Zaostřeno
10. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Srbové do Unie nechtějí. Podle běžných lidí by to bylo spolčování s dalšími zkorumpovanými zeměmi

Vláda o tom sice oficiálně vyjednává, ale podpora ze strany obyvatel stále klesá. Co Srbsku brání stát se součástí Unie, proč se mění postoj samotných Srbů a proč by naopak měla chtít sedmadvacítka, aby bylo Srbsko na její straně, je tématem pořadu Víta Pohanky.

26:01

Zaostřeno

Vydává: Český rozhlas

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

Web

Před pěti dny 25:56

Volby v Bosně a Hercegovině: Obávám se o osud této země, prohlásil Vysoký představitel při EU

Lidé v Bosně a Hercegovině v neděli hlasují o složení parlamentu a kolektivního prezidentského orgánu. Také o poslancích a delegátech centrálního parlamentu a vedení kantonů. Volby nejsou v této federaci se 3,5 miliony obyvatel nic jednoduchého. O reformu se snaží prakticky všechny strany, ale každá navrhuje jiné řešení. Navíc před časem unikl návrh z kanceláře vysokého představitele pro Bosnu a Hercegovinu, který v zemi vyvolal rozsáhlé protesty.

Před šesti dny 25:53

Politolog Just: Slovenský národovecký proud není zafixovaný v krajní pozici. Záleží, komu konkuruje

Slovensko momentálně prožívá neklidné období. Vedle energetické krize řeší možný rozpad menšinové vlády a návrat staré garnitury či nepředvídatelné kroky Igora Matoviče do budoucna. Na slovenské politické scéně také stojí další hráč, krajní pravice, která je zatím trochu v pozadí. Dnes má novou tvář a jméno a s každým dalším problémem jí přibývá sil. Bude však změna image stačit extrémistům k úspěchu? Hostem pořadu je politolog Petr Just.

Před týdnem 25:54

Manažeři, administrativní pracovníci, účetní, personalisté, správci veřejných zakázek i budov ale taky pedagogové a metodici - všechny tyhle role bychom mohli přisoudit mnoha ředitelům českých základních škol

V budoucnu by se jim mohlo ulevit. Zajistit by to měl takzvaný Střední článek podpory ve vzdělávání. Půjde o týmy odborníků v jednotlivých regionech, kteří ředitelům pomůžou se vším od administrativy až po právní poradenství. Jak funguje pilotní program, zjišťovala Eliška Halaštová.

Před 2 týdny 27:43

Toxikolog: Kratom je návyková látka v šedé zóně. Nejhorší je, že s ní experimentují hlavně mladí

„Kratom je přírodní látka, která pochází z rostliny původně se nacházející v Asii,“ popisuje adiktolog Tomáš Jandáč. „Jsou to v podstatě semleté listy. Kulturně je užívaná velmi dlouhou dobu v tamějších oblastech a její účinky jsou dvojí. V menších dávkách působí stimulačně, takže nabudí organismus, máte větší energii a třeba i větší chuť do práce,“ popisuje.

Před 3 týdny 24:55

Českou krajinu brázdí desetitisíce amatérských hledačů pokladů s detektory kovů

Pro někoho je to zdravý a poučný koníček mnohé ale pohání touha po nelegálním zisku. Jak funguje spolupráce mezi amatérskými detektoráři a profesionálními archeology, jak lze amatéry pozitivně motivovat ke spolupráci, nakolik se to daří a jaké škody vznikají, pokud se to nedaří, o tom natáčel Vít Pohanka.

3. září 2022 24:36

Herní průmysl v Česku roste. „Neustále hledá lidi, otevřené jsou všechny pozice,“ zní z asociace

Český herní průmysl v posledních letech roste a potřebuje další pracovní síly. Na pražské FAMU se proto před půl rokem otevřel magisterský obor Herní design, vede ho Andrej Sýkora: „Je to prostor pro experimentování, pro zkoušení inovativního designu a pro možnost selhat. To je hrozně důležité. Herní design znamená mechaniky, koncept hry, jak by to mělo fungovat. Jak to vypadá, když jde hráč doleva, doprava, jak vypadají jednotlivé levely.“

14. srpen 2022 26:30

Proč máme nedostatek kvalifikovaných pedagogů?

Platy pedagogů rostou, prestiž učitelského povolání se zvyšuje. Přesto mají školy stále problém sehnat kvalifikované zaměstnance. Nedostatek pedagogů se přitom prolíná celou vzdělávací soustavou od mateřských až po střední školy. Proč je tak náročné sehnat kvalifikované učitele a jak je na škole udržet? Téma pro Zaostřeno Terezy Čapkové.

24. červenec 2022 26:08

Lidé, zvířata a stroje krajině prospěšní i škodící

Národní park Podyjí a jeho okolí patří k druhově nejbohatším chráněným územím v Česku. Na ploše o rozloze zhruba 100 kilometrů čtverečních roste třetina všech druhů cévnatých rostlin, které se v celé naší zemi vyskytují.

20. červenec 2022 24:58

Musel být jasnozřivý. Gregor Johann Mendel by si zasloužil Nobelovu cenu, tvrdí biolog Marek Vácha

Gregor Johann Mendel (20. července 1822– 6. ledna 1884) je znám především jako kněz, učitel, přírodovědec, matematik a hlavně zakladatel genetiky. Byl ale také zapálený bankéř, včelař, ovocnář a meteorolog. Letos uplynulo od jeho narození 200 let. Oslavy začaly už v listopadu 2021 uložením Mendelových ostatků do hrobky augustiniánů, řádu, k němuž patřil a jehož byl opatem.