• Podcasty
  • Český rozhlas - Válka na Ukrajině
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Alex a host: Luděk Galuška: Proces tvorby písma byla otázka roků. Cyril a Metoděj ho museli mít připravené dříve

Luděk Galuška se zabývá raně středověkou archeologií, zejména obdobím Velké Moravy. 5. července je Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří v roce 863 dorazili na území tehdejší Velkomoravské říše šířit křesťanství a písmo.

24:52

Český rozhlas - Válka na Ukrajině

Vydává: Český rozhlas

Web

Dnes 54:01

Téma Plus: Čím jsou pro Čechy hranice státu? O tom, jak se antropologická konstanta mění ve státní kult

Příběh našich novodobých hranic – tedy těch, které Československá republika měla po roce 1918 – by se dal stručně popsat jako cesta od otevřených a propustných hranic, jakými byly po většinu trvání první republiky (kromě jejího specifického konce), až k otevřeným a propustným hranicím polistopadovým. Ovšem s dlouhou výjimkou, kdy u nás v totalitním bezčasí vládla komunistická ideologie, po roce 1968 doplněná ještě o sovětská okupační vojska.

Dnes 25:52

Názory a argumenty: Den pohledem renomovaných komentátorů

Dnes 19:52

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistka: Obnova Ukrajiny. Taxonomie v EP. Cyril a Metoděj

Je teď ten správný čas diskutovat o poválečné obnově Ukrajiny? Zařadí europarlament jádro a plyn dočasně mezi obnovitelné zdroje energie? Jak se podepsala mise Cyrila a Metoděje na obyvatelích Velké Moravy?

Dnes 03:03

Seriál Radiožurnálu: Pivo za 75 korun? Radši zůstaneme u drinků, hodnotí festivalové ceny divačky ve Varech

Bez peněz do hospody nelez. A když jdete na letní festival, ať už filmový nebo hudební, tak bez nadité prkenice to rozhodně nepůjde. V Karlových Varech se o tom přesvědčil reportér Radiožurnálu Ľubomír Smatana. Prošel několik restaurací a bufetů, a tak nabízí stručný, leč výstižný přehled festivalových cen.

Dnes 29:29

Blízká setkání: Klára Sedláčková-Oltová: Našla jsem správný podnájem, majitele bytu jsem si vzala

Klára Sedláčková-Oltová odehrála v rozhlase řadu princezen. Vidět ji můžete v Divadle v Dlouhé a v Ungeltu. Hrála v v Kytici nebo v Ordinaci v růžové zahradě. S manželem nejdřív bydlela, pak s ním začala chodit. Vědí její synové, že byla tváří Studia Kamarád? Co říká na své dlouhé příjmení? Jak se jí hrají vražedkyně a jJak se jí načítala erotická literatura? Proč začala nyní zpívat?

Dnes 14:08

Host Dopoledne pod Ještědem: Host: Vladimíra Jakouběová, etnografka

Téma: Na skok do života našich předků. Chléb nás provází po tisíce let a pro naše předky se stal symbolem života. Jak se dříve zadělávalo na chleba, na co všechno sloužila pec, která nemohla chybět v žádné chalupě, jak se dříve uchovávaly potraviny, nejenom to probereme v našem svátečním vysílání hodinu před polednem s etnografkou Vladimírou Jakouběovou.

Dnes 24:36

Jak to bylo doopravdy: Byli prvními křesťany v českých zemích Cyril a Metoděj?

Ze školních let si jistě pamatujeme to zcela jednoduché sdělení: v roce 863 přišli misionáři Cyril a Metoděj spolu se svými žáky a průvodem na Moravu. Jak to ale bylo doopravdy?

Dnes 01:27:12

Bohoslužba: Přímý přenos slavnostní bohoslužby z Národní pouti na Velehradě

Hlavní celebrant a kazatel: Mons. Kardinál Michael Czerny. SI. Koncelebruje Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský, Mons. Jude Thaddeus Okolo, zástupce Apoštolské nunciatury, Mons. Antonín Basler, pomocný biskup olomoucký a Mons. Josef Nuzík, pokocný biskup olomoucký. Slovem provází Jan Hanák.

Dnes 36:55

Čistá hra Martina Procházky: Petr Tenkrát: Mladí hráči ve Finsku se vyznačují velkým sebevědomím a skvělou fyzickou připraveností

Klubová sezona 2021/2022 je minulostí a pořad Čistá hra Martina Procházky se postupně zabývá evropským hokejovými soutěžemi. Hokejový expert Radiožurnálu Sport si do studia pozval Petra Tenkráta, který s Kärpätem Oulu dvakrát vyhrál finskou ligu. V zemi tisíců jezer mistrovský titul vybojoval i reprezentant Lukáš Klok, který se v roce 2021 radoval s týmem Lukko Rauma. Jak oba borci vzpomínají na působení na severu Evropy?