Sousedé
1. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Peter Waterhouse na veletrhu Svět knihy. Rudá hraběnka Ruth von Mayenburg

Ještě jednou se ohlédneme za pražským knižním veletrhem Svět knihy. Minule jsme si povídali s překladatelkou Julií Sherwood, tentokrát vám představíme berlínského rodáka Petera Waterhouse.

15:11

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Před šesti dny 15:02

Thomas Sautner a život u hranic komunistického Československa. Medailonek Arna Arnolda

V Rakouském kulturním fóru v Praze se 19. ledna uskutečnilo autorské čtení – spisovatel Thomas Sautner četl z románu Das Mädchen an der Grenz.

Před týdnem 12:15

V Císařských lázních v Karlových Varech se chystá trvalá expozice nejen o lázeňství

Tentokrát jsme si k mikrofonu pozvali historika a památkáře Miloše Bělohlávka, který se zabývá zajímavým úkolem – pro právě rekonstruovanou budovu Císařských lázní v Karlových Varech chystá stálou výstavu.

Před 2 týdny 15:03

Výstava o největší výrobně lahví v rakouské monarchii. Medailonek architekta Franze Josefa Arnolda

Už jen necelé tři měsíce bude v muzeu města Ústí nad Labem k vidění výstava s názvem Flaška. Výstava je věnovaná 150 letům existence ústecké sklárny, která se stala největším výrobcem lahví v habsburské monarchie.

Před 3 týdny 15:01

Odpůrce nacismu, malíř Richard Fleissner. Medailonek Hellmutha Karaseka

První vydání Sousedů roku 2023 zahájíme rubrikou Archivní návraty, ve které se vydáváme do archivu Českého rozhlasu, abychom zde našli nějakou zajímavou německojazyčnou nahrávku z minulosti.

30. prosinec 2022 14:46

Staronovým prezidentem Shromáždění německých spolků se stal Martin Dzingel

V posledním vydání Sousedů v roce 2022 si povídáme s Martinem Dzingelem, opětovně zvoleným prezidentem Shromáždění německých spolků v České republice.

23. prosinec 2022 15:13

Saská kontaktní kancelář oslavila 10. narozeniny. Medailonek Hellmutha Benesche

Už 10 let funguje v Praze Kontaktní kancelář Svobodného státu Sasko. Své výročí oslavila kancelář 13. prosince společenskou akci na lodi Grand Bohemia plující po Vltavě.

16. prosinec 2022 12:32

Plány německé menšiny v Havířově na rok 2023. Otec barevné fotografie se narodil na Bruntálsku

V Havířově se nachází jeden z nejaktivnějších klubů německé menšiny a center setkávání v České republice. Vedoucí domu a předsedkyně Svazu Němců z Těšínského Slezska je paní Hana Slížová. Povídali jsme si s ní o roce, který se pomalu chýlí ke konci, i o plánech na rok následující.

9. prosinec 2022 15:09

Festival alpinismu navštívili také sportovci z Rakouska a Německa

Na konci listopadu se v Praze po dvouleté přestávce konal 17. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu. Sešli se zde lezci a horolezci z různých zemí, včetně těch německojazyčných.

2. prosinec 2022 15:00

Život literáta Hanse Natonka, pražského rodáka. Nacistický starosta Brna Oskar Judex

U příležitosti 130. výročí narození spisovatele a novináře Hanse Natonka se 22. listopadu v pražském Domě literatury konal večer věnovaný této osobnosti pražské německé literatury.

25. listopad 2022 14:51

Seniorem roku v Karlovarském kraji je Petr Rojík z Rotavy. Za železničními modeláři do Chemnitz

V Lokti slavnostně vyhlásili vítěze ankety senior Karlovarského kraje, která upozorňuje na aktivní seniory. Mezi oceněnými byl také pan Petr Rojík ze Spolku Němců a přátel německé kultury.