- Podcasty
- Český rozhlas - Umění a kultura

Poslechněte si podcast: Akcent: Kultura na Pražském hradě připomíná smíšené zboží vs. už se nemáme za co stydět
Saša Michailidis se ptá ředitele Správy Pražského hradu Pavla Vyhnánka a kurátorky, výtvarné publicistky Lenky Lindaurové. Už přes dva roky je prezidentem ČR Petr Pavel. A možná jsme čekali, že symbolické i skutečné otevření Pražského hradu bude probíhat rychlejším tempem. Jak může tato nejvýznamnější národní kulturní a historická památka ožít kulturou? Co tomu brání? A jak mít zase důvod a chuť jít na Pražský hrad?
Český rozhlas - Umění a kultura
Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.
Mozaika: Vítězné Letnice i Domácí potřeby. Magnesia Litera 2025 naplnila očekávání
Knihou roku 2025 se staly Letnice Miroslava Hlauča, které jsou zároveň Debutem roku. Právě s tím asi počítala porota v kategorii próza, která Literu udělila J. A. Pitínskému za sbírku povídek Domácí potřeby. Dvě Litery byly uděleny posmrtně, v kategorie poezie zvítězila Ahava Tomáše Tomáška, v kategorii humoristiky komiks autora s pseudonymem Albrecht Smuten nazvaný Kapitán Chemo.
Akcent: Zeleň navrhujme udržitelně. Nespoléhejme na firmy, které nabízí nejnižší cenu, říká architektka
Saša Michailidis se ptá vedoucí oddělení kanceláře architekta města Ústí nad Labem Barbory Havrlové a městského architekta Kuřimi a krajinářského architekta z Velkého Meziříčí Petra Veličky. Zeleň ve městech: někde ustupuje nové výstavbě, výjimečné nejsou ani spory mezi vedením měst a městských částí s odborníky na zeleň či památkáři. Nedávno jsme sledovali spor o lípy u Letohrádku Královny Anny v Praze. Proč města potřebují krajinářské architekty?
Filmové premiéry Pavla Sladkého: Film S láskou, Vaše Hilde stojí na silných scénách. Čerstvým rodičům ho nedoporučuji, říká Sladký
Německý režisér Andreas Dresen zfilmoval příběh levicové odbojářky Hilde Coppiové popravené v srpnu 1943 nacisty za špionáž a velezradu. Pojmenoval ho slovy, kterými žena uzavřela dopis své matce a synovi – S láskou, Vaše Hilde. „Je to film, který se snaží bez heroizace nahlédnout jak hlavní postavu, tak všechno okolo. Chybí v něm červené vlajky s hákovým křížem a další symboly a gesta pevně spojená s filmy o druhé světové válce,“ popisuje filmový kritik Pavel Sladký.
Akcent: Umělá inteligence bude lepší badatel, ale kustodi nevyhynou, říkají šéfové muzeí
Saša Michailidis se ptá ředitele Muzea Prahy Iva Macka a ředitele Vlastivědného muzea v Olomouci Jakuba Ráliše. Muzeum Prahy založilo první Metodické centrum pro implementaci umělé inteligence do muzejního prostředí v Evropě. Jaké jsou plány a cíle takového centra? Jaké zkušenosti už mají tuzemská muzea s umělou inteligencí? Jak promění AI muzejnické profese?
Lit: Kniha, která se dá číst z obou stran. Román Byt je literární experiment
Dva čeští spisovatelé se rozhodli udělat něco úplně jiného. Nejen že napsali román spolu, ve dvou, rozhodli se ho také vydat tak, aby šel číst z jedné i druhé strany. Jan Němec a Jana Šrámková o románu Byt přišli povídat do podcastu Lit.
Ex libris: Dipo Faloyin: Afrika přece není stát
Nigerijský novinář Dipo Faloyin vydal esejistickou knihu Afrika přece není stát. Sarkastický humor, nadhled, ironie – to jsou silné stránky publikace, která nám osvětluje stereotypní konstrukty pohledu na Afriku a její historii i současnost. Faloyin se mimo jiné ptá, jak se lze vyrovnat s následky kolonialismu a zda lze bolesti a křivdy způsobené Západem narovnat. Jak vzít osud do vlastních rukou a přitom zůstat světu otevřený?
Čelisti: Kuřátkově žluté velikonoční Čelisti hlásají lásku ve spektru, v dragu i v kanibalismu
Trio Aleš, Tonda a Šárka v nových Čelistech rozebírá sedmnáctou sezónu reality show RuPaul’s Drag Race. Podle Šárky v ní nad touhou vítězí opatrnost. „Soutěžící už vědí, co mají dělat, co nemají dělat, a hodně si hlídají sebeprezentaci,“ myslí si Šárka. „Všechny runwaye a challenge jsou ale znovu hodně pestré a až na slabší snatch game je to pořád špičková zábava,“ zachraňuje pověst „mamma Ru“ Aleš.
Knížky Plus: CEEBM - pod touto zkratkou se skrývá program speciální sekce festivalu Svět knihy zaměřené na knižní trh středoevropského a východoevropského prostoru - co uvede letos?
V recenzní části se mimo jiné podíváme na knihu stand up komika, scénáristy a publicisty Jana Studničky Horory s TGM, v níž se každá ze čtrnácti povídek hlásí k jiné hororové či komediální tradici. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
Kultura Plus: V Praze začala zásadní retrospektiva fotografa Tona Stana
V Národním technickém muzeu jsou vystaveny historické exponáty z Tchaj-wanu, na zámku v Čechách pod Kosířem otevírají doplněnou výstavu tvorby otce a syna Svěrákových a brněnský soubor Kam jdeš uvedl premiéru hry o jedné z největších ekologických katastrof v novodobých dějinách Česka s názvem - Bečva. Magazín Kultura Plus připravila Michaela Vetešková.