- Podcasty
- Český rozhlas - Věda

Poslechněte si podcast: Jihočeské nebe: V souhvězdí Panny přitahuje pozornost jasná hvězda Spica a také galaxie, která vypadá jako sombrero
Druhým největším souhvězdím je souhvězdí Panny. Jeho nejjasnější hvězda se jmenuje Spica, tedy v překladu obilný klas. „Dále je zde například hvězda Vindemiatrix, což v latině znamená žena pracující na vinici, nebo hvězda Porrima,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.
Český rozhlas - Věda
Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.
Věda Plus: Brněnští vědci našli v autech nízké koncentrace zakázaných zpomalovačů hoření
Jakto? A jak se těmto zdraví nebezpečnými látkám při jízdách v autě nejlépe vyhnout? - Více než 80 procent korálů po celém světě bledne. Proč se to děje a jaký dopad to má na život v mořích a oceánech? - Průměrně 65 procet všech výkonů na páteři se u nás podle spondylochirurgů dělá u pacientů s degenerativním onemocněním. Asi nejčastěji operují páteřní chirurgové kvůli chronickým bolestem bederní páteř. Jak se při tom postupuje?
Planetárium: Výzkumy symbolů, symbolika výzkumů. Století archeologů na Pražském hradě a kreslené Taje nanosvěta
100 let Archeologického ústavu na Pražském hradě (4:32) – Příběhy s pětkou: Jak to bylo se Slávií (21:00) – Kniha: Poslední siréna (25:41) – Kreslené Taje nanosvěta (30:05)
Leonardo Plus: Chemik Kučera: Nealkoholické pivo už chutná jako klasické
Alkoholické, bez alkoholu a dnes i pod vlivem klimatických změn. Historie piva, jeho měnící se složení a výroba slouží jako průřezové téma napříč jinak vzdálenými vědeckými obory. „Nesmíme na to nahlížet z materiálního hlediska, že jdeme do hospody jen za pivem. Ale spíš z toho sociálního, že se u piva setkáváme,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Lukáš Kučera z Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Laboratoř: Budoucí lék na nejhůř léčitelné alergie? Vyměnit jejich klíč
Naše imunita si z evoluce pamatuje i parazity, kteří nás už neohrožují. Stejný typ imunitní odpovědi ale provází alergie. Alternativu k současným léčivům nově vymýšlejí vědkyně z Bonnu. Snaží se vypnout spouštěč, který přehnanou alergickou reakcireakci vyvolává. „Dnes se úplně s parazity nesetkáváme a imunitní systém se občas nudí,” vysvětluje pro Laboratoř Českého rozhlasu Plus Jan Dobeš, objevitel nového typu buněk klíčových pro reakci naší imunity na mikroorganismy.
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jak se provádí operace páteře? A proč se z vědce stane špion?
00:00 témata magazínu00:30 operační léčba páteře04:20 rozhovor s primářkou Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice v Motole Martinou Kővári08:10 výzkum skvrn ve středověkých knihách09:55 nový přístroj na měření vzdálenosti mezi hvězdami13:50 kůrovec v Kunratickém lese17:50 Rozhovor s odbornicí na kyberbezpečnost z Technické univerzity v Tallinu Ágnes Kasperovou
Meteor: Meteor o velkém třesku, potravě trilobitů a souboji ve zbrojení
Poslechněte si:01:10 Vyrobíme velký třesk v laboratoři?16:12 Založení časopisu Vesmír21:32 Čím se živili trilobiti?34:24 Porazí cvrček mouchu ve zbrojení?43:08 Lze předpovědět zemětřesení?Hovoří astrofyzik Petr Kulhánek, paleontolog Štěpán Rak nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Zemětřesení nakladateství Grada čte Ivo Theimer.
Quest: Oblivion je zpět! Ale vy si raději zahrajte ten původní, radí Quest
I velká herní studia občas dokážou překvapit. V případě Bethesdy se sice spekulovalo, že chystá modernizovanou verzi čtvrtého dílu série The Elder Scrolls, ale že se s ní vytasí přímo v den jejího oznámení? To zaskočilo i Jardu, Šárku a Lukáše, kteří se do remasterovaného Oblivionu se zvědavostí sobě vlastní okamžitě vydali.
Online Plus: OpenAI stahuje „příliš podlézavého chatbota“
Americká firma OpenAI oznámila, že udělala chybu a vrací se ke starší verzi AI modelu GPT-4.0. Reagovala na stížnosti, že se nový model chová příliš podlézavě a snaží se souhlasit s postoji uživatelů i ve chvíli, kdy je to nevhodné nebo absurdní. „Asi je to poměrně banální chyba způsobená nešťastnou formulací v systémovém promptu,“ odhaduje v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Magazín Experiment: Češi vyvinuli mobilní robotický tomograf. Odhalí praskliny v trupu letadla i ve struktuře semen
Poškozené letadlo nebo jiné velké předměty se rentgenují podobně jako lidské tělo. Do klasického přístroje by se ale nevešly, a tak čeští konstruktéři vyrobili zařízení, které může přijet za nimi. Do hangáru za letadlem může dorazit dokonce i podrobnější zobrazovací přístroj CT čili výpočetní tomograf. Jak funguje mobilní zobrazovací jednotka vyvinutá českými konstruktéry?