• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Akcent: Temno v Cannes: z filmů bylo ouzko. Ale záblesky naděje najdete

Saša Michailidis se ptá filmové publicistky a editorky ČRo Plus Martiny Vackové a uměleckého ředitele karlovarského filmového festivalu Karla Ocha. Zlatou palmu získal v Cannes snímek Byla to jen nehoda íránského režiséra Džafara Panahího, český Karavan režisérky Zuzany Kirchnerové si cenu ze soutěžní sekce Un Certain Regard neodnesl. Která díla prestižní filmové přehlídky stojí za zmínku? Jaká témata tvůrci otevírají a jak je zpracovávají? A jak rezonoval manifest Dogma 25?

26:51

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Včera 26:28

Akcent: Fassbinder překvapuje i dnes. Ve filmu byl výsostně spontánní, na divadle progresivní

Saša Michailidis se ptá Zuzany Augustové z teatrologického týmu Ústavu pro českou literaturu AV ČR a vedoucího kina Ponrepo při Národním filmovém archivu Davida Havase. Hořké slzy Petry von Kant ve vltavské rubrice Večerní drama nám připomínají 80 let od narození filmového a divadelního režiséra Rainera Wernera Fassbindera. Čím se vyznačuje dílo klíčové osobnosti nové vlny německé kinematografie? Čím ještě dnes může inspirovat?

Včera 26:51

Lit: Musíme mladý kluky podporovat ve čtení, že je to cool, říká Douglas Stuart

Úspěšný románový debut Shuggie Bain mu vynesl Bookerovu cenu, v češtině teď vychází jeho druhá kniha Mladej Mungo. Skotský spisovatel a designér žijící v New Yorku Douglas Stuart byl na návštěvě Prahy a přišel i do Litu.

Včera 39:16

Bourání: Pohovku vyzkoušet, nekupovat online. Radí designéři pohodlného nábytku JanskyDundera

Cenovka je relativní. Vyplatí se koupit si dražší věc a pak ji dlouho používat. Takhle to vidí designéři Matěj Janský a Cyril Dunděra. Říkají tomu asketický luxus.

Před dvěma dny 23:30

Ex libris: Wolfgang Münchau: Kaput. Konec německého zázraku

Není to tak dávno, co se o Německu mluvilo jako o ekonomické lokomotivě, která svou výkonností táhne zbytek Evropy. Teď se naopak Němci děsí toho, že zažijí už třetí rok za sebou ekonomický pokles. Jak se Němci do současných hlubokých ekonomických problémů dostali? Nejen to vysvětluje kniha Kaput. Konec německého zázraku. Jejím autorem je komentátor Wolfgang Münchau a v češtině ji v roce 2025 vydalo nakladatelství Bourdon.

Před třemi dny 25:06

Akcent: Písmomalíři ožívají. Řemeslná výtvarná práce se vrací do ulic a možná i do výuky, říká pedagog

Saša Michailidis se ptá písmomalíře Daniela Plaveckého ze studia Plavečky na pražské Letné a pedagoga UMPRUM Radka Siduna, který přednáší o současné typografii a tvorbě písma. Ručně malované cedule, vývěsní štíty, tabule. Dříve běžné, dnes vzácné. Proč se dnes zabývat písmomalířstvím? Je pro něj odbyt? Vyučuje se vůbec na školách? Mění se nějak náš vztah k písmu a typografii?

Před pěti dny 23:59

Knížky Plus: Speciál Knížek Plus pro vás má debatu z festivalu Svět knihy

Byla o generačních sporech, svoje názory prozradili spisovatel Marek Torčík a básník Pavel Kolmačka. Moderuje Karolína Koubová.

Před pěti dny 25:38

Kultura Plus: Výstava výtvarníka Jiřího Trnky v pražské Vile Pellé, nebo světová premiéra šumperského divadla Vabank

To a další události ze světa divadla, umění, nebo hudby v dnešním magazínu, který připravila Michaela Vetešková.

Před šesti dny 25:03

Ex libris: Skoro dva miliony lidí prošly po 2. světové válce repatriací

Historička Jana Kasíková tématu věnovala knihu Ať mohou přijeti s podtitulem Organizace poválečné repatriace a návratů. Připravila Milena Štráfeldová.

Před šesti dny 24:31

Úžasné životy: Jan Kačer podle Ivana Krejčího

Jan Kačer byl bezesporu renesanční osobností českého divadla a filmu. Zanechal hlubokou stopu nejen svými filmovými postavami ve snímcích Evalda Schorma nebo Františka Vláčila, ale také svou režijní tvorbou, která proslavila především Činoherní klub. O svůj um a zkušenosti se velkoryse dělil se studenty pražské DAMU. Jedním z nich byl také pozdější režisér Ivan Krejčí, který na svého nejdříve milého profesora a později dobrého přítele zavzpomíná rok po jeho náhlém odchodu.