• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Ex libris: Bettina Stangnethová: Eichmann před Jeruzalémem

Chovatel slepic a králíků i jeden z architektů konečného řešení židovské otázky. Poslušný byrokrat, který „jen“ vykonával cizí rozkazy, ale má přitom na svědomí šest milionů životů. Pozorný manžel a milující otec rodiny a současně jedna z nejodpornějších postav světové historie. Válečný zločinec Adolf Eichmann. Jeho život předtím, než ho v Izraeli v roce 1961 odsoudili k smrti, popisuje kniha německé filozofky a historičky Bettiny Stangnethové Eichmann před Jeruzalémem.

23:27

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Včera 25:49

Akcent: Bydlení reflektují ve své tvorbě jen mladí umělci. Je to téma, které je pálí, říká publicistka

Saša Michailidis se ptá jedné z autorek koncepce a designu výstavy na trienále v Miláně, architektky Karolíny Kripnerové a publicistky Táni Zabloudilové. Italské Miláno hostí až do 9. listopadu mezinárodní trienále designu a architektury. Letos má motto Nedostupnost. Česko se účastní s výstavou Síla rozhodnutí, která se vztahuje k nedostupnosti bydlení a bezdomovectví. Jak česká expozice toto zásadní současné téma pojímá? A jak ho reflektujeme v umění i veřejné debatě obecně?

Včera 03:10

Filmové premiéry Pavla Sladkého: V Cannes bude po 30 letech soutěžit český film. Road movie Karavan ukazuje stinné stránky mateřství

Slunce, moře, rackové a nicnedělání. Za podobnou představou o krásné dovolené utíká v novém filmu Karavan herečka Anna Geislerová. Ta se dnes projde po červeném koberci na festivalu v Cannes, kde má snímek premiéru v hlavní soutěži. „Je to obrovský úspěch, protože se snímek Karavan probojoval mezi desítkami filmů z celého světa. V soutěžní sekci je tak nakonec třeba společně s debutem herečky Scarlett Johanssonové,“ říká kulturní redaktor Českého rozhlasu Martin Hrnčíř.

Před dvěma dny 26:36

Akcent: Trnka jako exportní zboží: točil filmy pro zvídavé dospělé, jejich hravost, ale baví i děti

Saša Michailidis se ptá kurátorky sbírky animovaného filmu Národního filmového archivu Michaely Mertové a scenáristky dokumentu Jiří Trnka: Nalezený přítel Terezy Brdečkové. Až do konce srpna můžete navštívit v pražské galerii Villa Pellé výstavu s názvem Trnka – příběh legendy. Expozice přiblíží méně známé ilustrace knih Jiřího Trnky, loutky či obrazy. Jaký ale je filmový odkaz Jiřího Trnky jako zakladatele československé animace a studia Bratři v triku?

Před dvěma dny 51:32

Lit: Zábranský vs Hamplová: Upřímná výpověď o únavě i čekání na spásu české literatury

Jakou roli hraje pro autora nebo autorku debut? A co pak literární cena? I na to v živém natáčení podcastu Lit na veletrhu Svět knihy odpovídali spisovatelé David Zábranský a Kristina Hamplová.

Před třemi dny 25:13

Akcent: Mural vpřed! Malby v ulicích kultivují česká města. Poskytujte svoje zdi, vyzývá umělec

Saša Michailidis se ptá výtvarného umělce Michala Škapy alias Trona a kurátorky plzeňského street art festivalu Wallz Kristýny Jirátové. V tuzemských městech roste počet muralů neboli velkoplošných maleb na stěny ve veřejném prostoru. Jak poznat dobrý mural? Jak se proměňuje vztah veřejnosti a také lokálních politiků ke street artu? Jaké lokality jsou pro mural ideální? Funguje street art jako turistické lákadlo?

Před čtyřmi dny 24:28

Akcent: V ZUŠkách roste zájem o individuální přístup i oblast multimédií. Najdou se ale i uchazeči o varhany

Saša Michailidis se ptá ředitelky ZUŠ Varnsdorf Terezy Rauch a ředitele ZUŠ Popelka v Praze Košířích Vojtěcha Fröhlicha. Devátý ročník festivalu základních uměleckých škol zvaný ZUŠ Open je v plném proudu, potrvá až do 6. června. Jaké to je vést zušku v Praze a jaké v regionu? Po jakých oborech neboli hudebních nástrojích je dnes největší poptávka a proč? Jak výuku inovovat? A má na základních uměleckých školách kdo učit?

Před šesti dny 23:35

Knížky Plus: Je dnes moudřejší rychlá publicistika, nebo pomalá literatura?

Jak snadné či nesnadné je psát knihu a jak snadné či nesnadné je psát publicistický článek, aby byly věrohodné, respektované a vyzývající k diskusi? A jak politika i vývoj společnosti ovlivňují témata a podobu současné literatury? Debatovat budou Tereza Matějčková, filozofka a publicistka, nositelka ocenění Český rozhlas Plus Litera za publicistiku v roce 2024, a Petr Fischer, filozof a publicista. Moderuje Karolína Koubová.

Před šesti dny 25:54

Kultura Plus: Dámské šaty, které nosily nejen české ženy v letech 1920 až 1990, jsou k vidění na výstavě s názvem Kde ty všechny kytky jsou v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze

Zavede vás na ni týdeník Kultura Plus. Připravila ho Michaela Vetešková.

Před týdnem 25:00

Úžasné životy: Vlastimil Harapes podle Terezy Herz Pokorné

Byl pro ni dětským idolem, později druhým tátou. Jako první se dozvěděl o její velké lásce k Juraji Herzovi, 50 let byl nedílnou součástí jejího života. Herečka Tereza Herz Pokorná zavzpomíná na Vlastimila Harapese. Proč nejraději sledovala diváky, když Vlastimil Harapes vstupoval na jeviště, a co znamená "hrát Vlastíky“?