• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: Knížky Plus: Jakým prorokem byl Jaroslav Hašek?

Jeho génia nasvěcuje nová kniha česko-italské bohemistky a spisovatelky Sylvie Richterové Humor jako zvláštní rozměr vědomí - Eseje o Jaroslavu Haškovi. Přiblížíme tento soubor osmi textů se samotnou autorkou. V recenzní části se mimo jiné podíváme na nový román Jakuby Katalpy Úlice o městě vyšinutém v prostoru i čase, které nás vrací do doby druhé světové války. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

23:58

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Před dvěma dny 26:01

Kultura Plus: Jaký je Herkules na točně v Českém Krumlově?

A kdo byla slečna Tydlitátová? I tyto otázky zazní v novém vydání Kultury Plus. Autorka pořadu Michaela Vetešková do studia pozvala dramaturga Malého divadla v Českých Budějovicích Davida Košťáka a zajímala se o podobu jediné letošní premiéry na otáčivém hledišti a také o díla Jana Zrzavého, která od pondělí budou vystavena na Zámku v Telči, včetně málo známého portrétu Boženy Tydlitátové.

Před třemi dny 24:56

Úžasné životy: Bořek Šípek podle Jany Zielinski

Bořek Šípek byl podle ředitelky Designbloku Jany Zielinski jednou z největších osobností světového designu. Vzpomíná na něj jako na renesančního, inteligentního ale především vřelého člověka. Scházeli se nejčastěji v jeho již neexistující restauraci Arzenal, kde při jeho pravidelném jetlagu popíjel zelený čaj.

Před třemi dny 25:05

Akcent: Hola hej, góla dej? Na fotbale jsem zpíval horší věci, přiznává Jindřich Šídlo

Saša Michailidis se ptá fanouška Arsenalu a Bohemians Jindřicha Šídla, který působí jako novinář a komentátor na Seznam Zprávy, a fanouška Baníku Ostrava Viktora Paláka, který je filmovým a hudebním publicistou a moderátorem Radia Wave. Už dnes začíná nový ročník nejvyšší fotbalové soutěže v Česku. A i fotbalové prostředí má svou kulturu. Třeba klubové hymny. Nakolik přirozené a zpěvné z hlediska hudby a textu jsou oficiální hymny fotbalových klubů? Repríza z 26. 11. 2024.

Před třemi dny 43:52

Čelisti: Jak se kalil muž z oceli. Nový Superman je místy skoro parodie, ale v dobrém

Sotva se Aleš, Vítek a Tomák stihli oklepat z pobytu u karlovarského hadího pramene, sešli se ve studiu, aby našli odpověď na zásadní otázku: Co jsou to vošouchy? A pak už bylo třeba vynést verdikt, zda se Jamesi Gunnovi podařilo takřka nemožné: přenést nejumělohmotnějšího ze všech superhrdinů Supermana na plátno a zachránit tak rozpadající se komiksové univerzum DC.

Před čtyřmi dny 27:25

Akcent: Kellner a privatizace v ND: Politické hry prospívají českému divadlu, míní kritik

Saša Michailidis se ptá editora webu ČT art, publicisty a kritika Josefa Chuchmy a ředitele nezávislého Divadla Feste Jiřího Honzírka. Po letní přestávce v říjnu začne Národní divadlo znovu uvádět inscenaci nazvanou Privatizace. Tímto titulem se činohra vrátila k událostem kolem kuponové privatizace a k podnikateli Petru Kellnerovi. Jedná se částečně o dokudrama a fikci. Jakou pozici mají v současném českém divadle společenská a politická témata? Repríza z 26. 2. 2025.

Před čtyřmi dny 04:02

Filmové premiéry Pavla Sladkého: Kouzlo derby nemá žádné kouzlo. Je to film pro sparťany se slabým vkusem, míní kritik

Fotbalová Sparta produkovala komedii o vlastních fanoušcích a fanynkách. Režiséři Petr Kolečko a Vladimír Skorka ve filmu Kouzlo derby prolínají různé lidské příběhy během zápasu na pražské Letné. „Tento film splétá příliš mnoho příběhů a nestačí se jim věnovat. Postavy vesměs nemají žádný charakter,“ kritizuje Pavel Sladký. „Dává si záležet na nekorektním humoru a na tom, že bere různé těžké životní situace svých postav na lehkou váhu, což někdy míří dost přes čáru,“ dodává.

Před pěti dny 26:45

Akcent: Vyvážíme umělce do ciziny, stále ale narážíme na to, že pocházíme z Východu, říká šéfka galerie

Saša Michailidis se ptá ředitelky pražské Trafo Gallery Blanky Čermákové a ředitelky kulturního centra 8smička v Humpolci Martiny Hončíkové. Centrum současného moderního umění DOX, Kunsthalle, Museum Kampa, EPO1 v Trutnově… To jsou v současnosti snad nejznámější velké tuzemské soukromé galerie. Vedle nich ale funguje řada menších, které se snaží upoutat pozornost a propagovat převážně současné umění. Repríza z 20. 2. 2025.

Před pěti dny 41:29

Bourání: Litomyšl je její dílo, i když tu nic neprojektovala. Zdeňka Vydrová pečovala o práci jiných tvůrců

Povodňový park, obří zrcadlo i netradiční supermarket. Co je nového v hlavním městě architektury Litomyšli? O tom s městskou architektkou Zdeňkou Vydrovou.

Před šesti dny 24:00

Ex libris: Jiří Ramba: Osudná hra Bedřicha Smetany

Našemu budoucímu slavnému skladateli bylo jedenáct, když jeho život poznamenala klukovina, jejímiž následky až do smrti trpěl. Chirurg Jiří Ramba se na osudový okamžik Smetanova dětství zaměřil nejen z lékařského hlediska, ale pustil se i do historického pátrání, které sepsal do knihy Osudná hra Bedřicha Smetany. Podařilo se mu poodhalit příčiny a důsledky nehody, která nejspíš zapříčinila skladatelovy celoživotní bolesti a také následnou hluchotu. (Vysíláme v repríze.)