Český rozhlas - Věda
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Jihočeské nebe: Kolem Země prolétá asteroid, který by se v prosinci roku 2032 mohl s naší planetou i střetnout

Nepovedený vánoční dáreček. Tak jihočeská astronomka Jana Tichá označuje asteroid 2024 YR4, který byl objeven koncem prosince. Podle výpočtů na základě dosavadních pozorování se s pravděpodobností 2,1 procenta v roce 2032 střetne se Zemí.

07:14

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Dnes 49:30

Leonardo Plus: Politolog: Dlouhá existence ANO je u populistů výjimkou

Nový parlament si letos v Evropě volí Němci a Češi. I v možných předčasných volbách jiných států budou pravděpodobně o hlasy voličů usilovat také populistické strany. „Je tady určitá obava, že do budoucna budou tyto strany hrát ještě silnější roli. Rezonovaly už při volbách do Evropského parlamentu,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus politolog Tomáš Cirhan z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a z Národního institutu SYRI.

Včera 25:02

Laboratoř: Kvůli změně klimatu vědci hledají nové zemědělské plodiny. Dařit se bude vínu

Desítky tisíc druhů rostlin jsou jedlé, pěstujeme jich ale jen pár set. Vědci se teď snaží kultivovat nové kvůli změně klimatu. K úspěšnému zdomácnění rostlin před 12 tisíci lety přispěly chutné plody a schopnost růst na poli.

Včera 21:31

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Vyrazí na koleje samořídicí tramvaj? A jak pomáhají magnety v léčbě cukrovky?

00:00 témata Magazínu Experiment00:23 samořídicí systém řízení tramvají04:15 rozhovor se Zdeňkem Lokajem z dopravní fakulty ČVUT08:05 molekuly v buňce jako hvězdná obloha09:58 nová léčebná metoda obezity a cukrovky13:52 rozhovor s předsedou České obezitologické společnosti Martinem Haluzíkem 17:45 kvantové šifrování částic

Včera 53:01

Meteor: Meteor o naklonované ovci, největším kráteru a házení žabek

Poslechněte si:01:07 Umí konipas pást koně?09:53 Lze být závislý na antidepresivech?22:33 Nejslavnější ovce27:52 Měla Země dva měsíce?37:00 Hází žáby žabky?44:42 Proč sova létá tiše?Hovoří ornitoložka Alena Klvaňová, psychiatr Martin Anders nebo astronom Pavel Gabzdyl. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Co sova ví? Jennifer Ackermanové nakladateství Kazda čte Dana Černá.

Před dvěma dny 53:31

Quest: Herní legenda Lara Croft se už zase vrací. Jak dnes obstojí remastery klasických Tomb Raiderů?

Tomb Raider, série, která z Lary Croft udělala ikonu videoher, se vrací v dalším remasteru. Po znovuzrození prvních tří dílů přichází na řadu The Last Revelation, Chronicles a Angel of Darkness, které si nově můžete užít v modernější podobě. A protože se Tomb Raider od roku 1996 podstatně změnil, přišel čas si celou sérii chronologicky připomenout.

Před dvěma dny 24:13

Věda Plus: Vědci z Mendelovy univerzity našli způsob, jak zlepšit dřevotřísku s přídavkem plastu

Otevře tento objev cestu k odolnějšímu nábytku třeba do koupelen? - Počet případů kapavky a syfilis v Evropě strmě roste, kapavka dosáhla historického maxima. Proč jsou nejvíce ohroženi mladí dospělí? - Čeští vědci zjistili, že vysychání vodních ploch urychluje vývoj larev čolků. Jak tedy reagují na změny prostředí? Moderuje Martin Matějka.

Před dvěma dny 24:07

Online Plus: Koubský: Z dat sítě X se dá sledovat možné ovlivňování voleb

Soud v Německu nařídil sociální síti X poskytnout data o příspěvcích jejích uživatelů dvěma organizacím. Ty se zabývají sledováním voleb a dodržováním lidských práv. „Může to především pomoci zpětně vyhodnotit, kdo výsledek voleb případně mohl ovlivnit tím, že něco sdílel na sociálních sítích,“ vysvětluje v pořadu Online Plus Českého rozhlasu Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.

Před třemi dny 26:25

Věda Plus: Jak změna klimatu proměňuje to, co si lidé nechávají pojistit?

Dá se sedět dlouho u počítače tak, aniž by vás začala bolet záda? - Co udělat pro to, aby si složité medicínské obory vybíralo dost nových absolventů? Moderuje Lukáš Matoška.

Před třemi dny 01:53

Magazín Experiment: Vědcům se poprvé podařilo zaznamenat vítr mezi galaxiemi. Přispěli i experti z Brna

Mezi galaxiemi ve vesmíru fouká vítr tvořený proudem částic mezigalaktického plynu. Poprvé ho podrobně popsal mezinárodní vědecký tým, mezi nimi i astrofyzikové z brněnské Masarykovy univerzity. Studie vyšla v nejnovějším čísle prestižního odborného časopisu Nature.