Před týdnem

Poslechněte si podcast: Na pilota jsem byl moc vysoký, tak jsem se stal námořníkem, říká majitel Prague Boats Richard Vojta

Je největším lodním dopravcem v Praze. Vltavu zde brázdí jeho historické parníky i nejmodernější lodě Grand Bohemia nebo Bohemia Rhapsody. Je dnes lodní doprava v Praze na hranici svých možností, nebo ji ještě leccos čeká? Richarda Vojty se v pořadu Hovory zeptá Vlastimil Ježek.

24:00

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 23:52

Když na hradě bydlíte, tak jste vlastně 24 hodin denně v práci, míní kastelán Karlštejna Kunst

Lukáš Kunst je kastelánem jedné z nejnavštěvovanějších památek v zemi. Umí si představit, že by za pár let dělal úplně jinou práci? Bydlí na hradě? Jak na Karlštejně zvládli období během pandemie? A proč mají v pondělí hrady a zámky zavřeno? V Hovorech se ptá Naděžda Hávová.

Před dvěma dny 23:45

Pokud by lidé obrátili svou pozornost k dovolené v Česku, vyplatí se to, míní divadelník

Hrad Landštejn i kostelík svatého Jana Křtitele v Pomezí je v srdci České Kanady. „Je to nádherný kraj – i ta naše republika je moc hezká,“ popisuje hudebník, textař a divadelník Josef Gušlbauer. Posledních šest let je jeho život propojený s projektem Landštejnských legend, který lidem zpestřuje léto.

Před čtyřmi dny 23:46

Když se řekne Mohamed, lidé se bojí. Máme strach z toho, o čem nic nevíme, říká spisovatelka Holcová

Milena Holcová je cestovatelka a spisovatelka. Proč se pustila do tak obtížných témat jako je „polidštění“ proroka Mohameda nebo Buddhy. A pustí se do dalších věrozvěstů?

Před pěti dny 23:55

Signal Festival přibližuje široké veřejnosti nové formy umění, říká jeho zakladatel Pošta

„Je to kombinace veřejného prostoru, pražské architektury a městské zástavby s novými formami umění, potažmo digitálním uměním,“ říká o Signal Festivalu Martin Pošta, který ho v roce 2013 založil.

Před šesti dny 23:45

Baví mě v lidech odemykat kreativitu, říká umělec Yemi A.D.

O kreativitě, o tom, jak ji předávat dětem, ale také o cestování, a to i mimo planetu Zemi s choreografem, hercem, režisérem a performerem Yemim A. D. „Jezdím po školách, učím o kreativitě a o tom, kde se v nás bere, co ji brzdí, zabíjí a jak ji nabuzovat,“ popisuje svou práci multidisciplinární umělec.

Před týdnem 23:49

Je to tragédie i pro nás. Na DAMU mě ale psychicky podpořili, říká ruská studentka scénografie

Pochází z Moskvy a studuje scénografii na katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Co se pro mladé Rusky a Rusy studující v Česku změnilo válkou na Ukrajině? Mohou o válce mluvit s příbuznými a známými doma v Rusku? A mají zastání ve škole, kde studují? Na to odpoví ruská studentka pražské DAMU Daria Gosteva.

Před týdnem 23:44

Běžné školy už dávno ztratily monopol na vzdělávání, míní propagátorka unschoolingu Staňková

„Dítě není malý dospělý. Zaslouží si sice stejnou úctu a pozornost, ale ve světě se teprve učí fungovat. A dospělí mu v tomto náročném procesu musí pomoci,“ říká propagátorka unschoolingu Zdeňka Šíp Staňková. V Hovorech mluví i o tom, že běžné školy už ztratily monopol na vzdělávání. Že unschooling je pro každé dítě, ale není pro každého rodiče. A také o šikaně a traumatech z dětství.

Před týdnem 23:32

Manželku jsem nikdy zmizet nenechal, říká profesionální kouzelník Kasnar

Petr Kasnar je profesionální kouzelník, který se zabývá především mikromagií a moderováním s nabídkou kouzel a elegantní zábavy. Své profesi se věnuje od roku 1979. V rozhovoru s Janou Klusákovou prozradí i to, proč nikdy nenechal zmizet svou manželku.

Před týdnem 24:00

Máme ženy s rozmanitými druhy trestných činů, říká ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou

V Česku máme 35 věznic. Mezi nimi i jednu výjimečnou. Žijí v ní totiž i malé děti, které jsou synové a dcery odsouzených žen. „Pokud jsou ty děti starší a více si uvědomují, kde se nachází, tak to už není dobré. Je nutné, aby dítě nejdéle kolem čtvrtého roku s maminkou odešlo a socializovalo se,“ popisuje brigádní generálka Monika Myšičková, ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou.