- Podcasty
- Český rozhlas - Umění a kultura

Poslechněte si podcast: Úžasné životy: Dana Medřická podle Hynka Bočana
Divadelní, filmová a televizní herečka, ale především noblesní dáma s vytříbeným smyslem pro humor. Excelovala například v představení Kočičí hra nebo Matka Kuráž. Diváci si ji zamilovali i díky seriálům Taková normální rodinka nebo Nemocnice na kraji města. Její zralé herectví ovšem zastavila srdeční příhoda, které v 62 letech podlehla. Na úžasnou ženu v cyklu Úžasné životy zavzpomíná režisér Hynek Bočan.
Český rozhlas - Umění a kultura
Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.
Knížky Plus: "Buď připraven k udání" - tak zní název další knihy dokumentárních povídek spisovatele Miloše Doležala
Nově je uslyšíte i v Radioknize a Miloš Doležal nám přiblíží příběhy udavačů z padesátých let, které v knize i radioknize najdeme. V recenzní části se mimo jiné podíváme na filozoficko-poetické glosy Jana Havlíčka Nenávist k běhu, které se zamýšlejí nad tím, co nás nutí k tomu, abychom si znovu a znovu nazouvali boty a vybíhali ze svých domovů, navzdory bolesti, nepřízni počasí nebo nedostatku času. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
Kultura Plus: Pražské Národní muzeum poprvé ve své historii připravilo virtuální prohlídku
Ukazuje technologický vývoj za posledních 135 let. Je součástí expozice o lidských dějinách, kde se posadíte do kupé historického vagónu a s virtuálními brýlemi se vypravíte do minulosti. O projektu Kroky pokroku víc uslyšíte v kulturním magazínu Michaely Veteškové.
Akcent: Vstupem do registru můžeme dát najevo, že stojíme o spolupráci se státem, říká umělec
Saša Michailidis se ptá ředitelky odboru umění, knihoven a kreativních odvětví na MK ČR Zuzany Zahradníčkové a divadelního a filmového herce Jiřího Šimka, spoluzakladatele souboru Ufftenživot. Lidé působící v kultuře se mohou ucházet od 1. 7. o status umělce. Registrovaní mohou získat podporu formou stipendia ministerstva kultury na tvůrčí nebo studijní účely. Jak to bude v praxi vypadat? Jaké podmínky musí splnit, aby se do registru mohli hlásit? Repríza z 12. 6. 2025.
Špína: Zvukové pukliny v městské divočině. Na obhlídce pražské Synth library
Projekt, prostor, kolektiv, nebo myšlenka? Tenhle týden jsme se konečně věnovali pražské Synth Library, která existuje už sedmým rokem. Do Špíny za námi dorazila djka a moderátorka Mary C a hudebník a producent Martin Hůla, kteří jsou se Synth Library spjatí už od samotného počátku a společně jsme se bavili o tom, jak SL funguje, kdo tam chodí i jaké syntezátory v SL najdeme.
Čelisti: Čelisti ve Varech: Krotitelé Duchoňů a sbormistři kolonád
Letošní festivalový speciál v sestavě Aleš, Vít, Šárka a Tomáš opět posouval hranice vědění o artovém filmu. Lehce zkoprnělé publikum u rozhlasového Airstreamu se mimo jiné dozvědělo, že ústředním tématem v kinematografii je momentálně protetická noha a odpovědí na tajemnou taoistickou hádanku zní prozaicky: Prd.
Akcent: Po prodeji Supraphonu panují obavy o dostupnost nahrávek. Potřebujeme národní zvukové centrum
Saša Michailidis se ptá členky pracovní skupiny pro přípravu koncepce národního zvukového centra Ivy Horové, Michala Hory z Národní knihovny a také ředitele společnosti ArcoDiva a bývalého ředitele Supraphonu Jiřího Štilce. Supraphon koupilo nadnárodní vydavatelství Sony Music Entertainment. Co teď s rozsáhlým katalogem českého hudebního vydavatelství, který obsahuje nahrávky od popu až po klasickou hudbu? Proč ještě nemáme národní zvukový archiv? Repríza z 30. 1. 2025.
Akcent: Do Atlasu ve Veletržáku se po vlně kritiky může chodit stále zdarma
Saša Michailidis se ptá vedoucí lektorského centra GASK v Kutné Hoře Karin Vrátné Militké a vedoucího oddělení rozvoje publika v NGP Oldřicha Bystřického. Národní galerie původně rozhodla, že do prostoru Atlas ve Veletržním paláci, využívaný převážně rodiči s dětmi, budou moci jen návštěvníci s platnou vstupenkou. Proti tomu se vzedmula vlna kritiky, takže do Atlasu platí stále volný vstup. Nakolik vstřícné jsou tuzemské galerie vůči svému publiku? Repríza z 12. 3. 2025.
Lit: Cítím se jako Čech, i když jsem občas přehlížený, říká básník Sufian Massalema
„Mám rád život v Čechách, cítím se tady dobře a rád bych tu strávil zbytek svého života. Nechci se ale omezovat hranicemi. Stejně tak dobře se totiž cítím jako Evropan nebo jako muslim,“ říká mladý básník Sufian Massalema. Do podcastu Lit přišel mluvit mimo jiné o své debutové sbírce Možnosti přehlíženého, která mu vynesla nominaci na Cenu Jiřího Ortena.
Ex libris: Václav Smil: Jak svět doopravdy funguje
Česko-kanadský vědec Václav Smil píše knihy převážně o energetice a životním prostředí. Ta, která nás zajímá tentokrát, vzbudila ve světě velký ohlas – zaujala prý zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga i Billa Gatese. Autor píše srozumitelně o složitých tématech a procesech: od energií, materiálního světa, produkce potravin přes globalizaci až po výzvy, které čekají lidstvo. (Vysíláme v repríze, premiéru jste mohli slyšet v roce 2024.)