- Podcasty
- Český rozhlas - Umění a kultura

Poslechněte si podcast: Akcent: V ZUŠkách roste zájem o individuální přístup i oblast multimédií. Najdou se ale i uchazeči o varhany
Saša Michailidis se ptá ředitelky ZUŠ Varnsdorf Terezy Rauch a ředitele ZUŠ Popelka v Praze Košířích Vojtěcha Fröhlicha. Devátý ročník festivalu základních uměleckých škol zvaný ZUŠ Open je v plném proudu, potrvá až do 6. června. Jaké to je vést zušku v Praze a jaké v regionu? Po jakých oborech neboli hudebních nástrojích je dnes největší poptávka a proč? Jak výuku inovovat? A má na základních uměleckých školách kdo učit?
Český rozhlas - Umění a kultura
Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.
Ex libris: Bettina Stangnethová: Eichmann před Jeruzalémem
Chovatel slepic a králíků i jeden z architektů konečného řešení židovské otázky. Poslušný byrokrat, který „jen“ vykonával cizí rozkazy, ale má přitom na svědomí šest milionů životů. Pozorný manžel a milující otec rodiny a současně jedna z nejodpornějších postav světové historie. Válečný zločinec Adolf Eichmann. Jeho život předtím, než ho v Izraeli v roce 1961 odsoudili k smrti, popisuje kniha německé filozofky a historičky Bettiny Stangnethové Eichmann před Jeruzalémem.
Akcent: Mural vpřed! Malby v ulicích kultivují česká města. Poskytujte svoje zdi, vyzývá umělec
Saša Michailidis se ptá výtvarného umělce Michala Škapy alias Trona a kurátorky plzeňského street art festivalu Wallz Kristýny Jirátové. V tuzemských městech roste počet muralů neboli velkoplošných maleb na stěny ve veřejném prostoru. Jak poznat dobrý mural? Jak se proměňuje vztah veřejnosti a také lokálních politiků ke street artu? Jaké lokality jsou pro mural ideální? Funguje street art jako turistické lákadlo?
Knížky Plus: Je dnes moudřejší rychlá publicistika, nebo pomalá literatura?
Jak snadné či nesnadné je psát knihu a jak snadné či nesnadné je psát publicistický článek, aby byly věrohodné, respektované a vyzývající k diskusi? A jak politika i vývoj společnosti ovlivňují témata a podobu současné literatury? Debatovat budou Tereza Matějčková, filozofka a publicistka, nositelka ocenění Český rozhlas Plus Litera za publicistiku v roce 2024, a Petr Fischer, filozof a publicista. Moderuje Karolína Koubová.
Kultura Plus: Dámské šaty, které nosily nejen české ženy v letech 1920 až 1990, jsou k vidění na výstavě s názvem Kde ty všechny kytky jsou v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze
Zavede vás na ni týdeník Kultura Plus. Připravila ho Michaela Vetešková.
Úžasné životy: Vlastimil Harapes podle Terezy Herz Pokorné
Byl pro ni dětským idolem, později druhým tátou. Jako první se dozvěděl o její velké lásce k Juraji Herzovi, 50 let byl nedílnou součástí jejího života. Herečka Tereza Herz Pokorná zavzpomíná na Vlastimila Harapese. Proč nejraději sledovala diváky, když Vlastimil Harapes vstupoval na jeviště, a co znamená "hrát Vlastíky“?
Akcent: Výběr týdne: filmové clo, Open House Praha, Cena EU na Světu knihy, etiketa na Pražském jaru
Saša Michailidis se ptá hostů, jaké reakce vyvolala úvaha amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést stoprocentní clo na filmy vyrobené mimo Spojené státy. Festival otevřených budov Open House Praha upozorňuje na to, jak by měly vypadat školy pro budoucí generace. Cena Evropské unie za literaturu se letos uděluje na Světu knihy. Pražské jaro pohledem odbornic na etiketu a oblékání.
Čelisti: Jak skončit na prkně. Surfař Cage pokračuje v jízdě na vlně nepříčetnosti
Oblíbená expresivní diva Hollywoodu už před několika lety změnila specializaci a mužná tílka akčních blockbusterů vyměnila za roztodivné psychedelické outfity nezávislých thrillerů a hororů. Nicolas Cage je v nich jako ryba ve vodě!
Akcent: Evropská literární cena pomohla mé knize k překladům do dalších jazyků, říká spisovatel
Saša Michailidis se ptá Viktora Debnára z Kanceláře Kreativní Evropa Kultura a šéfredaktora časopisu Host, spisovatele a držitele Ceny EU za literaturu z roku 2014 Jana Němce. Evropská cena za literaturu bude letos vyhlášena na Světu knihy. Festival a veletrh začal právě dnes v Praze. Jak dobře naplňuje Cena EU za literaturu své poslání? Jak může pomoci prosadit české autorky a autory na evropském literárním trhu?
Filmové premiéry Pavla Sladkého: Poslední zúčtování není tím nejlepším, co franšíza Mission: Impossible nabídla, hodnotí kritik
V Cannes měl včera večer světovou premiéru snímek Mission: Impossible – Poslední zúčtování. Ten je podle tvůrců posledním dílem celé série o agentovi Ethanu Huntovi s tváří Toma Cruise. Za týden film přijde také do českých kin. „Film nám říká, že boj proti nadvládě AI, která lidstvu hrozí, je možný především tím, že lidi budou improvizovat a chovat se nelogicky,“ poznamenává filmový kritik Radiožurnálu Pavel Sladký. „Fanoušci si tam najdou své momenty,“ dodává.