• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Akcent: Výběr týdne: městské lanovky, dětská muzea dnes, AI v reklamě

Saša Michailidis se ptá hostů, jaký smysl mají lanovky ve městech a evropských metropolích. Jak se dělá moderní muzeum či galerie pro děti a mládež? Jak umělá inteligence ovlivňuje práci v reklamních agenturách?

23:23

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Dnes 23:49

Knížky Plus: CEEBM - pod touto zkratkou se skrývá program speciální sekce festivalu Svět knihy zaměřené na knižní trh středoevropského a východoevropského prostoru - co uvede letos?

V recenzní části se mimo jiné podíváme na knihu stand up komika, scénáristy a publicisty Jana Studničky Horory s TGM, v níž se každá ze čtrnácti povídek hlásí k jiné hororové či komediální tradici. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Dnes 25:45

Kultura Plus: V Praze začala zásadní retrospektiva fotografa Tona Stana

V Národním technickém muzeu jsou vystaveny historické exponáty z Tchaj-wanu, na zámku v Čechách pod Kosířem otevírají doplněnou výstavu tvorby otce a syna Svěrákových a brněnský soubor Kam jdeš uvedl premiéru hry o jedné z největších ekologických katastrof v novodobých dějinách Česka s názvem - Bečva. Magazín Kultura Plus připravila Michaela Vetešková.

Včera 24:31

Úžasné životy: Josef Laufer podle Heleny Vondráčkové

Helena Vondráčková se poprvé setkala s kolegou Josefem Lauferem v šedesátých letech, když neplánovaně zavítala na koncert skupiny Olympic. V té Laufer hrával. Už tehdy ji naprosto uchvátil svým talentem i způsobem sebeprezentace. V Úžasných životech připomene, jak si Laufer podmanil Francii během koncertu Midem Cannes v roce 1968. Poodhalí, co jí vyprávěl o svém manželství, a jak moc vynikal dovednostmi i na tenisovém kurtu.

Před dvěma dny 03:48

Filmové premiéry Pavla Sladkého: Vyšehrad Dvje připomíná špinavé dresy naházené na jednu hromadu. Jeho příběh se rozpadá, říká Sladký

Jakub Štáfek a jeho spolupracovníci přicházejí s filmem Vyšehrad Dvje. Navazují na divácký úspěch Vyšehradu Fylm, který vidělo bezmála 700 tisíc lidí, i předcházející seriál. Fotbalová primadona lokálního formátu Julius Lavický je znovu hlavním hrdinou všeho dění. „Humor Vyšehradu je založený na tom, že jsou to sexistické, rasistické narážky hlavní postavy, že to je hodně fekální humor. Čili to, co bychom asi souhrnnně označili jako humor přízemní,“ říká kritik Pavel Sladký.

Před třemi dny 25:37

Akcent: Umělá inteligence zahlcuje reklamu. AI musíme akceptovat a držet na uzdě, říká specialista

Saša Michailidis se ptá výkonné ředitelky Asociace komunikačních agentur Kateřiny Hrubešové a technologického evangelisty a specialisty na AI v reklamě Jana Sudy. Umělá inteligence výrazně zasahuje do práce reklamních agentur. Jaké nástroje AI a k čemu v reklamkách využívají? Ohrožuje umělá inteligence práci copywriterů či grafiků? Jaké jsou naopak výhody používání AI v reklamní branži?

Před třemi dny 57:26

ArtCafé: Světový den hlasu: Od šepotu po řev

Do laboratoře hlasových experimentů napříč světem vás u příležitosti Světového dne hlasu zve Eliška Vidomus. Čekají nás hudebníci a hudebnice, kteří rádi prozkoumávají hranice svých hlasových možností, od švýcarského performera Andrease Schaerera, přes francouzskou vokální akrobatku Leilu Martial až po americkou skupinu Roomful of Teeth. Z české scény zazní HlasKontraBas Oktet a Lucie Páchová s kapelou Talaqpo.

Před třemi dny 38:44

Bourání: Kytka jako dárek? Nečekejte až na výročí, říká florista Robert Bartolen

Robert Bartolen má na paži vytetovanou slovenskou louku. „Na louce je takové množství rostlin a bylin, že si ani neuvědomujeme, jaký máme poklad,“ říká. Obyčejné kytky má prý nejradši.

Před čtyřmi dny 24:00

Ex libris: Jakub Rákosník: Co je nového v historii

Co je nového v historii, jmenuje se kniha Jakuba Rákosníka, kterou vydalo na sklonku loňského roku nakladatelství Nová beseda. Na první poslech se to může zdát jako protimluv. Nejde ale o historii ve smyslu minulosti, ale o historii jako vědu. Historik Rákosník ukazuje čtenářům nejen co je v historické vědě nového, ale také vysvětluje, proč se odborníci dívají na minulost různě a v průběhu času stále nově.

Před čtyřmi dny 27:01

Akcent: Jak na moderní muzea? Vypnout v hlavách dětí reálný svět a důvěřovat teenagerům

Saša Michailidis se ptá Pavly Semerákové ze Vzdělávacího a kulturního centra klášter Broumov, která také vede dětskou galerii Lapidárium, a ředitele Sladovny Písek Adama Langera. I tuzemská muzea a galerie se postupně proměňují v baby friendly lokality, které dokážou nabídnout pestrý program šitý na míru různým věkovým skupinám. Jak by tedy mělo vypadat takové moderní muzeum či galerie pro děti a mládež?