5. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Luděk Galuška: Proces tvorby písma byla otázka roků. Cyril a Metoděj ho museli mít připravené dříve

Luděk Galuška se zabývá raně středověkou archeologií, zejména obdobím Velké Moravy. 5. července je Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří v roce 863 dorazili na území tehdejší Velkomoravské říše šířit křesťanství a písmo.

24:52

Alex a host

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s osobnostmi.

Web

Včera 25:59

Jaroslav Svěcený: Žíně z Mongolska, dřevo z Pernambuca. Nebýt špičkového smyčce, tak housle nehrajou

Jaroslav Svěcený je neodmyslitelně spojený s houslemi. Excelentně na ně hraje a také jim rozumí. Je znalec historických houslí i jejich stavby. Podporuje kulturnost lidí i myšlenku Vltavské filharmonie.

Před třemi dny 28:23

Marie Formáčková: Věštbám moc nevěřím, ale že půjdu na volnou nohu a budu psát, se splnilo

Vedla fenomenální časopis Vlasta, napsala mnoho knih o známých osobnostech a její předností je naslouchat. Jezdila s prezidentem Havlem po světě a zásadní pro ni byl hned první rozhovor se známou herečkou. „Helena Růžičková mi z lógru vyvěštila, že půjdu na volnou nohu. Nevěřila jsem tomu,“ vzpomíná Marie Formáčková.

Před týdnem 26:03

Věra Křesadlová: Lampy ve stylu Tiffany mě inspirovaly v Americe, když jsem lítala za Formanem

Herečka a především výtvarnice byla 26 let členkou divadla Semafor a více než tři dekády manželkou oscarového režiséra Miloše Formana. „Na přechodu jsem ho málem přejela.“

Před týdnem 25:01

Alex a host: Odbornice na spánek Soňa Nevšímalová: Krátký spánek po obědě je velmi žádoucí a osvěžující

Také si říkáte, že se dospíte o víkendu? „Ideální je spát každý den stejně, ale pokud máme deprivaci spánku, tak je opravdu lepší se dospat. Aspoň o tom víkendu,“ tvrdí neuroložka Soňa Nevšímalová.

Před 2 týdny 28:00

Blanka Matragi: Nemám šaty, které by se neprodaly. Každé si najdou svoji zákaznici

Obléká perské princezny, ale i české ženy. Věnuje se také sklu a sochám. Módní návrhářka a designérka Blanka Matragi už desítky let pendluje mezi Prahou a Libanonem, kam se provdala.

Před 2 týdny 27:02

Herec Ivan Jiřík: Seriály beru jako přivýdělek k divadlu a způsob, jak se uživit

Ivan Jiřík je stálice Divadla pod Palmovkou, objevil se také jako mafián Záviš v televizním seriálu Cesty domů nebo jako majitel konírny v Ordinaci v růžové zahradě. Jak se mu jako divadelnímu herci hrálo v seriálech?

Před 2 týdny 25:10

Bohuš Matuš: V souboru jsem byl spokojený, nikdo mě neznal. Pak mi sláva stoupla do hlavy

Bohuše z něj udělala textařka Gábina Osvaldová. „To už je dvacet let. Pořád na mě volala ‚Bohoušku, ten Bohoušek není dobrý, jmenuj se jinak‘. Nakonec sama přišla s Bohušem.“

Před 2 týdny 25:13

Rey Koranteng: Deset měsíců v roce jsem televizi k dispozici v jakoukoliv hodinu

Patří ke stálicím televize Nova. Moderuje Televizní noviny, politické diskuse a v poslední době také show s Benem Cristovao. Miluje vše, co se vznáší, má pilotní zkoušky na větroně a je také vášnivým šachistou.

Před 3 týdny 27:43

Jiří Krampol: S Belmondem už jsem se potkat nestihl, ale na pohřeb mě pozvali

Herec Jiří Krampol se po nedávných zdravotních problémech zase těší slušné kondici, dokonce říká, že od té doby i lépe slyší a má rychlejší reakce. „Pan profesor mi potvrdil, že to je logický, že když se krev zase do těch orgánů dostane, tak se pěkně prokrví a ty funkce se zlepší. Starali se o mě fantasticky. Myslím, že už jsem mohl být na druhém břehu.“

Před 3 týdny 23:39

Malíř Kristián Kodet: Muzeum tří generací Kodetů bude v bývalém luteránském gymnáziu

Jeho obraz koupili i americký prezident Ronald Reagan nebo Jacqueline Kennedyová. Brzy se chystá otevřít muzeum tří generací Kodetů ve Velkém Meziříčí.