- Podcasty
- Český rozhlas - Věda

Poslechněte si podcast: Magazín Experiment: Chemici z Olomouce zkoumají skvrny ze středověkých knih. Chtějí zrekonstruovat složení dávných léčiv
Unikátní výzkum, který nemá v České republice obdoby, právě probíhá na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Tamní chemici se pokoušejí zjistit složení skvrn, které se nacházejí ve středověkých lékařských rukopisech a tištěných knihách. Mohou totiž obsahovat stopy po přípravě léčiv podle tehdejších receptů.
Český rozhlas - Věda
Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.
Věda Plus: Na Zemi v nejbližších dnech dopadne půlstoletí stará sovětská družice
Proč není možné předem spočítat místo dopadu? - Mluvit budeme o významu kompostování. O co jde v akci Nakopej si pytel!, která umožňuje přiblížit se přírodě a podpořit péči o půdu? - Jídelníček těhotných žen výrazně ovlivňuje mozek potomků - nejméně do třiceti let. Zjistili to brněnští vědci. Co by měly nastávající matky jíst a jak moc zdravá strava zlepšuje například jazykové schopnosti?
Síťovka: Brodie je prý nejchlupatější pes na světě s miliony sledujících. Co je to za rasu?
Podle páníčka Cliffa je Brodie nejchlupatější pes na světě a tvrdí to i na youtubovém kanálu Brodie that Dood. Brodie jezdí s Cliffem na kole, v autě, na koloběžce...
Věda Plus: Jak v Česku proti rakovině plic pomáhá skrínink?
S čím se setkávají političky na sociálních sítích a jak tomu můžou čelit? - Co je za velkým úhynem včel? Moderuje Lukáš Matoška.
Magazín Experiment: Spíš než kyberútoky ohrožuje vědecká data lidský faktor. Proč se z vědce stane špion?
Na nápadech vědců z Evropy někdy bohatne například Čína. Odborníci upozorňují na propracovanou špionáž vědeckých dat. Zabezpečit počítače a databáze ale nestačí, říká Ágnes Kasperová, vědkyně a odbornice na kyberbezpečnost z Technické univerzity v estonském Tallinu. Cizí mocnosti podle ní využívají hlavně lidskou důvěru a neopatrnost.
Věda Plus: Brněnští vědci našli v autech nízké koncentrace zakázaných zpomalovačů hoření
Jakto? A jak se těmto zdraví nebezpečnými látkám při jízdách v autě nejlépe vyhnout? - Více než 80 procent korálů po celém světě bledne. Proč se to děje a jaký dopad to má na život v mořích a oceánech? - Průměrně 65 procet všech výkonů na páteři se u nás podle spondylochirurgů dělá u pacientů s degenerativním onemocněním. Asi nejčastěji operují páteřní chirurgové kvůli chronickým bolestem bederní páteř. Jak se při tom postupuje?
Planetárium: Výzkumy symbolů, symbolika výzkumů. Století archeologů na Pražském hradě a kreslené Taje nanosvěta
100 let Archeologického ústavu na Pražském hradě (4:32) – Příběhy s pětkou: Jak to bylo se Slávií (21:00) – Kniha: Poslední siréna (25:41) – Kreslené Taje nanosvěta (30:05)
Jihočeské nebe: V souhvězdí Panny přitahuje pozornost jasná hvězda Spica a také galaxie, která vypadá jako sombrero
Druhým největším souhvězdím je souhvězdí Panny. Jeho nejjasnější hvězda se jmenuje Spica, tedy v překladu obilný klas. „Dále je zde například hvězda Vindemiatrix, což v latině znamená žena pracující na vinici, nebo hvězda Porrima,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.
Leonardo Plus: Chemik Kučera: Nealkoholické pivo už chutná jako klasické
Alkoholické, bez alkoholu a dnes i pod vlivem klimatických změn. Historie piva, jeho měnící se složení a výroba slouží jako průřezové téma napříč jinak vzdálenými vědeckými obory. „Nesmíme na to nahlížet z materiálního hlediska, že jdeme do hospody jen za pivem. Ale spíš z toho sociálního, že se u piva setkáváme,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Lukáš Kučera z Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Laboratoř: Budoucí lék na nejhůř léčitelné alergie? Vyměnit jejich klíč
Naše imunita si z evoluce pamatuje i parazity, kteří nás už neohrožují. Stejný typ imunitní odpovědi ale provází alergie. Alternativu k současným léčivům nově vymýšlejí vědkyně z Bonnu. Snaží se vypnout spouštěč, který přehnanou alergickou reakcireakci vyvolává. „Dnes se úplně s parazity nesetkáváme a imunitní systém se občas nudí,” vysvětluje pro Laboratoř Českého rozhlasu Plus Jan Dobeš, objevitel nového typu buněk klíčových pro reakci naší imunity na mikroorganismy.
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jak se provádí operace páteře? A proč se z vědce stane špion?
00:00 témata magazínu00:30 operační léčba páteře04:20 rozhovor s primářkou Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice v Motole Martinou Kővári08:10 výzkum skvrn ve středověkých knihách09:55 nový přístroj na měření vzdálenosti mezi hvězdami13:50 kůrovec v Kunratickém lese17:50 Rozhovor s odbornicí na kyberbezpečnost z Technické univerzity v Tallinu Ágnes Kasperovou