová.
Magazín Experiment: V rušných ulicích stromy s ovzduším nepomohou. Naopak mohou zplodiny zadržovat, zjistili vědci
Výsadba stromů podél dopravně rušných silnic ve městě může paradoxně zhoršit životní prostředí v okolí. Ukazují to první výsledky zkoumání vlivu větru na rozptyl automobilových plynů v pražské Legerově ulici, kterou denně projíždějí tisíce aut. Odborníci z Ústavu termomechaniky Akademie věd nejprve vytvořili 3D model jedné z nejvytíženějších českých ulic. A v aerodynamickém tunelu teď zjišťují, kam automobilové zplodiny odnesou různé směry větru.
Věda Plus: Jednotvárná práce ve skladech vypadá jako ideální úkol pro roboty
Jenže i ti se tu musejí nejdřív zaučit. Kdo je trénuje? - Uherské Hradiště bylo od dávných dob důležitou obchodní křižovatkou a lidé se tam usídlovali i přes opakující se záplavy. Jak se na ně adaptovali? - A jak zásadní byl pro československý odboj generál František Moravec? Hlavní strůjce plánu na atentát na Reinharda Heydricha se narodil přesně před 130 lety. Moderuje Daniela Vrbová.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Slavný vědec Charles Darwin byl členem Klubu žroutů a rád ochutnával podivná zvířata
Myslíte si, že Charlese Darwina zná každý ze školy a nemůže vás tedy ničím překvapit? Vsadíme se, že tohle jste se o něm neučili.
Síťovka: Nejdivnější restaurace světa: večeře na zubařském křesle a ze záchodové mísy
Kde najdete nejdivnější restaurace světa? Kde obsluhují roboti nebo opice a kde se můžete najíst potmě?
Věda Plus: Léčení metastazujících nádorů měkkých tkání pomocí imunoterapie je dnes ještě sen, v budoucnu možná skutečnost, o kterou usilují vědci a lékaři z Ústavu imunologie ve Fakultní nemocnici Motol
Tým z Masarykovy univerzity poprvé kvantifikoval množství padlého dřeva potřebné k regeneraci lesa a podpoře biodiverzity. - Kromě krve, plazmy nebo ledviny lze darovat i stolici, která se využívá se pro takzvanou fekální transplantaci a má mít perfektní výsledky. Moderuje Lucie Vopálenská.
Magazín Experiment: Jak se připravit na další pandemii? Vědci kvůli virům zkoumají netopýry, komáry a klíšťata
Lépe se připravit na další možnou pandemii. To je jeden z cílů výzkumu, při kterém vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pátrají ve výzkumném centru BIOCEV ve Vestci u Prahy po nových virech ve zvířatech. Soustředí se na klíšťata, komáry a netopýry. Ty totiž patří s ohledem na přenos na člověka k těm nejnebezpečnějším.
Věda Plus: Brněnští vědci vyvíjejí vodivý hydrogel, který by v budoucnosti mohl efektivněji hojit rány nebo vylepšit elektrody stimulující mozek epileptiků
Jak ovlivňuje mediky a medičky z bohatších rodin jejich sociální postavení schopnost porozumět realitě, ve které žijí pacienti z chudších poměrů? - První data z výzkumu Ostravské fakultní nemocnice ukazují, že bude potřeba upravit dávkování léků pacientům se selháním srdce. Zdravotníci zkoumají vztah mezi hladinou léků v krvi a jejich vlivem na organizmus.
Antivirus: Antivirus: Hráči Call of Duty čelí hackerům. Útoky v prostředí starších online her budou přibývat
Začátkem měsíce si někteří hráči starší hry Call of Duty začali stěžovat, že jejich počítač napadl hacker. Jak se to stalo a na co by si hráči a hráčky měli dávat pozor?
Planetárium: Kosti, kameny, ohniště: tábořiště lovců mamutů v Ústí nad Labem a tisíce druhů jihoamerických žab
Lovci mamutů z ústeckého Bukova, 1. část: Sprašová návěj (4:47) – Historické souvislosti: O červeném keři (17:17) – Od podrostu k horám: Žáby Jižní Ameriky (22:29)