- Podcasty
- Český rozhlas - Umění a kultura

Poslechněte si podcast: Filmové premiéry Pavla Sladkého: Surfař je nápaditý thriller, v němž Nicolas Cage hraje sám sebe. Je výborně zahraný, hodnotí kritik
Americký herec Nicolas Cage, specialista na různá filmová, ale i životní zhroucení, je tahounem nového filmu Surfař. Natočil ho irský režisér Lorcan Finnegan. „Pro Nicolase Cage to není nic nového, je to vytěžování jeho současné image člověka, který zbohatl, koupil si kostru dinosaura, pak zkrachoval, a potom se znovu vrátil a stal se specialistou na filmové šílence,“ říká kritik Pavel Sladký. „Je to nápaditý a dobře provedený thriller, který může publikum bavit,“ dodává.
Český rozhlas - Umění a kultura
Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.
Knížky Plus: Příští týden začíná Svět knihy, na jubilejní třicátý ročník nás pozve ředitel tohoto literárního festivalu a knižního veletrhu Radovan Auer
V recenzní části se mimo jiné podíváme na novinku minipovídek Jana Antonína Pitínského Domácí potřeby, nedávno oceněnou Magnesií Literou. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
Kultura Plus: Jak vypadají Šakalí léta v Městském divadle Brno a čím je zajímavý olomoucký orloj - i o tom bude řeč v týdeníku Kultura Plus
Připravila ho Michaela Vetešková.
Úžasné životy: Kája Saudek podle Štěpána Mareše
Jeho komiksové kresby vyvolaly za komunismu poprask. Styl kreslíře Káji Saudka čerpal z americké tradice, v socialismu nevídané. Ostatně jeho nejznámější komiks Muriel a andělé vyšel až v 90. letech. Inspirací se stal pro Štěpána Mareše, který je kreslířem satirických komiksů Zelený Raul. Se Saudkem se seznámil už během svého dospívání. Jak vzpomíná na jejich první setkání? A jakou stopu Saudek zanechal v českém komiksu?
Akcent: Výběr týdne: Jindřich Polák a Stanislav Kolíbal 100, Osobnosti mladé české fotografie
Saša Michailidis se ptá hostů na tvorbu režiséra Pana Tau či Chobotniček Jindřicha Poláka, který se narodil před sto lety. Stanislav Kolíbal, jedna z nejvýraznějších postav českého poválečného umění, slaví svých sto let výstavou v Museu Kampa. A jak vidí současnou profesionální fotku Osobnosti mladé české fotografie za loňský rok?
Čelisti: Šmejdi! Antihrdinové táhnou Thunderbolts*, The Last Of Us, You i Hele
Svět konečně začíná vypadat tak, jak si ho Čelisti vysnily. Konec ideálů, budoucnost patří narcisům, překupníkům, nájemným zabijákům a zkrachovalým symbolům dobra. Tady se budeme cítit jako doma!
Lit: Česká žena: Despekt k ženám v historii začíná už u jejich zrození
Historička Milena Lenderová přichází s historickou perspektivou na vývoj ženy od středověku až po dvacáté století. Knihu Česká žena přišla do podcastu Lit popsat publicistka Aneta Martínková.
Akcent: Stanislav Kolíbal 100: stylový chameleon, který geometrií zprostředkovává emoci
Saša Michailidis se ptá syna umělce Stanislava Kolíbala, architekta Pavla Kolíbala, a šéfkurátora Musea Kampa Jana Skřivánka. Stanislav Kolíbal letos oslaví 100 let. Sochař, scénograf, autor kreseb, ilustrací a instalací, jedna z nejvýraznějších postav českého poválečného umění. V pražském Museu Kampa bude minimálně do února 2026 průběžně obměňovaná výstava. Co uvidíme? A co z Kolíbalovy tvorby nejvíce oceňujeme?
Ex libris: Hubert Wolf: Konkláve. Tajemství papežské volby
Úřad papeže i sama papežská volba vyvolávaly vždy celou řadu otázek a spekulací. Jedním z důvodů nepochybně byla i snaha po naprostém utajení interních informací, které doprovázejí volbu hlavy katolické církve. V knize Konkláve. Tajemství papežské volby se pokusil na některé otázky spojené s vykonáváním papežského úřadu odpovědět německý historik církevních dějin Hubert Wolf.
Akcent: Dobrá fotka má auru, vnitřně vás zasáhne. A je fajn tvořit s nadhledem, říkají mladé foto osobnosti
Saša Michailidis se ptá Osobností mladé české fotografie za rok 2024 Violy Hertelové, Jakuba Pavlíka a Marka Kolihy. Jak právě ocenění Osobnost mladé české fotografie do 30 let může pomoci ke zviditelnění v oboru? Kam směřuje česká profesionální fotka? A jak tento vývoj ovlivňuje mladá generace?