• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Ex libris: Proplétání světů. Karlovarský festival v době studené války

Karlovarský festival funguje už od pádu komunismus jako stálice kulturního života v Česku. Neměl to po revoluci vždycky lehké a jednu dobu mu reálně hrozil zánik. Ale co zůstává dnes mimo odbornou veřejnost zcela ve stínu, je mnohaletá existence největšího českého filmového festivalu v poválečných 45 letech. A právě této etapě se věnuje publikace Proplétání světů. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v období studené války. Stojí za ním tým kolem Jindřišky Bláhové.

23:58

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Včera 24:59

Úžasné životy: Ota Pavel podle Slávky Kopecké

Spisovatel Ota Pavel se zapsal do srdcí mnoha čtenářů a také rozhlasových posluchačů. Nejen, že je autorem slavných titulů, jako třeba Zlatí úhoři, Povedený tatínek a já nebo Smrt krásných srnců, ale byl také rozhlasovým sportovním reportérem. Jak osobní setkání s Otou Pavlem ovlivnilo spisovatelku Slávku Kopeckou a jaká poučení si do své vlastní tvorby odnesla? Spojoval je Buštěhrad u Kladna. Místo, kde oba prožili dětství a mládí.

Včera 25:54

Akcent: Bojím se, co uvidím a uslyším, ale klasice ve filmu fandím, říká šéf České filharmonie

Saša Michailidis se ptá generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka a uměleckého ředitele MFF KV Karla Ocha. Dnes začíná karlovarský filmový festival. Můžete si teď připomenout Akcent vysílaný živě z loňských podzimních Variací, které program přehlídky doplňují. Téma? Vážná hudba ve filmu, neboli jak využít, ale nezneužít klasiku. Repríza z 22. 11. 2024.

Před dvěma dny 26:54

Akcent: Soukromých památek přibývá. Stále ale taháme za kratší provaz, říká majitel zámku

Saša Michailidis se ptá generální ředitelky NPÚ Naděždy Goryczkové a prezidenta Asociace majitelů hradů a zámků Michala Farníka. Šestnáct nových objektů přijala Asociace majitelů hradů a zámků. Co znamená zvyšující se počet soukromých památek? Jak náročná je péče o ně ve srovnání se státními památkami, které jsou ve správě Národního památkového ústavu? Jak mohou spolupracovat? Repríza ze 17. 2. 2025.

Před dvěma dny 03:31

Filmové premiéry Pavla Sladkého: Letní filmové hity? V kinech vede F1, Vlny se dočkají milionu diváků

Česká kina nabídnou letos pestrou směs filmů. Jaké české filmy se budou ucházet o pozornost publika? „Je jich celá řada. Kouzlo derby určitě bude usilovat o to, aby dosáhlo na solidní divácká čísla, potom Sbormistr, film o jedné ze zásadních kauz v Česku. Uvidíme, jestli bude fungovat dokument Jarek o Jarkovi Nohavicovi. A závěrem léta přijde potom do kin Karavan, český film, který reprezentoval po dlouhých letech Česko v Cannes,“ přibližuje kritik Pavel Sladký.

Před třemi dny 25:49

Akcent: Peter Brook 100: v první linii herci a dělat divadlo bez podvodu na diváka

Saša Michailidis se ptá divadelní a rozhlasové herečky, režisérky, scenáristky Lídy Engelové a teatrologa, překladatele Martina Pšeničky, který působí na Katedře divadelní vědy FF UK. Letos 21. března jsme si připomněli sto let od narození britského režiséra a scenáristy Petera Brooka, který 2. července 2022 zemřel. Čím byla jeho práce na divadle výjimečná? Repríza z 20. 3. 2025.

Před třemi dny 30:53

Lit: Knihy na deku, do tramvaje i pod hladinu. Letní výběr redakce Radia Wave a podcastu Lit

Slunce, stín, voda - a knížka, do které se začtete. Redakce Radia Wave a moderátoři podcastu Lit doporučují, co si v létě přibalit do batohu, na deku nebo na noční stolek.

Před čtyřmi dny 25:15

Akcent: Zdeněk Burian 120: kreslil indiány a slony, mimo Evropu se ale nikdy nepodíval

Saša Michailidis se ptá odborníka na Zdeňka Buriana Rostislava Walicy a Ondřeje Müllera ze společnosti Albatros Media. Lovci mamutů, Vinnetou, Dva roky prázdnin, Knihy džunglí... Tyto knihy máme spojené se jménem ilustrátora Zdeňka Buriana. Letos v únoru jsme si připomněli 120 let od jeho narození, 1. července 1981 Zdeněk Burian zemřel. Co je tak výjimečného na tvorbě tohoto malíře a ilustrátora pravěku? Repríza z 11. 2. 2025.

Před čtyřmi dny 40:23

Bourání: První panelák byl postaven před 70 lety. Byl to recept na krizi bydlení, nebo „bedna“?

Architekt Zdeněk Hölzel paneláky navrhoval. „Nás to štvalo. To, že jsme dostali nevzhlednou bednu, se kterou se nedalo nic dělat,“ říká.

Před pěti dny 26:02

Akcent: Smetanova Litomyšl v plném proudu. Kšiltovky nechte doma, chce to respekt, říkají odbornice

Saša Michailidis se ptá odbornice na společenské chování Ivy Pluháčkové a osobní stylistky Petry Kasalové. Až do 6. července se koná hudební festival Smetanova Litomyšl. Jak bychom se měli chovat na koncertech klasické hudby? Co si vzít na sebe? Jak se proměňují pravidla společenského chování právě na takových akcích? Repríza z 12. 5. 2025.