- Podcasty
- Jihočeské nebe

Poslechněte si podcast: Letní trojúhelník na obloze tvoří nejjasnější hvězdy ze souhvězdí Labuť, Lyra a Orel
Mezi nejnápadnější jevy na letní obloze patří Mléčná dráha, svit statisíců a milionů hvězd, který splývá do třpytivého stříbřitého pásu. „To, zda Mléčnou dráhu vůbec uvidíme a zda ji uvidíme v její plné kráse, závisí na kvalitě tmy v místě, kde se budeme nacházet,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá. Na Mléčné dráze by pak měl být poměrně dobře viditelný i Letní trojúhelník.
Jihočeské nebe
O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje.
Dalekohledy Viléma Gajduška využívá mnoho hvězdáren, Jihočeši po něm pojmenovali planetku
Před 130 lety, 16. dubna 1895, se narodil Vilém Gajdušek, astrooptik a designér optických soustav teleskopů. Jím vyrobená technika se dodnes používá na řadě českých hvězdáren.
Velikonoce jsou jediným pohyblivým svátkem v občanském kalendáři, jejich termín určuje úplněk
V neděli 13. dubna nastává první jarní úplněk, po kterém se slaví Velikonoce. Pohyblivý termín křesťanských svátků stanovuje velmi staré pravidlo, které bylo schválené v roce 325 našeho letopočtu takzvaným nikajským koncilem.
Mezinárodní den kosmonautiky a Den Země přináší měsíc duben
Mezinárodní den kosmonautiky připadá na 12. duben. Právě v tento den v roce 1961 se totiž uskutečnil první let člověka ve vesmíru. Sovětský astronaut Jurij Alexejevič Gagarin vzlétl v lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur. Skoro obletěl Zemi a po necelých dvou hodinách přistál.
Duben přinese první jarní úplněk, po kterém následují Velikonoce, a meteorický roj Lyridy
Během jarního měsíce dubna se postupně stále prodlužují dny. Zatímco v úterý 1. dubna bude Slunce nad obzorem více než dvanáct hodin, poslední dubnový den bude trvat už čtrnáct a půl hodiny.
Částečné zatmění Slunce nastane 29. března. V Českých Budějovicích začne v 11.35 hodin
V sobotu 29. března 2025 nastane částečné zatmění Slunce. K astronomickému úkazu dochází, když se Země, Měsíc a Slunce octnou v přímce, takže Měsíc zakryje pozorovatelům ze Země část slunečního kotouče.
V březnu nastává jarní rovnodennost. Od tohoto okamžiku je světlá část dne delší než noc
Měsíc březen vždy přináší jarní rovnodennost, okamžik, od kterého je světlá část dne delší než doba, kdy se Slunce schovává pod obzorem. Letos jarní rovnodennost nastane ve čtvrtek 20. března v 10.01 hodin středoevropského času.
Astronomové zpřesnili dráhu asteroidu 2024 YR4, pravděpodobnost srážky klesla na 0,001 procenta
Velký rozruch mezi astronomy vyvolal asteroid 2024 YR4, který se podle prvotních výpočtů mohl v roce 2032 až s tříprocentní pravděpodobností srazit se Zemí. Odborníci po celém světě proto získávali další údaje, pozorovali objekt nejlepšími dalekohledy a nakonec riziko střetu prakticky vyloučili.
Do poloviny března poutá na obloze pozornost nápadná Venuše, pak zmizí ve večerních červáncích
Na poměrně pozdní termín připadají v roce 2025 Velikonoce. Velikonoční neděle bude až 20. dubna. Souvisí to s fázemi Měsíce, protože velikonoční svátky vždy nastávají po prvním jarním úplňku. „V březnu bude úplněk ještě před jarní rovnodenností, tudíž první jarní úplněk je až v dubnu,“ vysvětluje jihočeská astronomka Jana Tichá.
Kolem Země prolétá asteroid, který by se v prosinci roku 2032 mohl s naší planetou i střetnout
Nepovedený vánoční dáreček. Tak jihočeská astronomka Jana Tichá označuje asteroid 2024 YR4, který byl objeven koncem prosince. Podle výpočtů na základě dosavadních pozorování se s pravděpodobností 2,1 procenta v roce 2032 střetne se Zemí.
Na únorové obloze poutají pozornost dvě planety – jasná Venuše a také velmi nápadný Jupiter
Na Hromnice o hodinu více. Známá pranostika říká, o kolik se od zimního slunovratu prodloužila doba, kdy slunce zůstává nad obzorem „Opravdu to už i sami vnímáme, že se nestmívá ve čtyři odpoledne a že nevstáváme do úplné tmy. A jak se vzdalujeme od Hromnic, bude to stále lepší,“ komentuje jihočeská astronomka Jana Tichá.