• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Filmové premiéry Pavla Sladkého: Thunderbolts: nejlepší film Marvelu za šest let. Představuje nový tým i nové téma, naznačuje kritik

Ztroskotanci a antihrdinové tvoří zcela nový tým v komiksovém vesmíru studia Marvel. Kina po celém světě včetně těch českých začínají promítat sci-fi snímek Thunderbolts. „Hrdinky a hrdinové nejprve stanou proti sobě jako soupeřové, ale dají se dohromady a začnou společně napravovat jak svoji minulost, tak to, co se děje v současném světě už po Avengers, protože Avengers už lidský svět nechrání, a tak je otázka, kdo nový by to měl být,“ přibližuje Pavel Sladký.

03:19

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Včera 24:49

Úžasné životy: Simona Postlerová podle Jana Šťastného

Znali se od studií na DAMU a společně pak byli v angažmá v Národním divadle i v Divadle na Vinohradech. Jan Šťastný vzpomíná na Simonu Postlerovou jako na ženu plnou vášně pro divadlo. V civilu pak obětavou a rozdávající úsměv všem kolem sebe. Vše prý prožívala naplno z celého srdce, které ji bohužel předčasně zradilo v pouhých 59 letech.

Včera 25:41

Akcent: Jsme drsní a snažíme se studenty designu připravit na tvrdou realitu, říká pedagog UMPRUM

Saša Michailidis se ptá grafické designérky Barbory Kramné a vedoucího Ateliéru průmyslového designu na UMPRUM, designéra Ivana Dlabače. Od roku 2008 se vypisuje mezinárodní soutěž Národní cena za studentský design. Poslední vítězkou hlavní kategorie je Barbora Kramná, absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. Jak se vychovávají tuzemští talenti v oboru designu? Jaké podmínky mají během studia a posléze možnosti uplatnění v praxi?

Před třemi dny 29:15

Lit: Ceny Magnesia Litera jsou jako StarDance, konzervativní podívaná pro český literární rybníček

Rok se s rokem sešel a řady vítězů a vítězek literárních cen Magnesia Litera se znovu rozšířily. Knihou roku se stal román Letnice Miroslava Hlauča, který si zároveň odnesl i Literu za nejlepší debut. Nejen o tom se bavili Eva s Honzou v nejnovějším Litu.

Před čtyřmi dny 24:00

Ex libris: Smlsal: Holocaust a majetková perzekuce Romů v protektorátu

Čeští a moravští Romové byli za druhé světové války vyvražděni téměř z 90 procent. Přesto se o romském holocaustu mluví jen zřídka. A pokud už je zmiňován, často se opomíjí úloha, kterou v tomto strašném příběhu sehrála majoritní česká společnost. V roce 2024 vydal Ústav pro studium totalitních režimů knihu, která se právě tomuto tématu věnuje. Jmenuje se Holocaust a majetková perzekuce Romů v Protektorátu Čechy a Morava a napsal ji historik Jiří Smlsal.

Před čtyřmi dny 25:25

Akcent: Strach z videoher je ve škole velký. I ty ale do audiovizuální výchovy patří, říká její zastánce

Saša Michailidis se ptá se Filipa Kršiaka, předsedy spolku krutón, který založil Audiovizuální HUB v pražském Kině Kavalírka, a zástupce ředitele, pedagoga Gymnázia Nad Kavalírkou Jana Nováka. Kino Kavalírka spustilo Audiovizuální HUB, který má pomoci učitelům i studujícím pochopit svět obrazů, videoher a krátkých filmů. Jak se vyznat v současné záplavě audiovizuálního obsahu? A jak se daří prosazovat audiovizuální výchovu ve školách?

Před pěti dny 26:58

Akcent: Skibidi, trululu… Mladí jsou kreativní, chválí jazykovědkyně. Ale nerozumí učitelům, říká pedagog

Saša Michailidis felí s učitelem ZŠ Cerhovice Jiřím Kostečkou a Michaelou Liškovou z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Víte, co znamená houně, dlít, jho? A říkají vám něco slova skibidi, rizz, bestie, ohio nebo zkratky LOL, WTF, OMG? Slovník se dnes mění tak rychle, že osmnáctiletí nerozumí třináctiletým. Často slýcháme o úpadku znalosti a používání češtiny. Jak komunikace dětí a teenagerů ovlivňuje výuku? Proč je proměna jazyka nevyhnutelná? A jak toho pozitivně využít?

Před týdnem 23:27

Knížky Plus: Magazín novinek pro čtenáře

Před týdnem 25:43

Kultura Plus: Prestižní filmový festival v Cannes začne za necelý měsíc a v soutěžní sekci bude bojovat český snímek "Karavan"

Česká filharmonie získala prestižní ocenění od BBC Music Magazine a uslyšíte rozhovor s ředitelem hudebního tělesa Davidem Marečkem. A čekají vás také reportáže o nových výstavách v Moravské galerii Brno - včetné té od Marie Tomanové. Kulturní události těchto dní shrne Michaela Vetešková.

Před týdnem 24:52

Úžasné životy: Meda Mládková podle Ondřeje Kundry

Meda Mládková byla jedna z nejpozoruhodnějších žen, které naše země v moderní historii měla. Podle reportéra Ondřeje Kundry, který o ní napsal knihu, viděla příležitost tam, kde ostatní viděli problém. Dávala smysl života československým umělcům, kteří byli v minulém režimu perzekuováni. Stala se mecenáškou umění, která Praze darovala sbírku obrazů Františka Kupky a založila Museum Kampa.