• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Lit: Kniha, která se dá číst z obou stran. Román Byt je literární experiment

Dva čeští spisovatelé se rozhodli udělat něco úplně jiného. Nejen že napsali román spolu, ve dvou, rozhodli se ho také vydat tak, aby šel číst z jedné i druhé strany. Jan Němec a Jana Šrámková o románu Byt přišli povídat do podcastu Lit.

30:57

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Včera 23:27

Knížky Plus: Magazín novinek pro čtenáře

Včera 25:43

Kultura Plus: Prestižní filmový festival v Cannes začne za necelý měsíc a v soutěžní sekci bude bojovat český snímek "Karavan"

Česká filharmonie získala prestižní ocenění od BBC Music Magazine a uslyšíte rozhovor s ředitelem hudebního tělesa Davidem Marečkem. A čekají vás také reportáže o nových výstavách v Moravské galerii Brno - včetné té od Marie Tomanové. Kulturní události těchto dní shrne Michaela Vetešková.

Před dvěma dny 24:52

Úžasné životy: Meda Mládková podle Ondřeje Kundry

Meda Mládková byla jedna z nejpozoruhodnějších žen, které naše země v moderní historii měla. Podle reportéra Ondřeje Kundry, který o ní napsal knihu, viděla příležitost tam, kde ostatní viděli problém. Dávala smysl života československým umělcům, kteří byli v minulém režimu perzekuováni. Stala se mecenáškou umění, která Praze darovala sbírku obrazů Františka Kupky a založila Museum Kampa.

Před dvěma dny 23:47

Akcent: Výběr týdne: kultura na Pražském hradě, AI v muzeu, za udržitelnou zeleň ve městech

Saša Michailidis se ptá hostů na to, jaké kulturní vyžití nabízí za poslední dva roky, kdy je ve funkci prezidenta Petr Pavel, areál Pražského hradu. I muzea si zvykají na umělou inteligenci. AI promění profesi kurátora i badatele, průvodce a kustody ale nenahradí. Jak uvažovat o vegetaci neboli zeleni ve městech? Proč se města neobejdou bez krajinářských architektů?

Před dvěma dny 40:31

Bourání: Dům má mít půdu a vejminek. Rodinné bydlení podle architekta Jakuba Loučky

Architekt Jakub Loučka navrhuje malé dřevostavby, ale projektoval také vilu s desítkami pokojů pro rodinu v Pákistánu. Není to zase takový rozdíl, domy prý fungují podobně.

Před dvěma dny 58:22

Čelisti: Nachmelení hříšníci. Na festivalu v Olomouci se čepovalo divoké pivo

Jubilejní 60. ročník festivalu populárně vědeckých filmů AFO letos zařadil do programu sekci pivní kultura. U toho Aleš, Vítek a Tomák nemohli chybět a tak vyrazili znesvětit jubileum svou chmelovou osvětou. Pivo hraje prim i v distribuční novince Hříšníci, která nejen díky jeho přítomnosti patří k nejpozoruhodnějším letošním kino titulům.

Před třemi dny 26:08

Akcent: Zeleň navrhujme udržitelně. Nespoléhejme na firmy, které nabízí nejnižší cenu, říká architektka

Saša Michailidis se ptá vedoucí oddělení kanceláře architekta města Ústí nad Labem Barbory Havrlové a městského architekta Kuřimi a krajinářského architekta z Velkého Meziříčí Petra Veličky. Zeleň ve městech: někde ustupuje nové výstavbě, výjimečné nejsou ani spory mezi vedením měst a městských částí s odborníky na zeleň či památkáři. Nedávno jsme sledovali spor o lípy u Letohrádku Královny Anny v Praze. Proč města potřebují krajinářské architekty?

Před třemi dny 04:08

Filmové premiéry Pavla Sladkého: Film S láskou, Vaše Hilde stojí na silných scénách. Čerstvým rodičům ho nedoporučuji, říká Sladký

Německý režisér Andreas Dresen zfilmoval příběh levicové odbojářky Hilde Coppiové popravené v srpnu 1943 nacisty za špionáž a velezradu. Pojmenoval ho slovy, kterými žena uzavřela dopis své matce a synovi – S láskou, Vaše Hilde. „Je to film, který se snaží bez heroizace nahlédnout jak hlavní postavu, tak všechno okolo. Chybí v něm červené vlajky s hákovým křížem a další symboly a gesta pevně spojená s filmy o druhé světové válce,“ popisuje filmový kritik Pavel Sladký.

Před čtyřmi dny 25:43

Akcent: Umělá inteligence bude lepší badatel, ale kustodi nevyhynou, říkají šéfové muzeí

Saša Michailidis se ptá ředitele Muzea Prahy Iva Macka a ředitele Vlastivědného muzea v Olomouci Jakuba Ráliše. Muzeum Prahy založilo první Metodické centrum pro implementaci umělé inteligence do muzejního prostředí v Evropě. Jaké jsou plány a cíle takového centra? Jaké zkušenosti už mají tuzemská muzea s umělou inteligencí? Jak promění AI muzejnické profese?