• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Ex libris: Volker Ullrich: Osm květnových dnů. Poslední týden třetí říše

V květnu 1945 skončila v Evropě nejhorší válka lidských dějin. Po 12 letech se zhroutila Hitlerova šílená vize třetí říše založená na podmanění, zotročení či dokonce vyhlazení celých evropských národů. Jak vypadal poslední týden tohoto impéria? Odpověď nabízí čtivá historická reportáž Volkera Ullricha s názvem Osm květnových dnů. Poslední týden třetí říše. Autor v ní zručně kombinuje popis událostí takzvaných velkých dějin se vzpomínkami obyčejných lidí.

23:30

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Včera 26:08

Akcent: Školy máme takové, jakou hodnotu jim přikládáme, říká architekt

Saša Michailidis se ptá architekta, pedagoga, publicisty a hostujícího kurátora festivalu Open House Praha Osamu Okamury a architekta Ondřeje Tučka z FA ČVUT. V rámci přehlídky Open House Praha se o tomto víkendu otevře pro veřejnost několik školských staveb. Jak by měly vypadat školy pro budoucí generace? Jak na novostavbu a jak přizpůsobit původní budovu současným klimatickým nebo společenským nárokům?

Včera 08:23

Mozaika: Redaktor Mozaiky Karel Oujezdský v Síni slávy

Česká akademie vizuálního umění ocenila známého a dlouholetého rozhlasového redaktora Českého rozhlasu Vltava Karla Oujezdského za celoživotní dílo v oblasti publicistiky výtvarného a vizuálního umění.

Před dvěma dny 22:40

Akcent: Trump jako zachránce Hollywoodu? Clo vyvolalo zmatek, díky němu se už ale mluví o daňových úlevách

Saša Michailidis se ptá publicistky Veroniky Bednářové a filmové kritičky, historičky Jindřišky Bláhové z časopisu Respekt. Začal nejslavnější filmový festival v Cannes. Jedním z témat neplánovaně bude i stoprocentní clo na veškeré filmy vyrobené mimo Spojené státy, což je opatření, které chce zavést prezident USA Donald Trump. Oznámil to minulý týden. Jak reagoval Hollywood? Co by to pro něj znamenalo? A jak by mohla americká cla ovlivnit evropský a český filmový trh?

Před třemi dny 26:02

Akcent: Pražské jaro začíná. Tepláky a kšiltovku nechte doma, chce to respekt, říkají odbornice

Saša Michailidis se ptá odbornice na společenské chování Ivy Pluháčkové a osobní stylistky Petry Kasalové. Mezinárodní hudební festival Pražské jaro je tu. Tentokrát se nebudeme věnovat programu, ale etiketě. Jsou ještě vůbec nějaká pravidla, jak se obléct a jak se chovat na koncertech klasické hudby? Jak se proměňují pravidla společenského chování právě na takových akcích?

Před třemi dny 36:39

Bourání: TOP 35 českých staveb podle Markéty Zdebské. Které jsou nejpříjemnější?

Jaké jsou nejlepší stavby posledních dvou let? A proč je mezi nimi kavárna na Pražském hradě i skromný dům v Jindřichově Hradci? O tom s architektkou Markétou Zdebskou, která je vybrala do ročenky Česká architektura 2023 – 24.

Před pěti dny 23:30

Knížky Plus: Příští týden začíná Svět knihy, na jubilejní třicátý ročník nás pozve ředitel tohoto literárního festivalu a knižního veletrhu Radovan Auer

V recenzní části se mimo jiné podíváme na novinku minipovídek Jana Antonína Pitínského Domácí potřeby, nedávno oceněnou Magnesií Literou. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Před pěti dny 26:00

Kultura Plus: Jak vypadají Šakalí léta v Městském divadle Brno a čím je zajímavý olomoucký orloj - i o tom bude řeč v týdeníku Kultura Plus

Připravila ho Michaela Vetešková.

Před šesti dny 24:31

Úžasné životy: Kája Saudek podle Štěpána Mareše

Jeho komiksové kresby vyvolaly za komunismu poprask. Styl kreslíře Káji Saudka čerpal z americké tradice, v socialismu nevídané. Ostatně jeho nejznámější komiks Muriel a andělé vyšel až v 90. letech. Inspirací se stal pro Štěpána Mareše, který je kreslířem satirických komiksů Zelený Raul. Se Saudkem se seznámil už během svého dospívání. Jak vzpomíná na jejich první setkání? A jakou stopu Saudek zanechal v českém komiksu?

Před šesti dny 23:46

Akcent: Výběr týdne: Jindřich Polák a Stanislav Kolíbal 100, Osobnosti mladé české fotografie

Saša Michailidis se ptá hostů na tvorbu režiséra Pana Tau či Chobotniček Jindřicha Poláka, který se narodil před sto lety. Stanislav Kolíbal, jedna z nejvýraznějších postav českého poválečného umění, slaví svých sto let výstavou v Museu Kampa. A jak vidí současnou profesionální fotku Osobnosti mladé české fotografie za loňský rok?